BAHÇELİ’DEN YENİ ÇIKIŞ

0
314

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son yıllardaki siyasi gelişmelere yön veren söz ve tavırları artık alışık olunan bir hal. 2015’teki seçimler ve 2016’dake hain darbe girişiminin ardından ‘milli’ ve ‘yerli’ söylemine uygun politikalar geliştirip uygulayan MHP ve Lideri Bahçeli, küresel güçlerin hedefindeki Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıkması ve yeni yönetim sisteminin kapısını açan söylemleriyle siyaset sahnesinin önemli aktörlerinden oldu. “24 Haziran’da Türkiye, Türk milleti kazanmıştır. Üzerinde karalama yapılan demokrasimiz kazanmıştır. Milli ve yerli duruş kazanmıştır” dediği 24 Haziran seçimlerinin ardından kurulan yeni sistemin yeni kabinesini değerlendiren Bahçeli’nin ‘yeni hükümetin başarılı olacağına inanıyorum’ sözleri de bu sürecin bir yansıması oldu.

Son yıllar Türkiye düşmanları ile Türkiye dostlarının belirginleştiği pek çok olayın yaşandığı bir dönem özelliği taşıyor. 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminde Türkiye’nin yanında yer almayanlar aksine darbeci alçaklara destek veren, kucak açanlar hiç kuşkusuz doğrudan ‘düşman’ cephesinde yer alıyordu. Gerek Türkiye’yi işgal amaçlı hain darbe sonrası gerekse son ekonomik saldırılar sırasında ülkemize sözlü, yazılı ve paralı destek verenler ise listenin 7Türkiye dostu’ cenahında bulunuyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu noktada duruşu çok net olan ve Türkiye düşmanlarına hiç yüz vermeyenlerden. Hatta haddini bildirenlerden…

24 Haziran’daki cumhurbaşkanı seçimi ve genel seçim süreci çok önemli söylemlere ve siyasi gerginliklere sahne oldu. CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin bazı sözleri Bahçeli’nin hedefindeydi. MHP Lideri, “Ülkücülüğün pazarı yoktur. Pişman olacak söz söylemeyiz” diyerek şunları söyledi:

“Hafızası silinmiş olanları uyarmak isterim ki pişman olacak söz söylemeyiz.” diyen MHP Genel Başkanı Bahçeli, “Hamdolsun, söylediklerimizden de pişman olmayız. Bizi bilen bilir, bilmeyen de kendi bilir. Apolet tartışmasını ‘Fazla uzattım’ diyen zavallılar için, HDP’ye ‘Kürt siyasi hareketi’ diyerek Kürt kökenli kardeşlerimizi töhmet altında bırakan ve PKK’ya umut aşılayan fikir ve ülkü yoksunları adına pişmanlık olabilir ama bizde pişmanlık asla yoktur.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin önem verdiği konulardan biri de ‘af’:

“Af konusu gündemimizdedir, seçim beyannamemizdedir. Mecliste yasama faaliyetleri başladığı zaman arkadaşlarımız nasıl bir af yasası çıkmalıdır konusundaki titiz çalışmalarıyla bir yasa teklifini sunacaklardır. Biz de onun takipçisi olacağız. 49 milletvekiliyle ne kadarını başarırız, onu da zaman içinde göreceğiz.”

YENİ DÖNEM DEĞERLENDİRMELERİ

MHP lideri Devlet Bahçeli MHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyerek . gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 24 Haziran seçimleriyle birlikte içte ve dışta sistematik olarak tedavüle sokulan karalama kampanyalarının boşa çıkarıldığını belirten Bahçeli özetle şunları söyledi:

“Türkiye üzerinde hesap yapan odaklar bir kez daha hezimetle tanışmışlardır. Türk milleti sistemsel açmazları bertaraf etmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi 24 Haziran’dan alnının akıyla, millet aklının taltif ve teveccühüyle çıkmıştır. Kararların seri ve süratli alınacağı bir döneme girilmiştir. Bunu hazmedemeyen odaklar ekonomide yeni bir dalgalanma, döviz ve faizde şeytanlıklar peşindedir. Ancak başaramayacaklar, Türk milletini pes ettiremeyeceklerdir. Piyasalardaki oynaklık ve oyunlarla Türkiye’den taviz koparmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Devlet yönetimindeki laçkalıkların, hantallıkların, kararsızlıkların ve aksaklıkların bertaraf edileceği bir süreç önümüzdedir.

TEHLİKELER GEÇMİŞ DEĞİL…

MHP lideri Bahçeli, şöyle devam etti: “15 Temmuz 2016’da yaşanan dehşet ve vahşet son iki asırda karşılaştığımız hiçbir zulme, hiçbir hıyanete benzememektedir. 15 Temmuz’da, dini kisveye bürünen, hizmet ve himmet örtüsüne saklanan, cemaat olgusundan cürüm ve cinayet çıkaran hain bir terör örgütü Türkiye’yi işgale kalkışmıştır. FETÖ ihaneti sadece bununla yetinmemiş, milli ve manevi değerlere telafisi uzun zaman alacak zarar ve ziyanlar vermiştir. FETÖ, melanettir, İblis’in yeryüzü garnizonudur. FETÖ’nün ürediği ortam, teşvik gördüğü iklim, güçlendiği yapı, tutunduğu çatı mutlaka enine boyuna analiz edilmelidir. FETÖ’yle mücadele aslında Haçlı kafasıyla, ağır aksak yürüyen Haçlı kafilesiyle mücadeledir. FETÖ’yle mücadelede stratejik Türk devlet aklı bir konsept dahilinde tam ve eksiksiz uygulanmalı, uyarılmalıdır. Türkiye 15 Temmuzla henüz tam bir hesaplaşma yapamamış, tedirginliği atamamış, riskleri aşamamıştır. Darbe ve vesayet tehlikesi tam manasıyla geçmemiştir. Hala siyasi ayak gizemini korumaktadır.”

