POLATLI’DA TARİHİ SERGİ

0
282

Ankara’nın Polatlı ilçesinde, Sakarya Zaferinin 97. Yıldönümü Anısına “Türk’ün Ateşle İmtihanı: Sakarya” isimli fotoğraf sergisi Polatlı Cumhuriyet Meydanı Gar Binası önünde açıldı.

Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi(POTA) tarafından organize edilen sergide, Sakarya savaşına ilişkin Genelkurmay Başkanlığı ve Yunan arşivlerinde yer alan fotoğraflar yer alıyor. Serginin kurtuluş mücadelesinin acımasız ve kanlı gerçekleştiğini gösterdiğini anlatan POTA Genel Koordinatörü Emekli Albay Kadim Koç, “Fotoğrafla baktığımızda yokluk ve strateji içerisinde verilen bir savaş… Sergideki fotoğraflar atalarımızın ne büyük zorluklarla vatanı düşmandan kurtardığını göstermektedir.  Cumhuriyete giden yol Polatlı’da gerçekleşen Sakarya Zaferiyle açılmıştır.  30 Ağustos Zaferini ve bağımsız, genç cumhuriyetimizi müjdeleyen Sakarya Savaşıdır” dedi.

İlk kez yayınlanan fotoğraflar

Koç, Yunan askerlerinin meyve çekirdeklerini kırdığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Polatlı tren istasyonundaki fotoğraflarının Şehirde ilk kez teşhir edildiğini söyledi. “Türk’ün Ateşle İmtihanı: Sakarya” adlı fotoğraf sergisinde Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt(ATASE) ve Denetleme Başkanlığı Arşivi’nden ve Yunan kaynaklarından elde edilen otuz yedi adet fotoğraf vatandaşların ilgisine sunuluyor. Ayrıca etkinlik sahasında Topçu ve Füze Okulu’ndan getirilen mevzi ve toplar ile saygı nöbeti alanı ilgi çekiyor.