AK PARTİ’DEN ÖRNEK KONGRE

0
426

Türk siyasetinde 16 yıl tek başına iktidar olup da olağan ya da olağanüstü kongrelerini tereyağından kıl çeker gibi yapıp işine, gücüne bakan parti olma özelliği AK Parti dışında başka bir siyasi oluşuma teşmil edilemez…

Evet, AK Parti, 6. Olağan Kongresini de yaptı. Kongre’de konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ya olacağız ya öleceğiz” diyerek önemli mesajlar verirken, geçerli oyların tamamını, 1380 oyu alarak yeniden AK Parti Genel Başkanlığına seçildi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, önemli mesajlar verdi dedik ya, bakalım:

-Bundan tam 17 yıl önce AK Partiyi kurarken bugün Türk siyaset tarihine, hizmete sevdalı insanların kurduğu AK Parti’nin doğum günü olarak geçecek demiştik. Ve, ‘bugünden sonra Türkiye’mizde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ demiştik. Hamd olsun milletimize verdiğimiz sözü tutmuş olmanın bahtiyarlığıyla bugün karşınızda bulunuyorum. 14 Ağustos 2001’den bugüne kadar AK Parti teşkilatında görev almış, genel başkanından teşkilat yöneticilerine, milletvekillerine, belediye başkanlarına, mahalle temsilcilerine kadar herkese şükranlarımı sunuyorum.

-Türkiye’de teşkilatın faaliyetlerinde her seviyedeki kadrolarında hanımlara ve gençlere özel önem veren tek parti AK Parti’dir. Buradan tüm hanım kardeşlerimize ve gençlerimize ayrıca şükranlarımı sunuyorum. AK Parti’yi sizlerle bugünlere getirdik. İnşallah daha nice 17 yıllara sizlerle birlikte ulaştıracağız. AK Parti kağıt üzerinde 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuş bir partidir. AK Parti 60 kurucu üye tarafından kurulmuş bir partidir. Ama AK Parti’nin asıl kurucusu da sahibi de milletimizin bizatihi kendisidir.

-AK Parti’nin ne olduğunu anlayabilmek için önce medeniyetimize ve tarihimize vakıf olmak gerekir. AK Parti başlangıçtır, Hazreti Adem’in dünyaya gelmesiyle başlayan imtihanımızın takibidir. AK Parti hicrettir. Peygamber efendimizin tüm cihanı aydınlatan nurunun tüm insanlığı kucaklayan mesajının müntesibidir. AK Parti Malazgirt’tir. Sadece Allah’ın rızası için kendisinden kat be kat düşmanın üstüne, ‘ölürsem kefenim üzerimdeki elbisemdir’ diyerek Sultan Alparslan’ın yolundan gidendir.

-AK Parti Anadolu’daki tüm izlerimizdir. AK Parti İznik’te, Söğüt’te Edirne’de Sivas’ta Kayseri’de Alanya’da Kastamonu’da Malatya’da Antalya’da devletler kuran atalarımızın varisidir. AK Parti Selçukludur, Osmanlıdır. AK Parti fetihtir. İstanbul’u alarak çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in mirasçıdır. Yavuz Sultan Selim Han’ın yoldaşıdır. AK Parti müdafidir. Dünyanın çalkantılı bir dönemde devletimizi hem koruyup hem geliştiren Sultan Abdülhamid’in hakkının hukukunun savunucudur. AK Parti Çanakkale’dir, Kutül Amare’dir. Yedi düvelin üzerimize geldiği anlarda bile cesaretiyle bile zincirleri kıran, oyunları bozan ecdadın torunudur.

-AK Parti İstiklal harbimizdir, cumhuriyetimizdir. “Artık yıkıldı, yok oldu” denilen milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde küllerinden yeniden doğarcasına ayağa kaldıran milli mücadele ruhunun temsilcisidir. AK Parti çok partili hayattır. Menderes’in bedelini canıyla ödediği demokrasi mücadelesinin bugünkü sancaktarıdır. Rahmetli Özal’ın bin bir meşakkatle açtığı kalkınma yolunun takipçisidir. AK Parti bugündür. Geçtiğimiz 16 yılda Türkiye’yi demokraside ve ekonomide geliştirerek milletimizin hayalini gerçekleştirendir.

