CHP’DE SEÇİM SARSINTISI

0
184

24 Haziran seçimlerinin ardından CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Seçimin galibi CHP’dir” demesi, parti içi muhalefetin isyanını bastıramadı.

Olağanüstü kurultay ve istifa beklentileri vardı Bugüne kadar girdiği her seçimde hezimete uğrayan ve bunu asla kabullenemeyip koltuğu bırakmayan Kılıçdaroğlu, “İstifa yok” diyerek bu seçimde de çizgisini bozmadı, ‘Koltuk sevdası olanların partimizde yeri yoktur’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına rakip olarak çıkmaya cesaret edemeyen Kılıçdaroğlu Muharrem İnce’nin başarısız olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında 8 kez girdiği seçimde hezimete uğrayan, Erdoğan’ın ‘İktidar olamazsan istifa edecek misin’ sorusunu her zaman cevapsız bırakan ve seçim sonuçlarında 1-2 puanlık artışı büyük bir başarı gibi gören Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin iki katı oy alan AK Parti için ‘Seçimi kaybeden iktidar partisi olmuştur’ dedi.

CHP’yi sarsan gelişmeler, araya giren ağır ağabeylerle yatışmaya başlarken Parti genel merkezinde açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu kez de, “Herkese açıkça söylüyorum. Muharrem İnce bizim değerimizdir onu da sonuna kadar kucaklıyorum” dedi.

CHP’de 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından parti yönetimine dönük başlayan “istifa, olağanüstü kurultay” çağrıları ile başlayan tartışma ve gerginlik, genel merkez yönetimi ve cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “kurultay yok” mesajlarıyla yatışmaya başladı.

AA’YA YÖNELİK HAKSIZ SUÇLAMALAR

CHP’liler seçim gecesi sonuçları büyük bir başarıyla ve zamanında kamuoyuna yansıtan Anadolu Ajansı’na suçlamalarda bulundu. Ancak ertesi gün görüldü ve anlaşıldı ki, AA tüm sonuçları en hızlı ve doğru biçimde yansıtmıştı…

Bunu, CHP’li Erdal Aksünger de seçim gecesi Genel Başkanlık’ta sistem bozuk olduğu için verileri Anadolu Ajansı’ndan aldıklarını söyleyerek teyit etti.

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Uslu “Dünyanın en demokratik seçimi oldu” dedi.

ALTAN ÖYMEN’İN SÖZLERİ

Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve eski Sosyal Demokrat Halk Partisi (SHP) Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Eski CHP Genel Başkanı Altan Öymen ve eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için CHP Genel Merkezi’ne geldi. Karayalçın ve Öymen, yaklaşık 1, 5 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ı da ziyaret edeceklerini belirten Karayalçın, bunun öncesinde Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiklerini söyledi. Karayalçın, “Bu nezaket, dayanışma, durum değerlendirmesi ziyareti. Öneriler ortaya konuldu, sohbet yapıldı çok yararlı oldu. Önemli olan partimizin bir bütünlük içinde yerel yönetim seçimlerine hazırlanmasıdır. Bunu yaparken yaşamış olduğumuz seçimin değerlendirmesinin yapılması, burada karşı karşıya olduğumuz sonuçların ele alınması. Onlardan hareketle geliştirilecek önerilerin ortaya konulması da söz konusu olabilmeli. Partililer bunu tartışıp belediye seçimlerine öyle hazırlanmalı” ifadelerini kullandı. Karayalçın ve Öymen gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir soru üzerine Karayalçın, “Dediğim şuydu, ‘Muharrem İnce bizim değerimiz, çok başarılı kampanya yürüttü. Hepimiz onun yanındayız.’ Çalışmalarını beğeniyle izledik. Bundan sonra da beraber olacağız. Genel Başkanın da Muharrem İnce’nin 81 ilde yapacağı gezilerle ilgili çok olumlu değerlendirmeleri olduğunu biliyoruz. Bir sorun olmadığı kanısındayım. Bir sorun yaşanmayacaktır. Hiç kimse böyle bir beklenti içinde olmasın. CHP bütünlük içinde yerel yönetim seçimlerine gidecektir. Tabii ki tartışma yapacağız sorunlarımızı değerlendireceğiz. Ama bu bizim bütünlüğümüzü etkilemeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

“Bir liderlik noktasında arayış olacak mı?” sorusuna Karayalçın, “Onun değerlendirmesini partililer yapacaktır. Ben öyle bir değerlendirme yapmak durumunda değilim. Benim için önemli olan konu partimizin bütün sorunlarını tartışabilmesidir. Sorunların üstünün örtülmemesidir. Alınması gereken önlemlerin alınmasıdır” diye konuştu.

AK PARTİLİLERİN KILIÇDAROĞLU YORUMU

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “24 Haziran seçim sonuçları Kemal Kılıçdaroğlu’nun kimyasını bozdu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “Biz seçimden önce ‘CHP sandığa saygı duysun, demokrasiye saygı duysun, seçimlere saygı duysun’ dedik.

Seçim öncesi yaptıkları değerlendirmelerle tepki çeken ve özellikle MHP konusunda tam manasıyla çuvallayan anket kuruluşlarından SONAR Araştırma Şirketi Başkanı Hakan Bayrakçı, seçim sonrası yaptığı bir açıklamada, ” Türkiye’nin Gündemi” programında “Anketlerde Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanacağını ilan etsem beni çarmıha gererlerdi” dedi.