İLK DERS ZİLİ VE SONRASI…

0
100

Türkiye genelinde 18 milyon öğrenci, uzun yaz tatilinin ardından yeniden ders başı yaptı. Servis araçları için sıkı denetlemeler yapılıyor. İlk gün trafik yoğunluğu dikkati çekerken, kantinler de gözetim altında…

Uzun yaz tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen, dün yeni eğitim- öğretim yılına başladı. Okullarda birinci yarıyıl 18 Ocak 2019 Cuma günü sona erecek. Yarıyıl tatili, 21 Ocak-1 Şubat 2019 tarihlerinde yapılacak. İkinci dönem ise 4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayacak ve 14 Haziran 2019 Cuma günü tamamlanacak.

“Denetimler artırılmalı”

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender, “Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak, binlerce okul servis aracının görev yaptığı başkentte çocuklarımızın can güvenliği açısından, son derece önemli bazı bilgileri öğrencilerimizin ailelerine ve yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Özkalender, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Her eğitim-öğretim döneminde olduğu gibi bu yıl da velilerimiz açısından önemli gündemlerden birini Okul Servis Araçları oluşturmaktadır. Ülkemizde toplu ve güvenli taşımanın yetersizliği, velileri büyük oranda okul servis araçlarını tercih etmeye zorlamaktadır.

Ulaştırma Bakanlığı’nın 2007’de yayımladığı ve günümüze kadar çeşitli eklemeler yapılarak değişikliğe uğrayan ‘Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’ tüm eksikliklerine rağmen bu konuda bir disiplin sağlamaktadır. Ancak denetimlerdeki yetersizlikler ve uygulamadaki aksaklıklar nedeniyle ciddi sorunlar oluşmakta; üzücü kazaların önüne geçilememektedir. Durum böyle olunca; öğrenci velilerine de büyük sorumluluk düşmekte dikkat edilmesi ve takipçi olunması gereken birçok konu bulunmaktadır.

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıkladığı Eğitim İstatistikleri verilerine göre 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ankara’da 976 bin 972 örgün eğitim öğrencisi bulunmaktadır. Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası’ndan aldığımız bilgiye göre ise Ankara’da C plakalı 6 bin 339 okul servis aracı görev yapmaktadır. Makina Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak, binlerce okul servis aracının görev yaptığı başkentte çocuklarımızın can güvenliği açısından, son derece önemli bazı bilgileri öğrencilerimizin ailelerine ve yetkililere bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

“Mesafe tuzağına düşmeyin”

Servis ücretleri ödenirken okul ile ev arasındaki ulaşım mesafesi ve Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası’nın açıkladığı servis ücretleri bilinerek ödeme yapılmalıdır. Bazı firmalar, servisin gittiği en uzak mesafenin ücretini istemektedirler. Özel okullar dahil hiçbir okul idaresi, okul aile birlikleri veya servis firmaları tarafından açıklanan tarifelerin üzerinde bir ücret belirleyemezler. Ayrıca yıllık ücretler hesaplanırken, yarıyıl tatili hesap dışı tutulmalıdır.

Trafiği olumsuz etkileyen ve önemli bir kazanç kapısı haline getirilen servis taşımacılığının, artık kontrol altına alınması şarttır. Sorunun kamusal, ücretsiz, nitelikli toplu taşıma ile çözülebileceği açıktır. Bu anlamda, yerel yönetimin politikalarını gözden geçirmesi ve kamu yararı doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir.”

Vali Topaca yalnız bırakmadı

Yaz tatilinin ardından yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen, yeni eğitim öğretim yılına bugün çalan  ilk ders ziliyle başladı. Ankara’da da Altındağ Öğretmen Abdullah İlkokulu’nda İlköğretim Haftası etkinlikleri düzenlendi. Etkinliğe Ankara Valisi Ercan Topaca da katıldı.

‘Yaşar Amca’ları unutmadı!

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının ilk gününde ilçe genelindeki okulları gezerek miniklere başarılar diledi.

Çiğdemtepe Mahallesi’nde bulunan Şehit Aytaş Usta İlkokulu’nu ziyaret eden Yaşar, okul müdürü ve öğretmenlerle sohbet ederek, okulun sıkıntıları ve genel eğitim, öğretim sistemindeki aksaklıkların giderilmesi açısından neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulundu. Öğrencileri ilk eğitim gününde yalnız bırakmayan Fethi Yaşar, çocuklara okul çantası, defter, kalemlik, kırtasiye seti ve beslenme çantası hediye etti.

Uyum sürecini kolaylaştırın

Hamur Çocuk Anaokulu işletmecisi ve çocuk gelişimci Şeyma Özdemir, okula başlamanın her çocuk için en önemli geçiş dönemlerinden biri olduğunu belirterek, ebeveynlerin bilinçli hareket ederek bu dönemi başarı ile atlatabileceklerini söyledi.

Özdemir, yeni eğitim öğretim dönemi dolayısıyla ailelere önerilerde bulunarak, ev ortamından okul ortamına geçişin çocuğun uyum sağlaması gereken yeni bir durum olduğuna dikkat çekti. Okul ve aile ortamının; fiziksel koşullar, insan ilişkileri bakımından birbirinden farklı olduğunu anlatan Özdemir, şöyle devam etti:

“Çocuğun okula başladığında göstereceği tepkilerin neler olacağı ve ne kadar süreceği ise çocuktan çocuğa farklılık gösterir.  Evden ayrılış, tanımadığı bir binanın içinde, tanımadığı yetişkinler ve başka çocuklar, uyması gereken kurallar, paylaşmak zorunda olduğu materyaller ve ilginin sadece kendine ait olmadığının farkina varacak olan çocuk için yeni bir dünyaya atılan ilk adımdır.”

Kantin uyarısı

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar,  okulların açılmasıyla gündeme gelen bazı sorunların çözümü için yetkililere  çağrıda bulundu.

Çakar, yazılı açıklamasında, tek maaşlı asgari ücretli ailelerin, çocuklarının okul giderlerini karşılamakta zorluk yaşadığını belirterek, bu  ailelerin çocuklarının giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini  ifade etti.

Çocukların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı yaparak okula  gitmelerinin başarıları açısından önemli olduğuna işaret eden Çakar, “Çocukların  başarılı olabilmeleri için gerekli vitamin ve mineralleri alabilmeleri açısından  fındık, fıstık ve ceviz gibi gıdaları tüketmeleri çok önemli. Bu nedenle okullarda öğrencilere her gün yeterli miktarda fındık, fıstık ve ceviz verilmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Turhan Çakar, bahse konu sorunların çözümü için ilgili bakanlıklara ve  yetkili kurumlara çağrıda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here