‘AKILSIZ’A DÖNÜŞ

0
189

Sadece arama ve mesajlaşmanın mümkün olduğu ‘akılsız’ telefon satışları, geçen yıl dünya genelinde yüzde 5 arttı

Yolda, metroda, yemek yerken, tuvalette, uyumadan önce, uyanır uyanmaz, hatta seks sırasında… Akıllı telefon kullanımı hayatın her alanına öylesine nüfuz etmiş durumda ki araştırmalar, telefondan herhangi bir uyarı gelmediği halde insanların ortalama 15 dakika arala cep ekranını kontrol etme gereği duyduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de bu rakamlar biraz daha yüksek. Deloitte’ın bu yıl yayımladığı araştırmaya göre, Avrupa’da kullanıcılar günde ortalama 48 defa amaçsızca telefon ekranına bakıyor. Türkiye’de bu sayı 78’e çıkıyor. sık sık istemsizce telefon ekranına bakma ya da telefona erişememe artık bağımlılık kategorisinde değerlendiriliyor.

İnternet bağlantısı olmayan, sadece arama ve mesajlaşma seçeneklerine sahip eski model cep telefonlarına yönelik ilgideki artış tam da bu yüzden teknolojiden kaçış eğilimi olarak yorumlanıyor. The Independent’a konuşan dijital detoks uzmanı Tanya Goodin, “Son birkaç yılda gittikçe daha fazla insanın, dijital dünyanın hücumuna karşı soluklanmak üzere, en azından kısmi zamanlı olarak eski moda cep telefonlarına döndüğünü gözlemliyorum. Bu nedenle internet bağlantısı olmayan telefon satışlarının artmasına şaşırmadım” diyor. Goodin’e göre, teknoloji platformları gözlerimizi ekrandan ayırmamamız için çalışsa da, gerçek bir mola vermenin tek yolunun fişi çekmek olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyoruz. Psikolog Daria Kuss ise çoğu insanın akıllı telefonunu gereksiz yere kullandığının farkında olmakla birlikte bunu değiştiremediği görüşünde:

“Bu aşırı kullanımın bir sebebi, sosyal medya platformlarında paylaşılmakta olan herhangi bir şeyi kaçırma kaygısı olabilir, ki bu da zihnin sürekli bu düşünceyle meşgul olması, kontrolü kaybetme endişesi gibi bağımlılıkla ilişkili semptomların habercisi olabilir.”