DÜNYANIN SORUNU: TRUMP

0
398

ABD Başkanı Donald Trump, dünya için gerçek ve tehlikeli bir sorun halini aldı. Alışık olunmayan bu ilişki sisteminin şaşkınlığını yaşayan dünya yeni yeni bazı önlemler almaya, ‘sen halt ediyorsun’ demeye başladı. Yine de şaşkınlık ve ‘bir deliyi durdurma arayışları’ sürüyor!

KUZEY KORE İLE SAVAŞ ÇIKIYORDU

Kendi acayipliğini görmeyen, ‘güç bende’ sarhoşluğundan ayılamayan Trump, Kuzey Kore ile savaş noktasına gelmenin hemen ardından bu ülkenin lideri ile görüştü.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un 12 Haziran’da yaklaşık 40 dakika baş başa görüştü. Liderler, ‘kapsamlı bir belge’ yi imzalamak için basının karşısına geçtiğinde Trump, “Bütün dünya için bu büyük sorunu çözeceğiz” derken, Kim Jong-un, “Dünya büyük bir değişim görecek” dedi. Yani, ne idiğü, ne yidüğü ve ne didüğü belli olmayan bir vakaya dönüşen Trump ile hemen aynı özelliklere sahip muhatabı dünyaya parmak ısırtan büyük başarının mümessili oldu!

Sonra Çin’e, Rusya’ya ve özellikle de İran’a musallat olan Trump, Avrupa Birliği’ni ve Türkiye’yi de unutmadı. Daha doğrusu İsrail hariç herkese, stratejik ortağı İngiltere’ye bile sataşmaya, tehdit etmeye başladı. Arap dünyasını ise adeta esir almış Arap halklarının paralarına ‘silah satışı’ adı altında el koymaya başlamıştı. Bir devlet ciddiyetinden çok mafya yöntemleriyle hareket eden ABD Başkanı, Amerikalı ve Çinli yetkililer arasında başlayan ikinci tur ticaret müzakereleri hakkında konuşurken Çin, Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin çok şımarık hale geldiğini söyledi.

Yani ABD hariç tüm ülkeler bir sorun idi ve Trump, bunu düzeltme hakkını kendinde görüyordu.

HERKESİ ŞIMARIKLIKLA SUÇLADI

Trump, Çin ile müzakerelerin başarıyla sonuçlanmasından “şüpheli” olduğunu belirterek, “Müzakereler başarılı olacak mı? Şüpheyle bakıyorum. Çünkü Çin çok şımarık bir hale geldi. Avrupa Birliği çok şımarık bir hale geldi. Diğer ülkeler de çok şımarık hale geldi, çünkü ABD’den ne isteseler her zaman yüzde 100 elde ettiler. Bunun daha fazla gerçekleşmesine izin veremeyiz” dedi.

Avrupa Birliği, Japonya, Güney Kore ve diğer ülkelerin yıllardır ABD’den “kovalar dolusu” para çıkardığını öne süren Trump, “ABD için ticaret her zaman tek yönlü bir yol oldu.” yorumunu yaptı.

BİR RESSAMIN FIRÇASINDAKİ TRUMP

Trump artık herkesin kalemine, kelamına dolanan bir tipolojiye dönüştü.

Küba asıllı Amerikalı ressam Edel Rodriguez de, ABD Başkanı Donald Trump için “Trump vahşi bir ateş gibi, ne yapacağı bilinmeyen, bir yerden diğerine atlayan, ülke için tehlikeli bir kişi.” ifadelerini kullandı. Çizimlerinde de bu tespitini resmetti. Hatta TIME dergisinin kapağına bile kondu çizimleri.

Sözün özü: Trump dünyanın başındaki sarışın bir kara bela olarak önemli bir soruna dönüştü.

ÇİN VE RUSYA’DAN ORTAK TAVIR

Rusya ve Çin, Trump’ın, ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) 716 milyar dolarlık 2019 mali yılı bütçesine ilişkin yasa tasarısını imzalamasının ardından iş birliği mesajı verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan habere göre, Rusya’nın başkenti Moskova’da çarşamba günü düzenlenen bir stratejik güvenlik toplantısında, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Başkanı Yang Jiechi ile Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patrushev bir araya geldi.

Yang, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin liderliğinde, Çin-Rusya ilişkilerinin üst düzeyde ilerlediğini belirterek, her iki ülkenin de kapsamlı stratejik ortaklıklarını geliştirmek için çalışması gerektiğini ve çeşitli alanlarda iş birliğini artırmanın, iki ülke halkına daha fazla yarar sağlayacağını ifade etti.

Patrushev de Rusya ve Çin arasındaki “bağların” devlet başkanlarının çabaları sayesinde “çok sıkı” olduğunu vurgulayarak Rusya’nın, üst düzey görüşmeleri sürdürmeye, stratejik koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti.

İkili, Kore Yarımadası, Ortadoğu ve İran nükleer anlaşması ile ilgili konularda da fikir birliğine vardı.

YENİ SAVUNMA BÜTÇESİNE TEPKİ

TASS ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, çarşamba günü basına yaptığı açıklamada, “Washington’un uluslararası arenadaki baskın rolünü güç yoluyla inşa etme politikasını teyit ettiğini” söyledi.

Zakharova, ABD askeri bütçesinin, benzeri görülmemiş bir artışla 716 milyar dolara yükselmesinin, “mevcut uluslararası güvenlik üzerinde yıkıcı bir etkiye yol açacağını” ve Washington tarafından alınan bu tür önlemlerin, Rusya-ABD ilişkilerine yapıcı yolda konulan engeller olduğunu dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da Tayvan’a savunma yardımı yapılmasını içeren ABD’nin 2019 mali yılı bütçesine ilişkin yasa tasarısından duyduğu hoşnutsuzluğu ifade etti.

Bakanlık Sözcüsü Lu Kang salı günü basına yaptığı açıklamada, “ABD tarafını, soğuk savaş zihniyetini ve kazananı olmayan oyun kavramını terk etmeye, Çin ile ilişkilerine tarafsız şekilde bakmaya çağırıyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Açıklamada, ABD’den, ikili ilişkiler ve kilit öneme sahip ikili iş birliği alanlarına zarar vermemek için yasa tasarısında Çin’e yönelik olumsuz adımlar içeren kısımları uygulamaması istenmişti.