GÖZLER TAHRAN’DA

0
431

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kasım 2017’de Soçi’de ve Nisan 2018’de Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından, 3. kez İran’ın başkenti Tahran’da “Suriye” gündemiyle bir araya geliyor. Yarın gerçekleştirilecek 3’lü zirvede, Suriye’de 7. yılını dolduran iç savaşın dönüm noktası niteliğindeki İdlib bölgesi ile ilgili bundan sonra atılacak adımların istişare edilmesi bekleniyor. Üç liderin baş başa yapacağı görüşmelerde, Ankara’nın yeni bir göç dalgası yaratacağı ve büyük insani dramlara yol açacağı kaygısıyla karşı durduğu İdlib operasyonuyla ilgili Rusya’nın gerçekleştirdiği son hava harekatları ve ardından yaşanan gelişmeler değerlendirilecek.

Suriye krizinin sona erdirilmesi için yürütülen Astana barış sürecinin üç garantör ülkesi Türkiye, Rusya ve İran ilk kez 22 Kasım 2017’de Rusya’nın Soçi kentinde, Suriye’de yeni bir aşamaya geçen iç savaşı masaya yatırmıştı. Erdoğan, Putin ve Ruhani arasında yapılan bu ilk “en üst düzey” görüşmeden Suriye’de dış ve iç muhalefetin davet edileceği Ulusal Diyalog Kongresi’nin toplanması kararı çıkmıştı.

Üçlü zirvenin ikinci buluşması da 4 Nisan 2018’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşmişti. 1 saat 40 dakika süren bu zirvede de üç ülkenin liderleri “terörle mücadelede üçlü koordinasyonu geliştirme ve istihbarat değişimini artırma konusunda” anlaşmaya varmıştı. Üç lider de yaptıkları açıklamalarda Suriye’de “siyasi ve barışçıl çözüm” hedefini vurgulamıştı.

Ana gündem: İdlib

Üç lider, Ankara’da yapılan son görüşmeden beş ay sonra bu kez İran’ın başkenti Tahran’da yeniden bir araya geliyor. Yarın üç lider arasında yapılacak görüşmede, Suriye savaşı için dönüm noktası niteliğinde sayılan İdlib başta olmak üzere Suriye’deki gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

Liderlerin baş başa yapacağı görüşmelerde, Ankara’nın yeni bir göç dalgası yaratacağı kaygısıyla henüz karşı durduğu İdlib operasyonuyla ilgili Rusya’nın attığı son adım ve ardından yaşanan gelişmeler, İdlib’deki radikal unsurların bölgeyi terk etmesi için atılabilecek adımlar, İdlib’de sivilleri de kapsayacak geniş çaplı bir askeri harekatın olası sonuçları, ortaya çıkacak yeni göç krizinin çözümü için belirlenecek yol haritası ana gündem maddeleri olacak.