100 GÜNDE NELER OLACAK

0
422

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, 24 Haziran seçimlerinin ardından hemen kurulmaya başlandı. Bu yönde gerekli her türlü karar en hızlı şekilde verilmeye, atamalar yapılmaya devam ediyor. Bu arada Başkan Erdoğan’ın merakla beklenen eylem planı da kamuoyuna duyuruldu. 100 günde yapılacak projeleri liste halinde sıralayan Erdoğan, “Aslında tamamlanacak proje sayısı binin üzerindedir. Biz bunlardan 400’üne yer verdik. Bu 400 proje yeni dönemin ateşleyicisi olacak” diyerek, Türkiye’nin tam bir proje zengini olduğunu gösterdi.

YENİ DÖNEME DAMGASINI VURACAK

Düzenlenen törende konuşan Erdoğan, bütçe disiplinine uyulacağı mesajı verirken, şunları söyledi:

“Bugün ilk 100 günlük icraat programımızı milletimizle paylaşıyoruz. Orta vadeli programı ağustos ayı sonuna kadar ilan etmeyi planlıyoruz. 2019-2023 dönemine ilişkin plan çalışmalarına başladık. Kasım ayı sonuna kadar bunu da tamamlamayı hedefliyoruz. Bakanlarımızın her biri kendi alanlarıyla ilgili tüm projeleri, planları, taahhütlerimizi baştan sona gözden geçirdiler. Bunlardan 100 gün içinde yapacaklarımızı maddeler halinde listeleyip, bütçeleriyle birlikte bir araya getirdik. Aslında tamamlanacak proje sayısı binin üzerindedir. Biz bunlardan 400’üne yer verdik. Bu 400 proje yeni dönemin ateşleyicisi olacaktır.”

EKONOMİK SAVAŞLA KARŞI KARŞIYAYIZ

“Son yıllarda ardı ardına yaşadığımız gelişmelerin ekonomi alanındaki programlarımızı yavaşlattığı bir gerçektir” diyen Erdoğan, “Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki hadiselerin hedefinde ekonomimizin de bulunduğunu görüyoruz. Bir ekonomik savaşla karşı karşıyayız. Hiç endişe etmeyin, biz bu savaştan da galip çıkacağız. Bu tuzakları bize çok kurdular, hepsini de aştık, bunu da aşacağız” şeklinde konuştu. Erdoğan, halka şu çağrıda bulundu: “Milletime buradan sesleniyorum, yastık altından gelin dövizlerinizi çıkartın, dolar ve altınlarınızı, avrolarınızı çıkartın. Diyorum ki, yastık altından dövizlerinizi, altınlarınızı çıkartın, TL’ye dönüştürün. Yerli, milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun.”

YENİ DÖNEMDE 4 YENİ PAZAR

Yeni dönemde ihracata dayalı bir kalkınma planı uygulanacağını belirten Erdoğan, şunları söyledi: “Türk ekonomisinin lokomotifi olan ihracatı geliştirmek önceliğimiz. İhracatta yeni dönemde önceliğimiz Çin, Meksika, Rusya ve Hindistan pazarlarıdır. 100 Günlük İcraat Programımızın en önemli maddesi, İstanbul’daki yeni havalimanımızın 29 Ekim’de hizmete girecek olmasıdır. Ekonomiyle ilgili söylenenlere, kendilerine göre karalama programlarıyla sağa sola koşanlara bakmayın. Biz bunları aştık.”

Başkan Erdoğan, bu çağrısının ardından 100 günlük eylem planını kapsayan 400 proje hakkında detaylı bilgiler verdi.

MEGA PROJELER

-Kanal İstanbul projesi kapsamında taşınmaz devri ve planlama çalışmaları tamamlanacak. Kanal İstanbul Etüt Proje işi tamamlanacak. Yapım ihale ilanına çıkılacak.

-İstanbul yeni havalimanının 1’inci fazı hizmete girecek.

-3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin Yap-İşlet -Devret modeli ile ihaleye çıkılacak.

-120 kilometre yeni otoyol daha yapılacak.

-Millet Bahçelerinin 5’inin açılışı yapılacak, 6’sının temeli atılacak ve 22’sinin ise proje çalışmalarına başlanacak.

-Arazi ihtiyacı olan iç ve dış yatırımların önünü açılacak.

-30 adet kütüphane ‘Millet Kütüphaneleri’ ne dönüştürülecek.