Bahçeli, “Türkiye hem FETÖ belasını hem de PKK tehdidini tamamen bitirerek gündeminden çıkarmalı, geleceğimiz emniyete alınmalıdır. Bu konuda devlet ve hükümete desteğimiz tamdır. Yarın 15 Temmuz’un ikinci yıldönümünü anacağız. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde o meşum gecenin bir kez daha muhasebesini yapacağız. Yeni 15 Temmuzların olmaması için gerekli tedbirler neyse onu almak için kolları sıvayacağız. Biz sağlam durursak, biz bir olup diri olursak, nasıl ve neyle saldırırlarsa saldırsınlar kalemizi aşamazlar, bizi teslim alamazlar. 15 Temmuz’da destansı mücadeleleriyle milli gönüllerde taht kuran 251 şehidimize, terörle mücadelede tarih yazan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. ABD ile ilişkilerin normalleşmesi arzulanan derecede sağlanacaksa, NATO gerçekten de Türkiye’nin terörle mücadelesine samimi destek veriyorsa, ABD ve Avrupa’da ne kadar hain FETÖ’cü varsa Türkiye’ye iadeleri yapılmalıdır. Biz lafa değil icraata bakarız” dedi.

İYİ PARTİ’DEN DÖNÜŞLERE KAPI AÇIK

MHP’den dikkat çeken İyi Parti çıkışı geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “İyi Parti’de bir hayal kırıklığı dalgası hakim. Patchwork halı gibi politik arenaya serilen bir partinin uzun ömürlü olmayacağını görmek için müneccim olmaya gerek yok. Aralarında MHP’den ayrılmış olan ve sanki pişmanmış görüntüsünde isimler var. Ben bazılarının gönlünün hala MHP’de olduğunu hissediyorum. Dönüş ve katılım için bu partiden kopuşlar başladığında bize müracaat vaki olursa oturur, değerlendiririz” dedi.

İYİ PARTİ’DEN MHP’YE GEÇİŞ…

“İYİ Parti’den bazı kopmalar olabileceği ve MHP’nin kapısının yeniden çalınabileceği” iddialarıyla ilgili bir başka soru üzerine Bahçeli, “Kopmalar olur mu olmaz mı bilemiyoruz. Bizden koptukları biliniyor. Tekrar kopanlar bize gelir mi onu bilemiyorum ama bazıları var ki hiçbir şart altında MHP ile beraberlikleri kalmamıştır.” ifadesini kullandı.

Bu arada kısa süre sonra İYİ Parti milletvekili Hayati Arkaz MHP’ye geçti.

MHP lideri Bahçeli bu gelişme üzerine şu ifadeleri kullandı: “İYİ Parti İstanbul Milletvekili Sayın Hayati Arkaz el öpme hadisesinden sonra sistemli bir şekilde saldırılara maruz kalmış ve dışlanmıştır. En son olarak da İP’in 2. Olağanüstü kurultayında GİK listesinin dışında bırakılmıştır. Değerli dava arkadaşımız Hayati Arkaz ve benzeri durumdaki arkadaşlarımızı yakından takip ediyoruz. MHP olarak öncelikle değerli dava arkadaşımız Hayati Arkaz’ı partimize davet ediyoruz. Kamuoyunun bilgi ve taktirine sunarız.”

MHP lideri Bahçeli’nin daveti üzerine Arkaz, “Benim için büyük bir onurdur” diyerek MHP’ye geçme kararı aldı. Bir süredir partiden kopuk olduğunu belirten Arkaz, sürecin kurultayla alakalı olmadığını söyledi.

Arkaz’ın MHP’ye transferi ve Bahçeli’nin davet açıklamasına İYİ Parti Genel başkan Yardımcısı Koray Aydın’dan ser bir açıklama geldi. Aydın, Sosyal medya’dan yaptığı açıklamada “Milletvekili transfer borsasını” açmak suretiyle, kendi ilkelerini kendi eliyle yerle yeksan etmiştir.” dedi.

DOST GÖRÜNÜMLÜLER…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kurban Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, dost görünümlü mihrakların tuzaklarının akamete uğratılacağını söyledi.

Bahçeli, Kurban Bayramı’nın, manevi iklim ve ruhundan aldığı feyizle çirkin ve ucuz hesap peşinde koşan çevrelerin tuzaklarını boşa çıkaracağını, milli irade ve kaynaşma iradesini teyit edeceğini belirterek, “Bilinmelidir ki Türk-İslam coğrafyasında sökün eden zorbalıklara sessiz kalmayacağız, mazlumları bu mübarek günlerde dualarımızdan eksik etmeyeceğiz. Bebek katillerine kucak açan, yardım ve yataklık yapan, arkalarında duran dost görünümlü mihrakların tertip ve tuzaklarını akamete uğratacağız. Kaos havarilerine ve kriz elçilerine şans tanımayacağız. İnanıyorum ki, ekonomik yaptırımlar, ambargolar, ablukalar, izbe planlar, sinsi operasyonlar, algın oyunları aziz milletimizin birlik ve beraberlik şuuru karşısında sonuçsuz kalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.