IRKÇILIK, AÇLIK…

0
625

Dünya, ‘kıyamet alameti’ sayılacak çelişkilere sahne oluyor! Bir tarafta dünyanın belli bölgelerini sömürerek zengin olanlar ve öbür tarafta bu sömürünün kurbanı aç insanlar. Açların kanını emerek semirenler ırkçı, faşist tavırları ile ülke ve vicdan kapılarını açlara kapatırken, açlar ölümle yüz yüze yaşıyor…

Bu tespiti dile getirmemizin bir sebebi var elbette. Çünkü BM, dünyada 1945’den bu yana en büyük insani krizin yaşandığını ilan etti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de kıtlık ve açlıkla mücadele eden 20 milyondan fazla kişi için bir felaketin önüne geçilmesi amacıyla temmuz ayına kadar 4,4 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu açıkladı.
BM’nin kurulduğu 1945’den bu yana ilk kez böyle bir krizin yaşandığını vurgulayan O’Brien “Tarihte kritik bir noktada duruyoruz. Küresel olarak müşterek ve eş güdümlü çabalar olmazsa insanlar, öylece açlıktan hayatını kaybedecek. Birçok insan daha çok acı çekecek ve hastalıklardan ölecek.” ifadesini kullandı.

Güney Sudan, Somali, Yemen ve Nijerya’nın kuzeydoğusunda 20 milyon kişinin karşı karşıya olduğu açlık krizine çözüm bulunabilmesi için uluslararası toplumu harekete geçmeli.

BM ve Güney Sudan hükümetinin geçen ay yaptığı ortak yazılı açıklamada ülkede, 100 bin kişinin yaşadığı Unity eyaletine bağlı iki bölgede kıtlık olduğu duyurulmuş, Güney Sudan’da 4,9 milyon kişinin acil gıda yardımına ihtiyacı olduğu vurgulanmıştı.
Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, Güney Sudan, Somali, Yemen ve Nijerya’nın kuzeydoğusunda 20 milyon kişinin karşı karşıya olduğu açlık krizine çözüm bulunabilmesi için uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırmıştı.
Millman, şiddetli kuraklık, çatışmalar, istikrarsızlık, şiddet ve ekonomik kötüleşme nedeniyle bu ülkelerin belirli bölgelerinde kıtlığın baş gösterdiğini vurgulayarak, “Bu durum milyonlarca kişinin hayatını tehlikeye atarak, onları gıda ve su arayışına mecbur bıraktı.” demişti.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Güney Sudan, Nijerya, Somali ve Yemen’in bazı bölgelerinde yaklaşık 1,4 milyon çocuğun yetersiz beslenme, iç savaş ve kıtlık sebebiyle ölüm tehdidi altında olduğunu açıklamıştı.
Dünyanın unuttuğu birçok ülkede insani dram yaşanıyor. Burundi, Kamerun, Orta Afrika, Haiti, Nijerya, Güney Sudan ve Yemen’de açlık, kuraklık, iç savaş, şiddet ve terörün kurbanı olan yüz binlerce insan, ölümle burun buruna yaşıyor.

Yemen’de yaşanan iç savaş nedeniyle halkın yarısından fazlası, temel gıda maddelerine ulaşmada sıkıntı yaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada da, ülkedeki sağlık sisteminin çöküşün eşiğinde olduğu ve hastaların ilaç alamadığı ifade ediliyor. İHH Ortadoğu Masası, bölgedeki partnerler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından alınan bilgilerden derleyerek “Yemen’deki İnsani Duruma Genel Bir Bakış” başlıklı rapor hazırladı. Söz konusu raporda; Yemen’de yaşanılan savaş ve çatışmalar altındaki sivillerin insan haklarından mahrum olduğu belirtiliyor. Yemen’in son durumunun haritasının çizildiği rapora göre ülkede 18,8 milyon insan yardıma ve himaye edilmeye muhtaç durumda.

Somali’nin Bay bölgesinde 110 kişinin açlıktan yaşamını yitirmesi daha dün sayılacak bir tarihte gerçekleşti… Somali Başbakanı Hasan Ali Hayri, Ulusal Kuraklık Komitesi ile düzenlediği toplantıda, kuraklık sebebiyle Bay bölgesinde 110 kişinin öldüğünü açıkladı.

Güney Sudan’da 5 milyon insan savunmasız, milyonlar evini terk etti. Afrika’nın en genç ülkesi olan ve 2011’de Sudan’dan ayrılan Güney Sudan, iç savaş, açlık ve soykırım tehlikesiyle yüz yüze. Uluslararası kurumların hakkında rapor hazırlamaktan öteye geçmediği Güney Sudan’da istikrarsızlık ve iç savaş nedeniyle 2 milyon kişi göçe zorlandı, on binlerce kişi hayatını kaybetti.