-AK Parti gelecektir. Gençlerimize 2053 – 2071 vizyonunu emanet ederek, ülkemizin bir asrını aydınlatandır. Velhasıl AK Parti Türkiye’dir. Bunun için AK Parti’yi milletimiz kurmuştur diyoruz.

Biz mazlumlara gönlümüzü ve imkanlarımızı işte bu anlayışla sonuna kadar açıyoruz. Biz ecdadımıza işte bu hissiyatla, tüm gücümüzle sahip çıkıyoruz. Biz gerektiğinde canımızı işte bu şuurla ortaya koymaktan çekinmiyoruz. Biz bu sorumlulukla soysuzlara zağarlık yapmak yerine, onlara meydan okuyoruz. Ne demek zağarlık? Av köpeği. Hazreti Ali’ye atfedilen güzel bir söz var. ‘Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz’ Biz sadece hakkımızı değil, aynı zamanda ülkemizin de şerefini savunuyoruz.

DÜŞMANLARA HODRİ MEYDAN

-15 Temmuz destanını işte bu hissiyatla verdiğimiz mücadele sayesinde kazandık. Birileri bizi ekonomiyle, yaptırımla, kurla, dövizle, faizle, enflasyonla tehdit ediyoruz. Biz de onlara diyoruz ki, oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz. Biliyoruz ki iman varsa imkan da vardır.

Ya olacağız ya öleceğiz diye hedeflerimize yürüyoruz. Başaramayacaksınız milletimizi bölemeyecek, devletimizi yıkamayacaksınız. Kurulduğumuz günden beri gördüğümüz her haksızlık zulüm riyakarlık karşısında sesimizi yükseltmekten geri durmayacağız. Zalimler vurdukça sinenlerden, teröristlerden boyun eğenlerden olmadık, olmayacağız. Önde yiğitler aslan gibi vuruşurken, arkada el ovuşturanlara benzemedik, benzemeyeceğiz. Ülke yanarken fırsatçılık peşinde koşanlara itibar etmedik, etmeyeceğiz. Dünyayı sömürerek kendilerine refah düzeni kuranlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz.

Zahirde bize stratejik ortak gibi gözüküp de attığı her adımla bizi stratejik hedef haline getirmeye çalışanlara teslim olmadık, olmayacağız. Kısa çöpün uzun çöpten hakkını bir gün alacağına inandık, inanmayı sürdüreceğiz.

Tarihin dolgu malzemesi değil inşacısı olduğumuzu unutmadık, unutmayacağız. AK Parti olarak asla masa başı siyaset yapmadık. Rakip bulamadığımızda kendi kendimize yarıştık. Gücümüzü darbe odaklarından değil sadece milletimizden aldık. Programlara göre değil milletimizin isteklerine göre icraat yaptık. Bir ayağımızla İstanbul’a Ankara’ya 81 vilayetimizle sıkı sıkıya basarken diğeriyle bölgemizin ve dünyanın dört bir yanını adımlıyoruz.

YENİ MYK VE YENİ SÖZCÜ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, partisinin yeni Merkez Yürütme Kurulu üyelerini belirledi.

Çelik, AK Parti Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen Merkez Karar ve  Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken düzenlediği basın toplantısında,  AK Parti Kongresi’nin büyük bir coşkuyla yapıldığını söyledi.

Salonun içinde ve dışında son derece dinamik bir topluluk olduğunu  belirten Çelik, her kongrenin bir yandan AK Parti’nin ilkelere dayanan  geleneğinin sürdürülmesi açısından, diğer yandan da AK Parti’nin tazelenmesi,  gücünün, enerjisinin yenilenmesi açısından çeşitli sentezler ortaya çıkardığını  dile getirdi.

Bu kongrede de AK Parti geleneğinin taşınması, yaşatılması, aynı  zamanda da bunun yeni enerjilerle, yeni dinamiklerle donatılması şeklinde bir  sentezin ortaya çıktığını vurgulayan Çelik, “Kuşkusuz önemli olan şudur: AK Parti  kongreleri, Türk demokrasi hayatının dönüm noktalarıdır. Her zaman için AK Parti  kongrelerinden sonra yeni reform süreçleri, yeni atılım süreçleri ortaya  çıkmıştır. Bir bakıma Türk siyasi hayatında, AK Parti kongrelerinin Türk siyasi hayatında yarattığı evreleri olarak okuyabiliriz.” diye konuştu.

