TORUNTAY’IN MESAJLARI

0
375

Dursun ERKILIÇ

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay Ankara basınıyla buluştuğu davet her zaman olduğu gibi önemli mesajlara vesile oldu.

Toruntay’ın sözleri klasik bir program konuşmasının ötesinde muhataplara özellikle de siyasilere hitap ediyordu Son tahlilde: Sorunlar belli, çözüm yolları da…

Mustafa Toruntay’ın yemeğinde bulunduk

Sorularla gasteci yemek yerken yalındık

Sohbet etti kimimiz muhabbete salındık

Önü-sonu özünde emekçiyi konuştuk

 PARTİLER, VAATLER VE…

Sohbette en dikkat çeken hususlardan biri, ‘partilerin seçim beyannameleri, seçim bildirgeleri ve bu belgelerdeki çalışma hayatına ait vaatler’ idi.

Bu konu bir soruya dönüşünce, Başkan Toruntay; “Çalışanların iş barışını sağlayacak ve haklarını ileriye taşıyacak her yaklaşımı değerli buluyoruz. Bu konuda atılacak her adımı sonuna kadar destekleriz” diyerek, hem işin gereğini hem de bu gereği yerine getirenlere karşı tavırlarının ne olacağını anlattı.

Bu yazıya konu olan buluşma gerçekleşirken henüz seçim yapılmamıştı. 24 Haziran’a dair değerlendirmelerde de bulunan Mustafa Toruntay, seçim sonuçlarının ülkemizin daha da iyi yönetilmesine vesile olması temennisinde bulundu.

Seçim elbet önemli memleketin yarını

Türkiye cennet olsun sevsin herkes yarını

Emperyale ders için çözün her bir sorunu

Emekçi, emekliyi göz ardı etmeyesiz

 TAŞERON ÇÖZÜLDÜ DE…

Taşeron konusu, bu tür ortamların ‘demirbaşı’ oldu! Toruntay, sorulunca söyledi:

“Taşeron meselesiyle alakalı çözüme kavuşan konular oldu ama bu işin bir ayağı eksik. Bize göre bu konuda daha da yapılması gereken işler var. Bilindiği üzere 85 bin işçi kardeşimiz kadro alamadı, bu mağduriyetlerin bir an önce giderilmesi gerekli. Kiralık araç şoförü olarak çalışan emekçilerimizde de aynı sıkıntı var. İnşallah hükümet yetkililerimiz yakın zamanda bu konuyu da çözüme kavuşturur…”

Başkan Toruntay’a göre, “Toplu iş sözleşme yapma ve çalışanların haklarını ileri taşıma noktasında 900 bin işinin şimdilik ciddi bir hakkı görülmüyor.”

Taşeron sorunun çözdük amma azı var

Dokuz yüz bin tamam da doksan binde sızı var

Sanki birilerinin bu kesimde gözü var

Arkadaş meseleyi kökünden çözün gitsin

 

YHK ŞARTLARINA GÖRE HAREKET

‘Ciddi haklar’ için ne olmalı? Konuya “Bence bu sıkıntılı bir süreç” diye bakan Toruntay’a göre,“Yüksek Hakem Kurulu’ndan çıkan şartlara göre hareket edilecek… Umuyoruz yeni oluşacak Meclis, bununla ilgili bir çerçeve anlaşması çıkartıp, serbest toplu pazarlık sistemi içerisinde kadroya geçen bu arkadaşlarımızın da diğer sendikalılar gibi haklarını almasını sağlar.”

Bulunduğumuz ortamda bir yemek ve sohbet daha bitti ama bu, emekçiler adına seslendirilen ikazlar bitti anlamına gelmez! Bilinsin istedim…

(Redaktör Haber Dergisi)