DÜNYADA ERDOĞAN AYRIŞMASI!

0
279

Türkiye’ye huzur, siyasete istikrar, ekonomiye canlılık getiren Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin dünyadaki yankıları farklı oldu. Gurbetçiler, dost ve kardeş ülkelerin halkları büyük sevinç gösterileri düzenlerken, büyüyen Türkiye’yi hazmedemeyen ülkelerin medyası ve yöneticileri bir kıskançlık krizine girdi…

TEBRİK MESAJLARI

Erdoğan’ı ilk tebrik eden Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti. Ayrıca İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile çok sayıda ülke yöneticisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısı dolayısıyla tebrik etti.

Amerikalı Müslüman kanaat önderleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim başarısını tebrik ederek, bu başarının hem Amerikalı Müslümanlar hem de dünya Müslümanları için büyük anlam taşıdığına işaret etti.

AA muhabirine açıklamalar yapan ABD’nin önde gelen Müslüman kanaat önderleri, Türkiye’nin tüm İslam ülkeleri için çok önemli ve örnek bir ülke olduğu yorumunda birleşti.

ABD’deki en büyük Müslüman hakları savunucusu kurum konumundaki Amerikan İslam İlişkileri Konseyinin (CAIR) başkanı Nihad Awad, başarılı geçen seçimden dolayı Türk halkını tebrik ettiğini belirtti.

İBRAHİM KALIN’A BBC SANSÜRÜ

Türkiye’nin dostları sevinirken sevmeyen bazıları densizlik yapma, sansür uygulama ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhinde konuşma hadsizliğine düştü. Cevabını da aldılar elbette…

BBC Londra Radyosu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile röportaj yaptı ve bir skandala imza attı. Basın özgürlüğü bayraktarlığı yapan ülkenin yayın kuruluşu Kalın’ın bazı sözlerini yayınlanmadı.

Sözcü İbrahim Kalın, yaptığı yazılı açıklamada, BBC Londra Radyosu’nda yayınlanan “Newshour” programına katılarak, 24 Haziran seçimlerini değerlendirdiğini aktardı.

Röportajın son bölümüne gelindiğinde programın İngiliz sunucusunun, terör örgütü PKK’nın tezlerini gündeme getirmesi üzerine verdiği karşılığın İngiliz basın kuruluşunca sansürlendiğini ifade eden Kalın, sansürlenen bölümde, Türkiye’nin PKK, FETÖ ve DEAŞ olmak üzere üç terör örgütüyle eş zamanlı mücadelesini anlattığını belirtti.

Kalın, programda Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimlerini de değerlendirdiğini bildirdi. Programda, 24 Haziran öncesindeki seçim anketlerine, seçim döneminde yapılan mitinglere ve milletle kurulan bağa bakarak bu seçimde yüzde 52 civarında oy alacaklarını tahmin ettiklerini dilen getiren Kalın, şu değerlendirmelerde bulunduğunu kaydetti:

“Bu anlamda başarılı olduk. Aynı zamanda Cumhur İttifakı, Meclis’te rahat bir çoğunluk elde etti. 16 yıldır ülkeyi yöneten, bu süreçte 13 seçimden zaferle çıkan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakın rakibine 20 puan fark attığını vurgulamak gerekiyor. Böyle bir siyasi başarıyı yakalayan başka bir lider bulamazsınız.”

Kalın, yayındaki “seçimlerin adil koşullarda yapılmadığı” iddiasını reddederek, “Türk seçim sistemi son derece açık, güçlü ve şeffaf. Sandıklarda tüm partilerin temsilcisi bulunuyor. Her şey şahitlerin huzurunda kayıt altına alınır. Ayrıca katılım oranının yüksek olması, milletin siyasi sisteme ve demokrasiye inancını açıkça ortaya koydu.” ifadelerini kullandığını belirtti.

Türkiye’de, muhalefet partilerinin kendi başarısızlıklarının suçunu AK Parti’ye yıkma gayreti içerisinde olduğu görüşünü paylaştığına anlatan Kalın, “Erdoğan’ı suçlayacaklarına veya sistemi eleştireceklerine daha çok çalışıp, halkın ihtiyaç ve taleplerini doğru tespit etmeleri gerekiyor. Muhalefetin bahaneler ortaya atarak kendi başarısızlığının üstünü örtmeye çalışıyor.” dediğini aktardı.

Kalın, sunucunun “tek adam yönetimi” iddiasını ortaya atması üzerine ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin güçler ayrılığını güçlendireceğini hatırlatarak, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın yetkileri, Amerikan başkanı kadar geniş olmamasına rağmen, bu iddiaların ortaya atılabilmesini anlamakta güçlük çekiyoruz.” ifadelerini kullandığını kaydetti.

ÇİRKİN AMERİKALIYA GÜZEL TEPKİ!

ABD’li meclis üyesi Adam Schiff’in Erdoğan’ın tartışmasız zaferiyle sonuçlanan seçimler sonrası Twitter hesabından paylaştığı, ” Erdoğan, bu hafta sonu Türkiye’de sadece tutuklama, şiddet, basın özgürlüğünü kısıtlayarak ve muhalefeti ortadan kaldırarak yeniden seçimleri “kazandı”. Bu Türkiye’nin otokrasiye dönüşmesi, demokrasinin dünya çapında saldırıya uğradığı konusunda bir başka hatırlatmadır. O yüzden tebrik etmiyorum” mesajına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan sert gibi cevap geldi.

