MERASİM’DE KARAR

0
519

6 kişiye 30’ar kez ‘ağırlaştırılmış’ müebbet hapis

Ankara Merasim Sokak’ta 29 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör saldırısıyla ilgili, PKK’nın sözde üst düzey yöneticilerinin de arasında olduğu 68 sanığın yargılandığı davada karar verildi. 6 sanık, 29 kişiyi kasten öldürmekten 29, anasayı ihlalden birer kez olmak üzere toplam 30’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edildi. Mahkeme, aralarında terör örgütü PKK ve PYD’nin sözde üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu firari 50 sanığın dosyasının da ayrılmasına hükmetti.

Karayılan da sanık

Ankara Merasim Sokak’ta, 17 Şubat 2016’da askeri servis araçlarına düzenlenen bombalı terör saldırısında 29 kişi hayatını kaybetmiş, 87 kişi yaralanmış, birçok araç ve bina da zarar görmüştü. PKK/KCK iltisaklı TAK’ın üstlendiği bombalı terör saldırısını, terör örgütü üyesi “Zinar-Raperin” kod adlı Abdulbaki Sömer’in yaptığı anlaşılmıştı.

İddianamede, PKK’nın sözde üst düzey yöneticileri Zübeyir Aydar, Remzi Kartal, Cemil Bayık, Murat Karayılan, Fehman Hüseyin ile PYD elebaşı Salih Müslim’in de arasında yer aldığı 50 kişi de sanık olarak yer almıştı. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşmada Mahkeme Başkanı Bayram Kantık, esas hakkındaki savunmaların alındığını belirterek, sanıklara son sözlerini sordu.

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Kudbettin Onur, Ahmet Karaman, Muharrem Canikli, Hayrettin Tomak, Hüseyin Karadaş ve Metin Aslan’a, “devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozma” suçundan birer, 29 kişiyi “kasten öldürme” suçundan da 29’ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi cezası verdi. Ayrıca bu sanıklar, 75 kişiye yönelik “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” ve “patlayıcı maddeleri bulundurmak, nakletmek” suçlarından bin 185’er yıl hapis cezası ile 33 bin 320’şer lira adli para cezasına çarptırıldı.

Sanıklar Bahri Deniz ve Metin Onur’u “silahlı terör örgütü üyeliği”nden 9’ar yıl hapis cezasına mahkum eden heyet, sanıklar Mustafa Bulut, Turgut Kahraman, Hüseyin Gökduman, Murat Karacan, İsmail İpar, Metin Cura ve Hasan Avsan’a “dolandırıcılıktan” 6’şar yıl hapis ve 12 bin lira adli para cezası verdi.

Sanıklar Serdar Bulut ve Uğur Yüce’nin beraatine hükmeden mahkeme, İstanbul’da aynı suçtan hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan sanık Sinem Oğuz’un dosyasının reddini kararlaştırdı. Sanıkların cezasında indirim uygulanmadı.