TASARRUF ‘MAKAM’I!

0
472

Türkiye, karşı karşıya olduğu çok yönlü saldırılara karşı koyarken, ekonomisini de ayakta tutmaya çalışıyor. Özellikle bir papazı bahane ederek Türkiye’yi hedef alan ABD’nin tutumu, her an uyanık ve tedbirli olunması gerektiğini bir kez daha gösterdi.

BAKAN ALBAYRAK’IN GENELGESİ

Bu çerçevede bazı önlemler alan Türkiye, tasarruf konusunu da ihmal etmiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “kamu araçlarında büyük bir tasarruf hamlesi başlatacağı” yönündeki haberler, söz konusu önlemlerin sonuncusu oldu.

YERLİ ARAÇLAR TERCİH EDİLECEK

Bakan Albayrak’ın imzasıyla tüm kamu kurumlarına gönderilen yazıda bakanlıklar, bağlı ilgili kuruluşlar, KİT’ler (kamu iktisadi teşebbüsü) ve belediyelerden sahip oldukları ve kiraladıkları araç envanterleri istendi. Devlette kullanılan araçların hem sınıflarında, hem de sayılarında ciddi bir tasarrufa gidilecek. Genelgenin bir başka önemli yanı da kamuda artık Türkiye’de üretilen araçların tercih edilecek olması.

İLK KEZ BÖYLE BİR VERİ OLUŞACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, , tüm kamu kuruluşları, bakanlıklar, belediyelerden ve KİT’lerden 14 Eylül’e kadar gerekli listeyi göndermelerini istedi.

Sürecin sonunda kamu ve belediyelerin sahip olduğu araçlarla ilgili net veriler ilk kez ortaya konmuş olacak.

TASARRUF YAPMAK ŞORT…

2013 yılı verilerine göre; kiralama usulü hariç devlete ait otomobil, minibüs ve otobüs gibi resmi araç sayısı193 bin 425. Kısa bir sorgulamanın gösterdiği veriler doğruysa, 2017’de “Türkiye’de 36 bin, Almanya’da 11 bin makam aracı var”mış.

Görünen o ki tasarruf şart!