Kalın Twitter hesabından “Erdoğan’ın senin tebriğine ihtiyacı yok. Türk halkı kararını verdi. Çeneni kapat” cevabını verdi.

DÜNYAYA YAYILAN COŞKU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferi sadece Türkiye’de değil, Filistin’den ABD’ye kadar pek çok farklı ülkede coşkulu kutlamalara sahne oldu.

Katar’ın başkenti Doha’daki Sheraton Oteli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferi sonrası Türk bayrağıyla aydınlatıldı. Otel duvarına yansıtılan görüntüde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi de yer aldı. Duydukları mutluluğu Twitter’da paylaşan Katarlılar ise, “#Katar-Türkiye tek yürek” ve “#Erdoğan Türkiye’nin geleceği” etiketlerini ülkenin en çok tweet atılan konular listesine sokmayı başardı.

“DEMOKRASİ DÜĞÜNÜ”

İsrail’in Yafa kentindeki Filistinliler de Erdoğan’ın zaferini kutlayanlar arasındaydı. Kentteki bazı camilerden tekbir sesleri yükselirken, bazı Filistinliler de duydukları sevinci havai fişek atarak gösterdi. Sonuçların açıklanmasının ardından duydukları sevinci dile getiren Filistinli Zekeriyya eş-Şorbeci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “demokrasi düğünü” olarak adlandırdığı başarısından ötürü Türkiye’yi tebrik etti. Avrupa başkentleri de Erdoğan’ın zaferini kutlayanların gösterilerine sahne oldu. İsveç’in başkenti Stockholm, Hollanda’nın başkenti Amsterdam ve Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da da Türk vatandaşları kutlamalar için şehir merkezlerine akın etti. Fransa’nın Strazburg kentinde ise kutlamaların adresi Avrupa Parlamentosu’nun önüydü. Kosova’da yaşayan Türkler de, ilk tahmini seçim sonuçlarının televizyon kanallarında açıklanmasının ardından Prizren’deki Şadırvan meydanına akın etti.

ABD VE AVRUPA MEDYASI

24 Haziran seçimleri, Türk seçmenine sokakları gösteren dış basının algı oyunlarına ağır darbe indirdi. Alman Spiegel dergisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferini “Ebedi galip” başlığıyla duyurdu. Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise Erdoğan’ın, seçimden ezici bir zaferle çıktığını aktardı. Erdoğan’a dair alçakça yazıların kaleme alındığı İngiliz Guardian gazetesi de Erdoğan’ın kendi yolunu çizdiğini yazdı.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi kesin bir dil kullanarak “Erdoğan bir kez daha Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak seçildi” yazdı. Haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden ezici bir zaferle çıktı. Seçmenler, ülkeyi 15 yıldır yöneten Erdoğan’a destek verdi” ifadeleri kullanıldı.

Fransız gazetesi Le Monde ise haberinde “Erdoğan’ın ilk turda kazanıyor olması muhalefet tarafında büyük bir hayal kırıklığıyla karşılandı” ifadelerine yer verdi.

İngiliz Sky News televizyonunun internet ise “kazandı” ifadesini tırnak içine alarak “Erdoğan Türkiye’deki başkanlık seçimlerini kazandı” başlığını attı. Haberde, seçimlerin Türkiye’yi parlamenter sistemden başkanlık sistemine taşıyacağı kaydedildi.

 

Bosna Hersek’in en çok okunan gazetelerinden Dnevni Avaz haberinde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic’in Erdoğan’ı tebrik mesajına yer verdi.

Bosna Hersek’in bir diğer önemli gazetesi Oslobodjenje de “Erdoğan zaferini ilan etti.” başlığını kullanarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına geniş yer verdi.

Sırbistan’ın resmi haber ajansı TANJUG’un internet sitesinde yer alan haberde, “Erdoğan ilk turda galibiyetini açıkladı.” ifadesine yer verilirken, haber sitesi Blic de “Oy işlemi sona erdi. 56 milyon Türk yeni cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçti.” ifadelerini kullandı.

Hırvatistan’ın en çok okunan gazetelerinden Jutarnji, “Türkiye’de gergin gece” başlığını kullandı. Oyların yüzde 90’ından fazlasının sayıldığına işaret eden gazete, “Erdoğan zaferini ilan etti: ‘Herkese demokrasi dersi verdik’, muhalefet karşı çıkıyor: ‘Henüz her şey bitmedi’. Yeni Sultan’a tebrik mesajları yağıyor. Tebrik için Orban, Vucic, İzetbegovic yarıştı.” ifadelerine yer verdi.

Hırvatistan’ın önemli haber portallarından Dnevnik de oyların yüzde 90’ından fazlasının sayıldığını belirterek, Erdoğan’ın konuşmasına ayrıntılı yer verdi.

Karadağ’ın resmi haber sitesi RTCG, Türkiye’deki seçimleri yakından takip ederek, “Erdoğan’ın partisi seçimleri önde tamamladı.” ifadelerini kullandı.