ANIRTAN SEÇİM!

0
196

24 Haziran seçimlerinin unutulmaz pek çok eylemi ve söylemi oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediklerini kitlelere onaylatmak için sorduğu ‘tamam’ kelimesi muhalefetin dilinde Erdoğan’ı siyaseten bitirme ifadesine dönüştürülerek, “Tamam seni göndereceğiz” sloganına dönüştürülmesi ve çıkan sonuçlar itibarıyla Erdoğan ve Bahçeli hariç her liderin yerinin tartışılır hale gelmesi sürecin onlar açısından dramatik yanıydı.

Cumhurbaşkanı adayları, seçim sürecinde öyle sözler söyledi, öyle skandallara imza attı ki seçim sonuçları ortaya çıktıktan sonra milletin diline düşmekten kurtulamadılar. İşte bazıları…

ANIRTIN LAN BENİ!

Eski bir MHP’li siyasetçi olan Yaşar Okuyan’ın seçim öncesi yaptığı bir hata vardı ki, düşman başına! Bir televizyon programında MHP’nin kendi başına oy oranının 3,8 ile 6,5 arasında olduğunu söyleyerek, “Devlet Bahçeli’ye söylüyorum. Babayiğit adamsan girsene tek başına, göreyim seni. Bahçeli tek başına seçime girsin, barajı geçsin, Tandoğan meydanına gidip anırmayan Yaşar Okuyan şerefsizdir. O kadar net söylüyorum. Hadi anırtsın lan beni” demişti.

Seçimlerde MHP barajı rahat bir şekilde geçmeyi başarınca, Okuyan, seçim sonuçlarının netleşmesi ardından sosyal medyadan açıklama yaptı. Bahçeli ve MHP’den özür dileyen Okuyan, “Evet, MHP yüzde 10 barajını geçemeyecek iddiasında bulunmuş idim. Bahçeli ve MHP’den özür diliyorum” dedi.

TÜLBENT MÜZESİ: Kampanya boyunca kadınların tülbentlerini toplayan Meral Akşener’in Türk siyaset tarihinin en boş vaatlerinden olan tülbent müzesi açma projesi hayal oldu. Akşener’in tülbentleri instagramda satışa sunmasından endişe ediliyor.

KILIÇDAROĞLU  9 SEÇİM KAYBETTİ: Parlamentoda çoğunluğu alacağını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu 81 ilden yalnızca 8’inde yarışı önde bitirebildi. Kılıçdaroğlu 25 ilde ise hiç milletvekili çıkaramadı.

ÖZDİL’İN BÜYÜK YANILGISI: Erdoğan muhalifliğini görülmemiş boyutlara çıkaran Sözcü yazarı Yılmaz Özdil 12 Haziran’da şu yazıyı yazmıştı:

“Suratına bakın lütfen, suratına. Anket sonuçları orada yazıyor. Bitkin. Bıkkın. Heyecansız. Hatta şaşkın. “600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arası bitti” diyorlardı. Halbuki, bizimki fragmandı… Senin 16 yıllık Amerikan dizisinde “the end” yazmak üzere!”

KARAMOLLAOĞLU YOLCU!: “Hızlı tren göçü hızlandırır. Ne gerek var. Bu projeleri hemen durduracağız” diyen Saadet Partili Temel Karamollaoğlu’na hak veren Millet, kendisini Ankara’dan köyüne göndererek tersine göç hareketini başlattı.

DİP DALGA MHP İMİŞ!: “Müthiş bir dip dalga geliyor. Erdoğan’ı devireceğiz” söylemi muhalefetin dilindeydi. “Dip dalga’nın Bahçeli liderliğindeki MHP’de vücut bulması yıkım ekibini fena halde şaşırttı. MHP, “yüzde 5 alacak” iddialarının aksine bu rakamın 2 katından fazla oy almayı başardı.

ROZET…: Kılıçdaroğlu’nun, seçim sonrası en büyük rakibi haline gelen Muharrem İnce’den seçimden önce aldığı CHP rozetini geri verip vermeyeceği merak ediliyor.

SON SÖZ MİLLETİN: Millet Erdoğan’ı başkan yaptı. Yıkım vaat edeni, hayal satanı değil yapabileceğini vaat edeni, vaat ettiğini yapanı göreve getirdi. Seçimin sosyal medyada 2 bin tweetle değil sandıkta kazanıldığını muhataplarına yeni, yine, yeniden gösterdi.

(Redaktör Haber Dergisi)