“KADINSI ÖZELLİKLERİM KAYBOLMADI”

0
484

24 yaşındaki genç sporcu Sibel Altun, Kadınlar “Bikini Fitness” dalında Ankara birincisi olarak, Türkiye elemelerine katılma şansı yakaladı. Altun, vücut geliştirme sporunu anlattı. Altun, Haftada 7 gün, bir buçuk saat vücut geliştirme, 3 saat nefes (kardiyo) idmanı yapıyorum. Erkeklik hormonu ise hiç kullanmadım. Amino asit, protein takviyesi aldım. Her sabah 7 yumurtanın sadece akını yiyorum. Kadınsı özelliklerime hiç olumsuz etki yapmadı” dedi

Ankaralılar 1-2 Eylül tarihlerinde Ankara Şefik Tetik Boks Salonu’nda çok da alışık olmadıkları bir spor müsabakası izleme şansına sahip oldu. İstanbul’da 12-16 eylül tarihlerinde yapılacak olan Türkiye şampiyonası öncesi Ankara elemelerinde Kadın ve erkek vücut geliştirme sporcuları 8 dalda kıyasıya bir mücadele ile Başkentlilere etkileyici saatler yaşattı.

Bikini Fitness birincisi

Müsabakaların ardından güzelliği ve fiziği ile dikkatleri üzerine çeken 24 yaşındaki genç sporcu Sibel Altun ile keyifli bir sohbet yaptık. Kadınlar “Bikini Fitness” dalında Ankara birincisi olarak, Türkiye elemelerine katılma şansı yakalayan Altun, vücut geliştirme sporunu anlattı. Altun, Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Hindoloj bölümü mezunu, Hintçe ve Sanskritçe biliyor. Vücutculuğunun yanı sıra lisanslı basketbolcu ve iyi bir bisikletçi de olduğunu söyleyen Altun, Ankara bölgesi vücut geliştirme ve dirileştirme/inceltme şampiyonasına katılmak için, 5 ayda 60 kilodan 48 kiloya düşmek zorunda kalmış. Vücut geliştirme sporuna aralıksız idmanlarla devam ettiğini söyleyen Altun, şunları söyledi:

Erkeklik hormonu kullanmadım

“Haftada 7 gün, bir buçuk saat vücut geliştirme, 3 saat nefes (kardiyo) idmanı yapıyorum. Erkeklik hormonu ise hiç kullanmadım. Amino asit, protein takviyesi aldım. Her sabah 7 yumurtanın sadece akını yiyorum. Kadınsı özelliklerime hiç olumsuz etki yapmadı. Vücut geliştirme, ülkemizde çok yaygın bir spor olmasa bile herkes tarafından dikkatlerini üzerine çeken bir vücuda sahip olmak isteyenlerin sporu olarak görünüyor. Vücut geliştirme sporunda tıpkı diğer sporlar gibi beslenme, vücudunuzu şekle sokmak için çok sık antrenman yapmak, stresten uzak durmak ve düzenli aile hayatı çok önemli.

Öncelikle bu sporu yapmak ve atletik bir vücuda sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken vücut endeksinize göre bir program uygulamanız. Sonrasın da ise çalışmalarınızın işe yaradığını görecek, başkalarının sizi süzen bakışlarını hissedeceksiniz.”

Ruh sağlığınız gelişiyor

Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur söz aslında çok doğru… Doğuruluğunu ben zaman içinde test ettim ve yaşayarak öğrendim. Bu sporda başarılı olmak için fiziksel yapınızın yanısıra sosyal yaşamınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sporun gerektidiği biçimde yaşamak, başlangıçta zor gelebilir ama emin olun kısa sürede eski yaşam biçiminizin geride kaldığını, hiç aramadığınızı hissedeceksiniz. Çok daha sağlıklı beslenmenin, çok daha düzenli bir hayatın sizin için başladığını gözlemleyeceksiniz. Ruh sağlığınızın kaslarınızla beraber nasıl geliştiğine şahit olacaksınız. Bence herşeyden önemlisi işte budur.

Kızartmaları hayatınızdan çıkarın

Spora başlamak isteyenler, önceki beslenme alışkanlığından tamamen vazgeçmek zorundadır. Şu an yedikleri yemeklerin neredeyse yüzde 80’i vücut geliştirme sporu ile yenemez. Örneğin, tüm kızartmalar, gazlı içecekler, cips vb. gıdalar, şeker, hamur işi yiyecekler ve tatlılar. Bunları hayatımızdan çıkartmak zorundayız.  Sosyal hayattan da ister istemez uzaklaşırsınız. Gündüz işe veya okula giden bir vücut geliştirme sporcusu, akşam spora gider. Bu haftanın en az 5 günü böyledir. Spordan sonra beslenme ve uyku. Geriye bir şey kalmaz.

İki katı protein

Çalıştığınızda vücudun iki katı kadar protein tüketmemiz gerekir. Bu spor maddiyat isteyen bir spordur. Bu yüzden varınızı yoğunuzu yemeğe harcamak zorundasınız. Protein tozu size destektir. Yani günlük doğal yollarla tükettiğiniz proteinin geri kalan kısmını protein tozu ile sağlarsınız. Ayrıca protein tozu kemoterapi alan ve tedavinin yan etkisi olarak iyi beslenemeyen hastalara verilen ve halk arasında mama olarak bilinen gıda takviyesi de protein tozudur.

Aşırı protein tozu kullanmayın

Protein tozu bilinen kaliteli markalar tercih edilerek kullanıldığında son derece doğal ürünlerdir. Yani ürün zararsızdır. Protein tozu bildiğimiz peynir altı suyudur. Ayrıca vücudu protein tozu değil, protein zorluyor. Diyelim ki 80 kg’sınız. 160 gram protein tüketmeniz gerekiyor. Bu tozun bir ölçeğinde 22 gram protein mevcut. Zaten günlük yiyeceklerle bazı protein ihtiyacımızı karşılıyoruz. Gidip de 15 ölçekte protein tozu kullanırsak tabi zararı olacak. Bu 4 kg eti yemekle aynı şey yani sorun protein tozunda değil, günlük beslenme ile protein tozu miktarını doğru ayarlamada.”

Günde 15 yumurta

Bu sporun meşakkatli bir spor dalı olduğunun altını çizen Altun, “Bu spora başlayanlar tüm parasını spora ve yemeye ayırdığı için kolay kolay başka harcama yapamaz. Ayrıca tatsız, yenmesi çok zor yemeklere katlanmak zorundadır. Örneğin her gün 15 tane haşlanmış yumurta beyazı yemeye katlanmak hiç de kolay değildir” diye konuştu.

Alkol yağ yapar

Altun, şu değerlendirmede bulundu:

Alkolün protein değeri sıfırdır. Alkol vücutta yağ olarak depolanır. Bu da vücut geliştirme sporu yapanların korkulu rüyasıdır. Testestoron seviyemizi (büyüme hormonu) azaltır, östrojen’i (vücuttaki yıkım) yükseltir. ‘Hiç mi arkadaşlarımızla dışarı çıkamayacağız, eğlenip içemeyeceğiz?’ Diyenleriniz olacaktır elbet. Ardada sırada içmeniz sizi pek de zor duruma sokmaz açıkçası. Bunun içinde birkaç tavsiyemiz var; alkol aldığınız gün veya önceki gün supplement (protein tozu, amino asit vb. tozlar) kullanmayın. Alkol aldığınız vakit fazlasıyla su için. Vücut alkolü parçalamak için fazla miktarda böbrekler yoluyla su tüketip enerji harcar bu yüzden su önemli bir etkendir.”