DÖRT YILLIK ESARET

0
388

Azerbaycan, Ermenistan’ın, işgal altındaki Kelbecer bölgesinde yakınlarının mezarını ziyarete giden iki Azerbaycan vatandaşını 4 yıldır esir tutmasına tepki gösterdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hikmet Hacıyev, Ermenistan’ın işgali altında bulunan Kelbecer’de doğdukları köyleri ve mezarlıkları ziyarete giden Dilgam Asgerov ve Şahbaz Guliyev isimli iki sivil Azerbaycan vatandaşının 4 yıldır hapiste tutulmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Hacıyev, Ermenistan’ın, sivillerin rehin alınmasını yasaklayan ve askeri çatışmalarda sivillere karşı insancıl davranış gerektiren tüm uluslararası anlaşmaları kabaca ihlal ettiğini, esirlerin iadesi konusunda Azerbaycan’ın çağrılarını hiçe saydığını söyledi.

Ermenistan’ın bu tutumunun uluslararası hukuk kurallarında suç sayıldığını vurgulayan Hacıyev, “Asgerov ve Guliyev’in rehin tutulması Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecine ciddi zarar veriyor ve gerilimin artmasına hizmet ediyor.” dedi.

“Özellikle AGİT Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri, ilgili uluslararası kurumları ve sivil toplum kuruluşlarını rehin tutulan Azerbaycanlıların özgür bırakılması için Ermenistan’a ciddi baskı yapmaya çağırıyoruz.” şeklinde konuşan Hacıyev, Azerbaycan’ın Asgerov ve Guliyev’in özgürlüğüne kavuşması için gerekli tüm adımları atmaya devam edeceğini vurguladı.

Azerbaycan vatandaşları Dilgem Asgerov, Şahbaz Guliyev ve Hasan Hasanov 11 Temmuz 2014’te, Ermeni işgali altındaki Kelbecer’e gitmiş, doğup büyüdükleri köylerini görmek, akrabalarının mezarlarını ziyaret etmek istemişti.

Üç Azerbaycan vatandaşını fark eden Ermeni askerleri, Hasanov’u öldürmüş, diğerlerini rehin almıştı. Hasanov’un cenazesi Azerbaycan’a üç ay sonra iade edilmiş, yargılanan Asgerov ömür boyu, Guliyev ise 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Azerbaycan makamlarına göre, çeşitli ağır hastalıkları bulunan Asgerov ve Guliyev’e fiziksel ve psikolojik işkenceler uygulanıyor.