-Emekli aylıkları en az 1000 TL’ye tamamlanacak.

-Şehit yakını ve gazilere çıkarılan SGK borçları terkin edilecek.

-Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerden ihtiyaç sahibi 526 aileye 60 milyon TL faizsiz konut kredisi kullandırılacak.

-Hasta ve işlem takibinde vatandaşların gereksiz radyasyon almasının önüne geçilerek sağlık alanında tasarruf sağlanacak.

-Er-erbaşların eş, çocuk, ana ve babalarının sağlık hizmetlerinden yararlanması sağlanacak.

-Engelli sağlık kurulu raporları nedeniyle yaşanan sorunlar giderilecek.

-Üniversite mezunları gençlerin iş gücü piyasası ile tanışması için 5 bin gencin ‘İşe ilk adım’ projesinden yararlanması sağlanacak.

-Ağır kronik hastalığı nedeniyle cihaza bağımlı hastaların bulunduğu hanelerin elektrik faturaları ve kesintisiz güç kaynağına yönelik ihtiyaçları karşılanacak.

-Yargı birimlerince yapılan 40 milyon tebligattan 28 milyonunun elektronik ortamda gerçekleştirilebilmesini mümkün kılacak bir altyapı oluşturulacak.

-Yargıda hedef süre uygulamasına geçilecek. Böylece soruşturma ve yargılamaların önceden ilan edilecek sürede tamamlanması sağlanacak.

-Arabuluculuk ve uzlaşma uygulamaları daha da etkinleştirilerek mahkemelerin yükü hafifletilecek.

-FETÖ ile mücadele çok yönlü şekilde sürdürülecek

-Vatandaşların mesnetsiz ihbarlarla suçlanmaması için etkin tedbirler alınarak ‘lekelenmeme’ hakkı korunacak.

-Çocuklara karşı cinsel istismar suçuyla mücadele kapsamında cezaların caydırıcılığı arttırılacak.

-Hayvanlara karşı işlenen öldürme ve eziyet eylemlerine karşı caydırıcı tedbirler alınacak. Cezayı yaptırımlar gündeme gelecek.

-Nafaka Ödeme Sistemi adil bir hale getirecek.

-Doğalgaz erişim imkanı sunulan vatandaş sayısı 63 milyondan 66 milyona yükselecek. Şırnak ve Artvin’e de doğalgaz verilecek.

-Akdeniz’de 1 derin deniz ve 1 sığ deniz sondajına başlanacak.

-İlk 100 günde yurt yatak kapasitesine 75 bin ilave yatak sağlanacak.

-İlga edilen kanunların Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile düzenlenmesi tamamlanacak.

-Yeni kurulan Başkanlıklar, Ofisler ve Politika Kurullar işler hale getirilecek.

-Cumhurbaşkanlığı yeni teşkilat yapısı faaliyete geçirilecek

-Stratejik planların 81 il bazında ayrı ayrı takip ve izlenmesi için sistem kurulacak.

-PKK-PYD-YPG ve FETÖ’nün yurt dışındaki finansman kaynaklarının kesilmesi için diplomatik girişimlerde bulunulacak.

-Münbiç yol haritasının hayata geçirilmesi süreci tamamlanacak.

-Filistin’le ilgili İslam İşbirliği Teşkilatı, BM İnsan Hakları Konseyi ve BM Genel kurulunda alınan kararların hayata geçirilmesi için tüm BM Genel Kurulu üyeleri ile çalışmalar devam edecek.

-AB, Rusya ve Moldova ile vize muafiyeti sağlanması için çalışmalar sürdürülecek.

-Musul ve Basra başkonsolosluklarımız yeniden faaliyete geçecek.

-İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Rami Kışlası kütüphaneye dönüştürülecek. Bu dönemde 30 kütüphane millet kıraathanesine dönüşecek.

-Şanlıurfa’daki Göbeklitepe ören yeri ziyarete açılacak.

-Kamu idarelerinin harcamalarını gözden geçirmesini ve bu şekilde tasarrufların arttırılması sağlanacak.

-Dış borçlanmada Çin piyasasına açılım yapılacak.

-Kalkınma Bankası yeniden yapılandırılacak.

-Halihazırda 35 farklı hizmetin sunulduğu İnteraktif Vergi Dairesi kapsamına 10 yeni hizmet eklenecek.