Göreve getirilenlerin birçoğunun MKYK ve MYK’de görev aldıklarını  ifade eden Çelik, “AK Parti MKYK’sini de AK Parti’nin en üst yönetim organı  olmasının yanı sıra bir siyaset okulu, Türkiye’ye dönük demokratik  perspektiflerin geliştirildiği bir düşünce okulu olarak değerlendiririz her  zaman. Bu nedenle de AK Parti’de birikimi temsil eden arkadaşlarımızla,  yenilenmeyi temsil eden arkadaşlarımız arasında verimli bir iletişimin ortaya  çıktığı bir zemin olarak da düşünürüz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu çerçevede Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın yeni MKYK’ye seçilenleri tebrik ettikten sonra yeni dönemdeki  hedeflerle ilgili değerlendirme yaptığını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

“En önemli meselemiz, yeni MKYK’mizin Türkiye’deki meseleleri  kucaklayan, kavrayan, buna yönelik toplumsal talepleri dikkate alan, bu toplumsal  talepler temelinde siyasi temsil üreten bir işlevi ortaya koymasıdır çünkü en üst  yönetim organıdır, en üst siyasi organdır. Sadece AK Parti’ye, partinin kurumsal  kimliğine yön vermekle kalmaz, aynı zamanda Türkiye’de sivil siyasetin  gelişmesine, sivil siyasetin yönetilmesine, sivil siyasetin çeşitli ulaştığı  evrelerin değerlendirilmesine de MKYK düzeyinde bakılır, değerlendirilir ve ele  alınır.”

MKYK’den MYK çıktığını hatırlatan Çelik, Merkez Yürütme Kurulu’na  ilişkin Genel Başkan Erdoğan’ın değerlendirdiği isimleri açıkladı.

Buna göre, AK Parti’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu’nda Genel  Başkanvekilliğine Numan Kurtulmuş’un, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcılığına Hayati Yazıcı’nın Genel Sekreterliğe Fatih Şahin’in  getirildiğini belirten Çelik, Erkan Kandemir, Ali İhsan Yavuz, Mahir Ünal, Cevdet  Yılmaz, Fatma Betül Sayan Kaya, Mehmet Özhaseki, Lütfi Elvan, Jülide Sarıeroğlu,  Vedat Demiröz, Hamza Dağ, Leyla Şahin Usta ve Çiğdem Karaaslan’ın da listede yer  aldığını kaydetti.

Parti sözcülüğü görevini de kendisinin yürüteceğini ifade eden Çelik,  MYK’nin Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın başkanlığında  toplanacağını söyledi.

Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu MKYK ile ilgili söylemek istediğim şey, özellikle kadın  üyelerimizin ve genç üyelerimizin güçlü bir şekilde temsil edilmesine önem  verilmiştir. En genç arkadaşımız 21 yaşındadır. Bu şekilde birikimle genç  üyelerimiz arasında uygun bir denge, uygun bir sentezin ortaya çıkmasına özen  gösterilmiştir. AK Parti MKYK’si ve AK Parti MYK’si, Türkiye’de sivil siyasetin  gelişmesi için, Türkiye’de sivil siyaset alanının, demokratik siyasetin  güçlenmesi için güçlü siyasi aktörler, güçlü siyasi öznelerdir.

O sebeple bugünkü kongremizde ortaya çıkan bu tablonun ülkemize, bütün  yakın çevremize, dünyadaki bütün demokratik güçlere hayırlı olmasını diliyoruz.  Bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz.”

9 YENİ İSİM VAR

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, partisinin 6. Olağan Büyük Kongresi sonrasında yeni Merkez  Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirledi.

Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez  Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı devam ederken, yeni sözcü Ömer Çelik,  AK Parti MYK üyelerini açıkladı.

