ŞARBON PANİĞİ

0
444

Ankara Gölbaşı’nda Brezilya’dan getirilen 3 bin 959 büyükbaştan 50’sinin şarbon hastalığından ölmesi, endişe yarattı

Ankara Gölbaşı’ndaki özel bir işletmede Brezilya’dan getirilen 3 bin 959 büyükbaştan 50’sinin şarbon sonucu ölmesi, başkentte endişeye neden oldu. Bölge karantinaya alınırken Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) açıklama geldi.
ESK, firmanın karantinaya alındığını bildirerek, “Bu etlerin piyasaya sürülmesi söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

KARANTİNAYA ALINDI

ESK tarafından kurbanlık olarak satılmak üzere Brezilya’dan 3 bin 959 büyükbaş ithal edilerek, Kurban Bayramı öncesi Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki özel bir işletmeye getirildi. Kesimi yapılan hayvanlardan 50’si, şarbon nedeniyle öldü. Çiftlikte araştırma yapan Gölbaşı Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ölen hayvanlardan örnek alarak incelemeye gönderdi. İncelemenin ardından çiftlik ve çevresi, şarbon şüphesiyle karantinaya alındı. Çiftliğin girişine ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nca “Bu mahallede şarbon hastalığı var” yazılı levha asıldı.

ET VE SÜT KURUMU’NDAN AÇIKLAMA

Et ve Süt Kurumu’ndan (ESK) yapılan açıklamada şöyle denildi: “Kesilen hayvanlara ait karkas etler Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü elemanları gözetiminde imha edilmiş, işletmeye karantina uygulanarak tüm giriş ve çıkışlar yasaklanmış, geriye kalan hayvanların aşılama işlemleri tamamlanmıştır. Söz konusu etlerin piyasaya sürülmesi söz konusu değil. Hastalığın çiftlik dışındaki başka hayvanlara bulaşmaması için de gerekli bütün tedbirler alınmış olup, endişe edecek bir durum bulunmamaktadır.”

SATIŞLAR DURDU

Kırşehir Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin, şap hastalığı ihbarı üzerine Mucur ilçesine bağlı Geycek köyü ve çevresinde karantina başlatıldığını söyledi. İl Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu’nun kararı gereğince dezenfekte ve büyükbaş hayvanları aşılama çalışmalarının devam ettiğini belirten Şahin, herhangi bir hayvan ölümü ya da sıkıntılı bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı. Şap hastalığının her bölgede farklı zamanlarda görülebildiğine vurgu yapan Şahin şunları söyledi: “Senede 20-30 kere çıkar bu hastalık. Hiç bir sıkıntı yaşanmaz. Geycek ve 10 kilometre civarında tedbir amaçlı karantina uyguladık. Dezenfekte uygulamasını başlattık ve aşılarını da yapıyoruz.” Mucur Kaymakamı Kaya Çelik de  köyde hayvan satışı ve kesiminin yasaklandığını kaydetti.

“SORUŞTURMA BAŞLATILMALI”

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral,  Et ve Süt Kurumu’na ait büyükbaşların bir kısmının telef olduğunu ve çiftliğin şarbon nedeniyle karantinaya alındığını aktardı. Ciddi bir halk sağlığı tehlikesi bulunmasına rağmen konuya ilişkin yeterli bilgilendirme yapılmadığını savunan Oral,  “Bakanlık, varsa ihmaller ve müsebbipleri hakkında soruşturma başlatmalı” dedi.