-400 projenin 48’ini savunma sanayi projeleri oluşturdu. Lazer silahlı sistemi geliştirilecek. Elektromanyetik Fırlatma Sistemi geliştirilecek. İnsansız Araçlar Geliştirilmesi Projesine başlanacak. 30 santimetre Altı Çözünürlüklü Yerli Gözlem Uydusu projesi geliştirilecek.

-Hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 farklı sınıfta İnsansız Kara Araçları Geliştirilmesi Projesi başlatılacak. 250 tank içeren ALTAY Seri Üretim Projesi sözleşmesi imzalanacak. 6 SİHA 58’e çıkarılacak. Savunma Sanayi Zirvesi gerçekleştirilecek.

-Güvenlik birimlerinin personel kapasitesi arttırılacak. 7 bin çarşı ve mahalle bekçisi ile beraber 47 bin 773 güvenlik personeli alınacak.

-20 bin yeni öğretmen ataması yapılacak.

-Okulların daha güvenli hale getirilmesi için her okula 1 polis görevlendirilecek.

-HÜRKUŞ Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınacak.

-Bedelli askerlik sistemi uygulamaya geçecek.

-Bilim İnsanlarının Yurda Dönüş Seferberliği programı ilan edilecek.

-Ticaret hacminin arttırmak için mevcut 5 merkeze ilave 35 adet yeni Türkiye Ticaret Merkezi açılacak ülke ve şehirler belirlenecek.

ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANACAK

Başkan Erdoğan, açıklaması sırasında Muş Havalimanı’nın da adının da belli olduğunu duyurdu. Erdoğan açıklamasında, “Şimdi heyecanlandım. Açılışta veririz diyordu arkadaşlar ama Muş ve Kahramanmaraş Havalimanlarının terminal binaları bitiyor. Şimdi artık Muş Havalimanı demeyelim dedik arkadaşlara. Oranın adını da Sultan Alparslan Havalimanı koyalım dedik” şeklinde konuştu.

1926 yılında kurulan ve 2001 yılında bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi kaldırılarak tasfiyesine karar verilen Emlak Bankası, 17 yıl aradan sonra geri dönüyor.

Erdoğan, 100 günlük eylem planı kapsamında Emlak Bank’ın tekrar faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi. Erdoğan, “Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankası’nı tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz” dedi. Eski Genel Müdürü Engin Civan’ın adının karıştığı yolsuzluk iddialarıyla hatırlanan Emlak Bankası, bankacılık işlemleri yapma ve mevduat kabul etme yetkisi, 3 Temmuz 2001 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 4684 sayılı yasayla sona erdirilerek tasfiye edildi. Bankanın şubeleri de aynı yıl Ziraat Bankası ve Halkbank’a devredildi.

MİLLİ SAVAŞ UÇAĞI PROJESİ VE DİĞERLERİ

Türkiye’nin kendi savaş uçağını üretmeyi hedeflediği Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’ne yönelik güçlü teşvik mekanizmaları hayata geçirilirken, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 100 günlük icraat programı kapsamında “ön tasarım” aşamasıyla birlikte proje takvimi başlayacak.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen projeyle Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlıyor.

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu ve benzeri teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda, Türkiye’nin 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor.

Başkanlık proje için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile ana yüklenici sözleşmesi imzaladı. Şirket ise İngiliz BAE Systems ile MMU geliştirmesine yönelik iş birliğine gitti. İki şirket, uçağın geliştirme ve üretim sürecinin bir parçası olan “ön tasarım” aşamasında birlikte çalışacak. Ön tasarım aşamasında hava aracının yanı sıra mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarımına yönelik kabiliyet kazanılması amaçlanıyor.

Ön tasarım aşaması sonunda ise projenin takip eden dönem ve aşamaları için kesintisiz bir geçiş öngörülüyor.

Projede, geçen süre içinde uçağın konsept tasarımı tamamlanırken, iki motorlu seçenekle yola devam etme kararı alındı. BAE Systems ile imzalanan anlaşma doğrultusunda Ankara’ya yerleşen 30 İngiliz mühendis çalışmalara dahil oldu.

Radar, elekto-optik ve bütünleşik işlemci alanlarında ASELSAN ve TÜBİTAK çalışmalara başladı. Bu çalışmalarla uçağın kritik bileşenlerinin yerli geliştirilmesi amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 100 günlük icraat programı kapsamında “tasarım ve prototip kalifikasyonunu” kapsayan birinci dönemin ilk aşaması olan “ön tasarımına” geçilerek proje takvimi başlayacak.

