ESAD-PYD MASADA

0
415

Suriye’de İdlib’e kapsamlı operasyon hazırlığı yapan Esad rejimi, Kuzey Suriye’de federasyon ilan eden PYD ile masaya oturdu. Kuzey’deki doğal kaynakların kullanımının ele alındığı görüşmelerde petrol, su ve elektrik üretimi konusunda iki taraf arasında anlaşma yapıldı. Bölgenin yönetimiyle ilgili görüşmede ilerleme sağlandı.

Muhaliflerin kontrolündeki Humus, Rastan, Doğu Guta ve Yermük bölgelerini kontrol altına alan ordu, İsrail sınırındaki Dera hattındaki muhalif bölgeler ile Hatay sınırındaki İdlib’e takviye yapıyor.

Anlaşmalar imzalandı

Kapsamlı askeri harekâtlar öncesi Esad rejimi, PYD yönetimindeki Kuzey Suriye yönetimi ile son günlerde diyalog geliştirdi. Kuzeyde elini rahatlatmak için PYD yönetimi ile masaya oturan Esad rejimi, önemli anlaşmalar imzaladı.

Suriye kaynaklı IMPNews’in haberine göre ana omurgasını PYD-YPG’nin oluşturduğu SDG ile Esad rejimi arasında bölgedeki iki büyük barajın faaliyeti konusunda anlaştı. SDG ve rejim delegeleri, bir aydır yürüttükleri müzakereleri sonuçlandırarak Suriye’nin en büyük barajı Tabka ve Fırat Nehri üzerindeki Tişrin’in işletme hakları konusunda uzlaştı. Yerel kaynaklara göre anlaşma sonucunda, rejim ekipleri barajlara ait tesislere yerleşecek. Bunun karşılığında rejim, Kuzey Suriye dahlindeki bölgelere elektrik ve su dağıtacak.

Taraflar, Irak sınırındaki Deyrizor’da SDG kontrolünde bulunan petrol yataklarının işletmesi için de görüşmeler yapıyor. Bu kapsamda kısa süre önce aralarında Rus uzmanların da bulunduğu bir rejim heyetinin, ülkenin en büyük petrol sahası El Ömer’i ziyaret ettiği bildirildi. Kuzey Suriye yönetimi ve rejim, 2 Haziran’da El Ömer’den çıkarılan petrolü takas etme konusunda anlaşma yaptı.

Taraflar yaklaşık 1 yıl önce de Haseke ilindeki sahalardan çıkarılan petrolün gelirini paylaşma kararı almıştı. Terör örgütü YPG’nin temel gücünü oluşturduğu SDG, Suriye’de petrol kaynaklarının yaklaşık yüzde 70’ini kontrol ediyor.

Taraflar arasında bölgenin geleceği ve siyasi çözüm konusundaki görüşmeler de sürüyor. Görüşmelerin Esad rejimi tarafından bilinçli olarak geciktirildiği, elinin güçlenmesi sonrası SDG ile masaya oturacağı ifade ediliyor.