BM’DE KONU: İDLİB

0
394

Suriye’de, muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib vilayetine Şam rejimi ve müttefikleri tarafından düzenlenmesi planlanan büyük çaplı operasyon, başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkeyi alarma geçirmiş durumda. Önceki gün Rusya’nın düzenlediği hava saldırısının ardından dün de Suriye tarafından topçu ateşiyle karşı karşıya kalan İdlib’de korku yaşanırken, büyük çaplı harekatın ve sivil kayıplarının önlenmesi amacıyla siyasi çözüm yönündeki çabalar da sürüyor.

Yarın yapılması planlanan Türkiye, İran ve Rusya liderlerinin bir araya geleceği Tahran zirvesi, soruna siyasal çözüm bulunması açısından önemli bir dönüm noktası olarak görülürken, aynı gün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin İdlib için toplanacağı açıklandı. Rusya, büyük operasyonun başlatılıp başlatılmayacağına Tahran zirvesi sonrasında karar verileceğini bildirdi.

‘Seçilmiş hedefler’

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya’nın, cihatçıların elindeki İdlib’de önceki gün bir dizi hava bombardımanı düzenlediği iddialarına ilişkin soru üzerine, “Daha önce defalarca söylediğimiz gibi, (Suriye’de) siviller için olası riskleri minimuma indirmeye çalışarak, nokta atışları ve seçilmiş hedefler ile hareket ediyoruz” dedi. İdlib’in teröristlerin kontrolündeki bir toprak parçası olarak bırakılmasının yeni tehditler doğuracağı uyarısında bulunan Ryabkov, bu bölgedeki askeri durumun, yarın Tahran’da düzenlenecek Rusya-Türkiye-İran görüşmesinde gündeme geleceğini, burada bir operasyon başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin tartışmaların da bu zirvede kesinlik kazanacağını vurguladı.

“Bu bölgeyi (İdlib) terörist gruplardan temizlemenin imkânsız olduğunu Batılı meslektaşlarımız da çok iyi biliyor. Bu sorun çözülmeden Suriye’de normalleşme olmayacağını çok iyi anlıyorlar” diye devam eden Ryabkov, İdlib’deki terörist grupların yok edilmesinin kimyasal silah kullanılması tehlikesi de dahil olmak üzere yeni tehditler ortaya çıkarabileceği uyarısını yaptı.

Yoğun top atışı

Öte yandan, İdlib’e yönelik Rus ve Şam rejimi tarafından kesintili olarak saldırılar düzenlendiği haberleri geliyor. Nitekim önceki gün sabah saatlerinden itibaren Rusya savaş uçakları İdlib’in HTŞ kontrolündeki Cisr Eş-Şuğur ilçesiyle çevresindeki çok sayıda köye yönelik hava harekatı düzenlediği belirtiliyor. Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “4 Eylül’de Hmeymim Hava Üssü’nden havalanan 4 Rus uçağı ile İdlib’de El Nusra’ya ait mevzilere hassas mühimmatla saldırı gerçekleştirildi” dedi. Konaşenkov, Rus uçaklarının teröristlerin yerleşim birimleri dışındaki ve içlerinde insansız hava araçlarının (İHA) bulunduğu silah depolarının yanı sıra ve Hmeymim üssü ile Halep ve Hama’ya saldırı için İHA’larını gönderildiği yerlere yapıldığını ifade etti.

Dün sabah da Cisr Eş-Şuğur ilçesinin yanı sıra Hayş kasabası ve Hama kentinin kuzeyindeki bölgeler, Esad rejimine ait güçlerce topçu ateşiyle vurulmaya başladı. Aralıklarla yapılan atışlarda yaralananlar olduğu bildirilirken, hedef alınan bölgelerde yaşayan sivillerin güvenli gördükleri iç kesimlere veya İdlib kent merkezine yöneldikleri öğrenildi.