Söz konusu dönemin 4 yıl sürmesi öngörülürken TUSAŞ, insan kaynağı ve altyapı yatırımlarıyla bu süreyi 3 yıla çekmek için çaba gösteriyor.

TUSAŞ, ayrıca MMU’nun “ön tasarım süreci” ve “üretim tesisine” yönelik olarak bir dizi yatırım yapacak.

Proje takvimi başlamadan MMU’ya yönelik yatırımların teşvikle güçlü şekilde desteklenmesine karar verildi.

Projenin stratejik önemi, ülke sanayisi ve insan kaynağı gelişimine yapacağı katkı, sağlayacağı istihdam olanakları gibi faktörler dolayısıyla yapılacak yatırımlar “süper teşvik” olarak nitelendirilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında devlet yardımlarından yararlandırılacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Ankara’da kurulacak üretim tesisine 5,7 milyar liralık yatırım yapılacak. Proje Bazlı Teşvik Sistemi lansmanında ise “ön tasarım” faaliyetleri için 4,8 milyar liralık kaynak kullanılacağı belirtilmişti.

SAVUNMADA ÇOK ÖNEMLİ PROJELER

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Savunma Sanayii İcra Komitesi ilk toplantısını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yaptı. Erdoğan, 100 günlük icraat programına, büyük önem verdiği savunma projelerinden başladı.

Erdoğan’ın açıkladığı programda en kapsamlı bölümü 48 başlıkta savunma sanayi başlığı oluşturdu. Projeler Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde ele alındı. Komitede yeni projelerde üzerinde de değerlendirme yapıldı. Savunma Sanayii Komitesi, son olarak mart sonunda Erdoğan başkanlığında toplanmış ve toplam 4,8 milyar dolar bedeli olan 29 projeyi değerlendirmişti.

Son süreçte savunma sanayiinde attığı adımlarla devrim gerçekleştiren Türkiye, Erdoğan’ın talimatı ile dışa bağımlılığı en aza indirmeyi hedefliyor. Erdoğan’ın açıkladığı ve Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde de değerlendirmesi yapılan projelerde yerlilik ve milliğin artırılmasına yönelik çalışmalar ise öncelikli sırada yer alıyor. İşte savunma sanayine hız kazandıracak o projelerden bazıları:

-Lazer silah sistemi geliştirilmesine yönelik ihtiyaç analizi tamamlanacak.

-Elektromanyetik fırlatma sistemi geliştirilmesine yönelik ihtiyaç analizi bitirilecek.

-İstanbul Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesinin büyütülmesi için 85 girişimci ekibin 115’e, 147 girişimcinin 210’a, 4.161 personelin 5.000’e ulaşması sağlanacak.

-Sürücüsüz insansız araçlar geliştirilmesi projesi başlatılacak.

-30 cm altı çözünürlüklü yerli gözlem uydusu projesi 100 gün içinde başlayacak.

-Güdümlü, güdümsüz roketlerin ve hava savunma sistemlerinin test alanının tahsisi ve inşasına yönelik sözleşme imzalanacak.

-Hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 farklı sınıfta insansız kara araçları geliştirilmesi projesi başlatılacak.

-250 tankı içeren ALTAY seri üretim projesinin sözleşmesi imzalanacak.

-Tanklarda Pulat aktif koruma sisteminin 40’u entegre edilecek.

-ATAK helikopterinde kullanılmak üzere geliştirilmekte olan ve ilk çekirdeğinin ateşlemesi yapılan turboşaft motorun kavramsal tasarım aşaması tamamlanacak.

-MİLGEM Projesi 3. Gemi olan Burgaz ada Korveti 27 Eylül 2018’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimi gerçekleşecek.

-Mevcutta 52 adet bulunan Bayraktar TB2 İHA sayısı 58’e çıkarılacak.

-Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi geliştirilmesine yönelik tasarımın ilk aşaması da tamamlanacak.

-Silahlı HÜRKUŞ Uçağı (HÜRKUŞ-C) Geliştirilmesi ve Seri Üretimi’ne yönelik ihale sonuçlandırılarak yüklenici firma belirlenecek.

-MPT-76 Projesi kapsamında 5.500 adet tüfeğin teslimatının yapılacak.

-Savaş uçaklarında kullanılan modern mühimmatların yerli imkanlarla geliştirilerek tedarik edilmesi sağlanacak.

-Savunma Sanayi Zirvesi gerçekleştirilecek.