Buna göre, Genel Başkanvekilliğine Numan Kurtulmuş ve Parti  Sözcülüğüne Ömer Çelik getirilirken, Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Erkan Kandemir, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz,  Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Dış İlişkilerden  Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Sosyal Politikalardan Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Lütfi Elvan, Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Vedat Demiröz, Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ,  İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, Çevre Şehir  ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Genel  Sekreteri ise Fatih Şahin oldu.

AK Parti’de 9 yeni isim, MYK’de görev alırken, 6 isim koltuğunu  korudu. Önceki dönemde bakan olarak görev yapan 6 isim MYK’de yer bulurken, bir  genel başkan yardımcısının görev alanı değişti.

Partide Binali Yıldırım’ın yerine Numan Kurtulmuş Genel  Başkanvekilliğine, Mahir Ünal’ın yerine ise Ömer Çelik Parti Sözcülüğüne  getirildi. Parti Sözcülüğü makamı, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan  Yardımcılığından ayrıldı.

Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Mustafa Ataş’ın  yerine Erkan Kandemir atanırken, Ali İhsan Yavuz, Seçim İşleri Başkanlığı  görevini Ahmet Sorgun’dan devraldı.

Öznur Çalık’tan boşalan Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan  Yardımcılığına Fatma Betül Sayan Kaya, Erol Kaya’nın başkanlığını yürüttüğü Yerel  Yönetim Başkanlığına Mehmet Özhaseki getirildi.

Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı  görevini Harun Karacan’ın yerine Jülide Sarıeroğlu, İnsan Haklarından Sorumlu  Genel Başkan Yardımcılığı görevini ise Ravza Kavakcı Kan’ın yerine Leyla Şahin  Usta üstlendi.

Daha önce Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı  görevini yürüten Cevdet Yılmaz, görevini Lütfi Elvan’a devrederken, kendisi de  Mehdi Eker’in yerine Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına atandı.

Geçen dönem Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olan Ömer Çelik,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Fatma Betül Sayan Kaya, Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanı olan Jülide Sarıeroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı olan Mehmet  Özhaseki, Kalkınma Bakanı olan Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı olan Numan  Kurtulmuş, MYK’de yer aldı.

Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati  Yazıcı, Genel Sekreter Fatih Şahin, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Mahir Ünal, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  Vedat Demiröz, Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem  Karaaslan ile Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ MYK’deki  koltuğunu korudu.

Öte yandan partinin Disiplin Kurulu Başkanlığına Ahmet Aydın’ın,  Demokrasi ve Hakem Kurulu Başkanlığına Yalçın Akdoğan’ın, Etik Kurulu  Başkanlığına ise Mehmet Ali Şahin’in getirildiği öğrenildi.

OYUNUNUZU GÖRDÜK VE MEYDAN OKUYORUZ

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 6. Olağan Büyük Kongresi’nde konuştu.

AK Parti’nin kağıt üzerinde 14 Ağustos 2001’de 60 kurucu üye tarafından kurulduğunu belirten Erdoğan, buna karşın hep söyledikleri gibi AK Parti’nin asıl kurucusunun da sahibinin de milletin bizatihi kendisi olduğunu söyledi.

AK Parti, İstiklal harbimizdir” ifadesini kullanan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“AK Parti, cumhuriyetimizdir. ‘Artık yıkıldı, yok oldu’ denilen bir milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde küllerinden yeniden doğarcasına ayağa kaldıran milli mücadele ruhunun temsilcisidir. AK Parti, çok partili hayattır. Rahmetli Menderes’in bedelini canıyla ödediği demokrasi mücadelesinin bugünkü sancaktarıdır. AK Parti, kalkınmadır. Rahmetli Özal’ın binbir meşakkatle açtığı kalkınma yolunun günümüzdeki takipçisidir. AK Parti bugündür. Geçtiğimiz 16 yılda Türkiye’yi demokraside, ekonomide geliştirerek, 2023 hedefleriyle buluşturarak milletimizin hayalini gerçekleştirendir. AK Parti, gelecektir. Gençlerimize 2053 ve 2071 vizyonlarını emanet ederek, ülkemizin önümüzdeki yarım asrını, bir asrını aydınlatandır. AK Parti, Türkiye’dir.”

