‘100 GÜN’ MORALİ

0
442

24 Haziran’da Cumhurbaşkanımızı ve milletvekillerimizi seçtik ya, “Başkan’ın ilk 100 günü” başlığının altı doldurulmaya çalışıldı medyada. Buna göre, ilk 100 günde atılacak adımları planlayan Erdoğan’ın ilk icraatı, KHK ile hayata geçecek uyum düzenlemeleri olacak. Erdoğan en kısa sürede kabineyi açıklayıp, hedeflere odaklanacak.

KHK İLE YAPILACAK DÜZENLEMELER

En yakını rakibi Muharrem İnce’ye yüzde 22 fark atan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrasına ilişkin ajandası netleşmeye başladı. Erdoğan, ilk 100 günde atılacak adımları planladı. Yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk icraatı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile hayata geçecek uyum düzenlemeleri olacak. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kurumları oluşturulacak. Cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısı ve görevleri düzenlenecek. Erdoğan tarafından sayısı 16 olarak açıklanan bakanlıkların sorumluluk alanları da belirlenmiş olacak. Erdoğan’ın yeni kabineyi de en kısa sürede açıklaması bekleniyor.

KESİNTİSİZ TERÖRLE MÜCADELE

Devletin yeni sisteme göre yapılanmasının yanı sıra Erdoğan’ın ajandasında rutin çalışmalar da sürecek. Terörle mücadele bu başlıklar arasında öne çıkacak. Irak kuzeyinde devam eden Kandil hedefli PKK ile mücadele kesintisiz devam edecek. Münbiç’in terör unsurlarından temizlenmesine ilişkin saha çalışması hızlanacak.

FETÖ ile mücadele de kesintisiz olarak sürdürülecek. ABD’de yaşayan teröristbaşı Fetullah Gülen ve yurt dışına kaçan diğer FETÖ üyelerinin iadesine ilişkin diplomatik ve hukuki süreç hız kesmeden devam edecek.

OHAL KONUSU DA GÜNDEME GELECEK

Erdoğan’ın seçim meydanlarında açıkladığı bazı adımlar da yine ilk yapılacaklar arasında yer alacak. FETÖ ile mücadele kapsamında getirilen OHAL’in kaldırılması gündemde olacak. Türkiye’nin sorunlarının çözümü için en hızlı ve etkili adımlar hızla atılıp hayata geçirilecek. Hayvan haklarıyla ilgili kanun tasarısı da, önümüzdeki günlerde yapılması planlanan düzenlemeler arasında yer alacak.

EKONOMİYE ÖZEL ÖNEM VE ÖNLEMLER

Ekonomi kurmayları belirlenerek, manipülatif kur ve faiz baskısı ile mücadele yoğunlaşacak. Yeni dönemde, makroekonomik ve finansal istikrar kararlı şekilde sürdürülecek, ekonominin en önemli çıpası olan mali disiplinden taviz verilmeyecek. Döviz piyasaları yakından takip edilecek, fiyat istikrarını desteklemek ve döviz kuru kaynaklı olası oynaklıkların etkilerini sınırlamak üzere sözleşmelerde Türk Lirasının kullanımı özendirilecek, firmaların döviz kuru riskini daha etkin bir şekilde yönetebilmeleri için gerekli mekanizma ve teşvikler oluşturulacak.

DEV PROJELERDE GERİ ADIM YOK…

24 Haziran seçimlerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turdan zaferle çıkması ve “Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğu elde etmesi, Türkiye’nin ulaştırma, lojistik, sağlık, milli savunma gibi alanlarda mega projelerini tamamlama ve yenilerini geliştirme fırsatı verdi. Önceki gün elde edilen sonuçlarıyla Türkiye, 2023’e beş kala gerçekleştirdiği cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile artık daha uzun soluklu hedefleri ortaya koyma aşamasına geldi.

Yeni dönemde yüksek ve istikrarlı büyüme ve istihdam oranlarına ulaşılmasında kamu ve özel kesim yatırımları birbirini tamamlayacak. Bölgeler arası gelişmişlik farkının azaltılmasında kamu etkili araç haline gelecek. Atatürk Havalimanı’nın yerine gerçekleştirilecek ‘Millet Bahçeleri’ projesinin de startı verilecek. Kamu-özel işbirliği (KÖİ) yöntemi ile 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, Kanal İstanbul ve İzmir Körfez Geçişi projeleri başlatılacak. Yapımı gerçekleştirilecek projelerin başında İstanbul’un Avrupa yakasında Karadeniz ve Marmara Denizi’ni bağlayacak ve yaklaşık olarak uzunluğu 45 kilometre olan Kanal İstanbul Projesi geliyor.

