ABD, İRAN, AMBARGO…

0
438

ABD Başkanı Donald Trump, belasını arayan mahalle çamuru gibi oraya buraya hörelenirken bundan en büyük payı İran aldı! Kendinden önceki Barack Obama’nın imzaladığı nükleer anlaşmayı tanımayan Trump, İran’a ambargo kararı aldı! Yani, ABD’yi devlet olmaktan çıkarıp (ki devlette devamlılık esastır) babasının çiftliğine döndüren Trump, dedi ki, “İran’la iş yapan ABD’yle yapmayacak…”

Donald Trump, aklı başında herkesi şaşırttı:

“İran’a yaptırımların resmi dökümü yapıldı. Bunlar uygulanmış en sert yaptırımlar ve Kasım ayında daha da ağırlaşacak… Dünya barışından başka bir şey istemiyorum…”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin ülkesine yönelik ambargoları yeniden devreye sokmasını kınadı ve yaptırımları “İranlılar arasında bölünme tohumları ekmeyi amaçlayan psikolojik bir savaş” diye tanımladı.

İran ekonomisinin çeşitli sektörlerini hedef alan ambargoları, ülkenin petrol ticaretini hedef alan yaptırımların izlemesi bekleniyor. Avrupa Birliği ambargolara karşı çıkarken “meşru iş yapan” şirketlerini koruma taahhüdünde bulundu.

Trump’ın emriyle geri getirdiği ambargolar şöyle;

-ABD Doları banknotlarının İran hükümeti tarafından satın alınması

-İran’ın altın ve diğer değerli metallerle ticaret yapması

-Grafit, alüminyum, çelik, kömür ve sanayide kullanılan bilgisayar yazılımları

-İran riyaliyle yapılan havaleler

-İran’ın devlet tahvilleriyle ilgili faaliyetler

-İran’ın otomotiv sektörü

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini İran’la 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan geri çekmesinin ardından, Tahran’a yönelik yaptırımları tamamen yeniden uygulamaya koyacağını söylemişti.

TRUMP NEDEN ÇEKİLDİ?

ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmayı “korkunç, tek taraflı” diye tanımlamıştı.

Trump anlaşmada, İran’ın nükleer programına yönelik kısıtlamalara süre konmasının kabul edilemez olduğunu, uzlaşmanın İran’ın balistik füze programını ele almadığını ve Tahran yönetiminin Suriye ve Yemen dahil komşu ülkelerdeki “kötü davranışlarını” durdurmadığını söylüyor. Anlaşmadan sadece ABD çekildi ve diğer imzacı ülkeler uzlaşmaya bağlı kalacaklarını açıkladı. Ancak ABD’nin çekilmesinin ardından İran’ın para birimi değerinin yarısını kaybetti. 5 Kasım’da ise potansiyel olarak İran’a daha çok zarar verebilecek şu ambargolar devreye girecek:

-İran’ın liman, enerji, gemicilik ve gemi yapımı sektörleri

-İran’ın petrol ürünleri bağlantılı işlemleri

-Yabancı mali kuruluşların İran Merkez Bankası’yla yaptığı işlemler

KİMDEN HANGİ TEPKİLER GELDİ

İngiltere, Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları ve AB’nin Dış Politika Yetkilisi ortak bir açıklama yayınladı ve nükleer anlaşmanın küresel güvenlik için “hayati önemde” olduğunu söylediler. Ayrıca, İran’la iş yapan Avrupalı şirketleri ABD ambargolarından korumak için bir yasal düzenleme açıkladılar.

Ancak üst düzey bir Trump yönetimi yetkilisi, bu adımdan çok fazla kaygılı olmadıklarını söyledi.

SUUDİLER ABD’NİN EMRİNDE…

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’den petrol üretimini artırmasını istediğini belirtti.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Kralı Selman’la görüştüğünü ve Suudi Arabistan’dan petrol üretimi artırmasını istediğini bildirdi.

Trump sosyal medya hesabında şunları kaydetti:

“Az önce Suudi Arabistan Kralı Selman’la konuştum ve kendisinden İran ve Venezuela’daki karışıklık ve işlevsizlikten dolayı Suudi Arabistan’ın petrol üretimini farkı kapatmak için 2 milyon varile kadar artırmasını istedim. Fiyatlar çok yüksek! (Kral Selman) Kabul etti!”

TRUMP’TAN İRAN’DA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ ÇAĞRISI

ABD Başkanı Donald Trump’ın yakın çevresinde bulunan avukatı ve eski New York belediye başkanı Rudy Giuliani, Fransa’nın başkenti Paris’te İran’daki yönetime muhalif bir grubun düzenlediği toplantıda rejim değişikliği çağrısı yaptı.

Rus haber ajansı Sputnik’e göre, bir dönem ABD ve Avrupa’nın ‘terör listesi’nde tuttuğu ve Meryem Recavi liderliğindeki İran Ulusal Direniş Konseyi’nin (NCRI) toplantısına katılan yaklaşık 4 bin kişiye hitap eden Giuliani şunları söyledi: “Artık gerçekten İran’daki rejimin sonunun yaklaştığını görebiliyoruz. Mollalar gitmeli. Dini lider gitmeli. Yerlerine Recavi’nin temsil ettiği demokratik bir hükümet gelmeli. Özgürlüğe çok az kaldı… Seneye bu toplantının Tahran’da düzenlenmesini istiyorum!”

Bununla birlikte ekonomik izolasyonunun İran hükümetinin düşmesini sağlayacağını savunan Giuliani “En büyük ekonomik güçler sizinle iş yapmayı bırakırsa çökersiniz… Yaptırımlar daha, daha ve daha fazla artırılacak” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE UYMAK ZORUNDA DEĞİL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD olsun veya İngiltere olsun veya başka bir ülke olsun, Avrupa Birliği (AB) olsun, onların bir ülkeye yönelik yaptırım kararlarına biz uymak zorunda değiliz.” dedi.

Azerbaycan ziyareti kapsamında başkent Bakü’de bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye’nin, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına karşı olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler’in (BM) yaptırımlarına her ülke gibi biz de uyarız ama ABD olsun veya İngiltere olsun veya başka bir ülke olsun, AB olsun, onların bir ülkeye yönelik yaptırım kararlarına biz uymak zorunda değiliz.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin önceden AB’nin Rusya’ya yönelik yaptırım kararlarına da katılmadığını hatırlatarak, “Yaptırımları da doğru bulmuyoruz. Bu ilkesel bir tutumdur. Herhangi bir şarta bağlı değildir.” şeklinde konuştu.