Bunun için “AK Parti’yi milletimiz kurmuştur” dediklerini hatırlatan Erdoğan, AK Parti’nin tarihinin milletin tarihi kadar eski olduğunu söyledi.

Başkan Erdoğan, “Bunun için AK Parti’ye tüm gücümüze sahip çıkıyor, partimizi gözümüz gibi koruyoruz. Her bir AK Parti’linin de bu şuurla partisine ve davasına sahip çıktığına inanıyorum. Bu şarkının sonu yok.” dedi.

ZALİMLERİN KARŞISINA DİKİLMEK

AK Parti’nin misyonunu en güzel Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinin anlattığını belirten Erdoğan, İstiklal Şairinin “Zulmü Alkışlayamam” şiirini okudu.

Erdoğan, “Biz zalimlerin karşısına işte bu inançla dikiliyoruz. Biz, mazlumlara gönlümüzü ve imkanlarımızı işte bu anlayışla sonuna kadar açıyoruz. Biz ecdadımıza işte bu hissiyatla tüm gücümüzle sahip çıkıyoruz. Biz, istiklalimiz uğrunda gerektiğinde canımızı işte bu şuurla ortaya koymaktan çekinmiyoruz.” dedi.

AK Parti’nin seçim şarkısı “Yoktur mazimde zulme teslim olan” şarkısının dizelerinin yer aldığı pankartı okuyan Erdoğan, “AK Kadınlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

PRANGALAR PARÇALANIYOR

Başkan Erdoğan, “Biz işte bu imanla, ülkemizin ve milletimizin ayağına takılmaya çalışılan prangaları parçalayıp atıyoruz. Biz, işte bu sorumlulukla, soysuzlara zağarlık yapmak yerine onlara meydan okuyoruz. Ne demek zağarlık, av köpeği…” değerlendirmesinde bulundu.

Hazreti Ali’ye atfedilen “Haksızlığa karşı susarsanız, hakkınızla birlikte şerefinizi de kaybedersiniz” sözüne işaret eden Erdoğan şunları kaydetti:

“Biz, sadece hakkımızı değil aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin de şerefini savunuyoruz. Bazıları bunu anlamakta zorluk çekebilir. Bazılarının dünyalarında şeref, namus, haysiyet, dik duruş, onurlu bir hayat sürmek gibi kavramların karşılığı olmayabilir. Bizim için bu değerlerimiz her şeyimizdir. İmandır o cevher ki ilahi ne büyüktür. İmansız olan paslı yürek sinede yüktür. Bizim hayatımızın manası budur. Milletimizle birlikte 16 yıldır karşımıza çıkan onca sıkıntıya, önümüze konan onca engele, kurulan onca sinsi tuzağa, yapılan onca saldırıya işte bu inançla karşı koyduk ve zafere ulaştık. 15 Temmuz destanını işte bu hissiyatla verdiğimiz mücadele sayesinde kazandık. Bugün de birileri, bizi güya ekonomiyle yaptırımla, kurla, dövizle, faizle, enflasyonla tehdit ediyor. Biz de onlara diyoruz ki ‘Oyununuzu gördük ve meydan okuyoruz.’ Biliyoruz ki; iman varsa imkan da vardır.”

BİZİMLE OYNAMAYA KALKMAYIN

Milletin bugüne kadar nice ihanetleri, tuzakları hep imanıyla boğduğuna işaret eden Erdoğan, “Kardeşlerimizin ve dostlarımızın duasıyla, desteğiyle her türlü zorluğun üstesinden geldik. Bugün de yine imanımızla mücadelemizi yürütüyoruz. Türkün cesareti ve müslümanın aklı, imanının tezahürüdür. Hem cesareti, hem aklı olan bu milletin karşısında duracak hiçbir fani güç tanımıyoruz. Hiç kimse bu milletle, bu ülkeyle oynamaya kalkmasın. Çünkü biz, ‘Ya olacağız ya öleceğiz’ diyerek, hedeflerimize doğru yürüyen bir milletiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Başkan Erdoğan, buradan bir kez daha haykırdığını belirterek, “Başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bayrağımızı indiremeyeceksiniz, devletimizi yıkamayacaksınız. Türkiye’nin yükselişini durduramayacaksınız. Hedeflerimize ulaşmamıza engel olamayacaksınız. Çünkü biz Türkiye’yiz. Çünkü biz Türk milletiyiz. Çünkü biz Müslümanız. Çünkü biz insanlığın ortak sesi ve vicdanıyız.” diye konuştu.