KANAL İSTANBUL RÜYASI GERÇEKLEŞECEK

Sultan Abdülhamit’in rüyası olan proje için Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘mutlaka yapılacak’ diyerek kararlılığını ortaya koydu. Kanal’ın güzergahı kesinleştirildi. Jeolojik, jeoteknik, hidrojeolojik, ekolojik vb. çalışmalar ile birlikte navigasyon ve kanal içi trafik simülasyon çalışmaları ile ÇED çalışmaları sürüyor. Dünyadaki ilk kez 3 katlı tünel niteliğindeki gerçekleştirilecek proje ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsünün altından metro tüneliyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün karayolu tüneli birleştirilerek tek tünel ile geçilecek. 9 farklı raylı sistem hattını entegre edecek projede günde 6,5 milyon yolcu taşınacak. Otoyol projeleri ile liman projeleri hızlandırılacak. Bu kapsamda Mersin, Çandarlı, Filyos Limanı Ankara-Niğde Otoyolu, Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu, Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale (Çanakkale-Malkara Kesimi) Otoyolu, Ankarra-Kırıkkale-Delice Otoyolu, Aydın-Denizli-Burdur Otoyolu, Mersin-Erdemli-Silifke Otoyolu, Ankara-Sivrihisar Otoyolu, Burdur-Antalya-Alanya Otoyolu, Batı Antalya Havalimanı, Alaçatı Havalimanı tamamlanacak.

HIZLANACAK PROJELER: LİMAN YATIRIMLARI

Denizaltı harekat konsepti kriterlerini karşılamak üzere deniz harekat alanlarında uzun süre harekat yapabilecek 6 adet yeni tip denizaltı yerli katkı ile Gölcük Tersanesinde inşa edilecek. Denizaltılar 2021 yılından itibaren hizmete alınacak. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın 2030’lu yıllardan sonraki muharip uçak ihtiyacının yurt içinde özgün tasarım modeli ile karşılanması amaçlanıyor. İlk uçuş 2023’te.

SAĞLIK ALANINDA ATILACAK DEV ADIMLAR

42 bin 500 yataklı sağlık kampüsü, sağlık yerleşkesi, devlet hastanesi, şehir hastanelerini içeren 30 proje kamu-özel işbirliği (KÖİ) yöntemi ile yapılmaya başlandı. Ankara Bilkent, Manisa, Elazığ ve Eskişehir Şehir Hastanelerinin 2018 yılında hizmete alınması planlanıyor. KÖİ yöntemi yapılacak diğer projeler şunlar: “Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü, İstanbul İkitelli Entegre Sağlık Kampüsü, Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü, İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü, Konya Karatay Sağlık Tesisi, Bursa Entegre Sağlık Kampüsü, Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü, Denizli Şehir Hastanesi, Tekirdağ Devlet Hastanesi, Şanlıurfa Şehir Hastanesi, İzmir Tınaztepe Şehir Hastanesi, Kütahya Şehir Hastanesi, Samsun Entegre Sağlık Kampüsü, İstanbul Sancaktepe Entegre Sağlık Kampüsü, Antalya Şehir Hastanesi, Aydın Şehir Hastanesi, Diyarbakır Kayapınar Şehir Hastanesi, Ordu Şehir Hastanesi, Trabzon Şehir Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri ile Psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastaneleri.”

ÇOK ÇOK ÖNEMLİ: 50 YENİ OSB GELİYOR

2023 yılına kadar 5 ihtisas, 10 OSB içinde olmak üzere toplam teknoloji geliştirme bölgeleri sayısı da 105’e çıkarılacak. 2023 yılına kadar 50 yeni OSB kurulacak. Mevcut 71 bin 265 olan ihracatçı şirket sayısının 120 binin üzerine çıkarılması hedefleniyor. İhracatı 100 milyon doların altında kalan illerde genç girişimciler ihracata yönlendirilecek. Dış ticarette yerel para kullanımının artırılması için özellikle komşu ülkelerle daha sıkı çalışmalar yapılacak. Enflasyon hedeflemesi ve dalgalı kur rejimi sürdürülecek.