STRATEJİK HEDEF OLMAYACAĞIZ

Görülen her haksızlık, adaletsizlik, zulüm ve riyakarlık karşısında seslerini yükseltmekten geri durmadıklarını, durmayacaklarına işaret eden Erdoğan, hak, vatan, millet, insanlık için kavga verilirken pencereden seyretmediklerini, bundan sonra da seyretmeyeceklerini vurguladı. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Zalimler vurdukça sinenlerden, teröristlere boyun eğenlerden, acılardan çıkar sağlamaya çalışan menfaatperestlerden olmadık, olmayacağız. Önde yiğitler, aslan gibi vuruşurken arkada başka hesaplar içinde el ovuşturanlara benzemedik, benzemeyeceğiz. Ülke yanarken fırsatçılık peşinde koşanlara itibar etmedik, etmeyeceğiz. Dünyayı sömürerek kendilerine refah düzeni kuranlara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz.”

Erdoğan, hayatlarını ve geleceklerini kurtarmak için yollara dökülen masum insanlar, denizlerin, okyanusların, ırmakların karanlık sularında, tel örgülerin, yüksek duvarların önünde ağlarken gülenlerden, onlara çelme takanlardan olmadıklarını, olmayacaklarını dile getirdi.

TEHDİTLER KURUTULACAK

Savunma sanayinde yerlilik oranını yüzde 20’den yüzde 65 seviyesine getirdiklerine işaret eden Erdoğan, havacılık ve savunma sektörünün cirosunu 1 milyar dolardan 7 milyar dolara, ihracatı da 248 milyon dolardan 2 milyar dolara yükselttiklerini aktardı.

Son aylarda ardı ardına imzalanan yeni anlaşmalarla ihracat rakamının katbekat arttığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ülkemizde halen yürütülmekte olan savunma sanayi projelerinin tutarı 45 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Gelişmeler çok yakında 75 milyar dolara varacaktır. İstikbalimize güvenle bakabilmemiz, bu özellikle bir şart. Öncelikle savunma sanayinde kendi göbeğimizi kendimizin kesmesinden geçtiğini biliyoruz. Bunun için insanlı ve insansız hava araçlarından uçak ve helikoptere her sınıftan… Gemilerden uydulara, tankından topuna kadar her alanda araştırma geliştirmesiyle, yazılımıyla, donanımıyla savunma sanayimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Türkiye’nin sınır güvenliğinin sınır ötesinden başladığı inancıyla yürüttüğümüz operasyonları genişleterek devam ettireceğiz. Özellikle Suriye ve Irak’tan ülkemize yönelen tehditleri ne pahasına olursa olsun kaynağında kurutmakta kararlıyız. Daha önce Cerablus’ta, El Bab’da, dün Afrin’de ne yaptıysak Suruç’tan Cizre’ye kadar olan sınırlarımız boyunca da aynısını yapacağız. Kandil’i ülkemize yönelik terör saldırılarının üssü olmaktan çıkartacak adımları atıyoruz. Sincar aynı şekilde, Mahmur aynı şekilde. Kaynağında kurutacağız.”

KANAL İSTANBUL MESAJI

Bugüne kadar Marmaray’dan geçen yolcu sayısının 275 milyon olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi:

“İşte biz buyuz. Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi, Avrasya Tüneli gibi, Ilgaz, Erkenek, Cankurtaran, Ovit, Sabuncubeli tünelleri gibi… Nissibi ve Ağın köprüleri gibi nice eserleri de milletimizin hizmetine sunduk. Şimdi de Kanal İstanbul’u hayata geçirmek için kolları sıvadık ve Kanal İstanbul 43 kilometre. Her iki tarafından inşallah 2 butik şehir oluşturacağız ve böylece Kanal İstanbul ile birlikte dünyaya büyük bir mesaj vereceğiz. İnşallah Türkiye’nin en büyük yatırımı olacak bu stratejik projeyi mutlaka gerçekleştireceğiz.