SİLAHSIZ ÇÖZÜM

0
174

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Soçi’de yaptıkları görüşmelerde İdlib’de silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasına karar verdi. Buna göre El Nusra gibi radikal gruplar 15 Ekim’e kadar silahlarını bırakacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dünyanın merakla beklediği Soçi görüşmesinde “İdlib’de silahlardan arındırılmış bölge oluşturulması” kararı çıktı.

İki lider, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Görüşmelerimizde İdlib’de karşılıklı endişelerimizi dikkate  alan bir çıkış yolu bulunması konusunda da çok önemli mesafe katettik” dedi. “Muhalifler ve rejim kontrolü alanları arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşuturulması kararlaştırıldı” diyen Erdoğan “Rusya ve Türkiye, belirlenecek silahsızlandırılmış bölge  sınırlarının iki tarafında koordineli devriye faaliyeti gösterecektir” dedi. Erdoğan, “Muhalifler ve rejim kontrolündeki alanlar arasında silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasını kararlaştırdık. Muhalifler bulundukları alanlarda kalmaya devam edecek. Radikal grupların alanda faaliyet göstermemelerini sağlayacağız. Rusya, İdlib çatışmasızlık bölgesine saldırılmayacağını temin için gereken tedbirleri alacaktır” dedi.

15 Ekim’e kadar ağır silahlar çekiliyor

Putin de Halep’e yönelik saldırı tehlikesi konusunda endişeler taşıdıklarını belirterek, bu durumun Rus üslerini de tehdit ettiğini söyledi. Putin, “15 Ekim’de silahsızlanma bölgesinde 15-20 km’ye kadar temas hattı üzerinde bir bölge kurmaya karar verdik. Erdoğan’ın teklifi üzerine bölgeden ağır silahlar da çekilecek. 15 Ekim’e kadar El Nusra savaşçılarının bölgeden çekilecek” dedi, Rus lider, “O bölgeden, sayın Erdoğan’ın teklifiyle ağır silahların çekilmesi kararını aldık. O bölgede kontrol, Rus ve Türk askerler tarafından ortak yapılacaktır” diye devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’deki kriz başta olmak üzere Suriye’deki durumu, Türkiye-Rusya ikili ilişkilerini ve  bölgesel ve uluslararası konuları Soçi’deki zirvede masaya yatırdı. İki liderin baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin toplam süresi 3 saat 15 dakikayı aştı.

Erdoğan, günübirlik çalışma ziyareti için özel uçak “CAN” ile dün saat 14.05’te Soçi’ye ulaştı. Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii  Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli  Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve MİT Başkanı Hakan Fidan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşme Soçi kentindeki Devlet Başkanlığı Rezidansında gerçekleşti.

Baş başa görüşmenin öncesinde Erdoğan ve Putin, birer selamlama konuşması yaparak açıklamalarda bulundu.

‘Dünyanın gözü Soçi’de’

Kısa süre içerisinde Soçi’nin yanı sıra İstanbul ve Tahran’da Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin ile birçok kez bir araya geldiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasi, askerî ve ekonomik konularda gerçekleştirdikleri fikir alışverişinin, Türkiye ile Rusya’yı güçlendirecek boyutta olduğunu söyledi. İki ülkenin özellikle bölgesel konulardaki dayanışmasının bölgeye umut verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda sadece bölgemiz değil dünyanın gözü inanıyorum ki bugün Soçi’de. Soçi’den çıkacak açıklama inanıyorum ki bölgeye de çok daha farklı bir umut olacaktır” ifadelerini kullandı.

‘Çözüm arayacağız’

Türkiye-Rusya ilişkilerinin olumlu bir biçimde geliştiğine ve iki ülke arasındaki ticaretin yoğun tempoda büyüdüğüne dikkat çeken Putin ise, “Görüşeceğimiz çok konu var. Bazıları karmaşık konular, bunları hem gözden geçireceğiz hem de bunların çözüm yollarını arayacağız” sözlerine yer verdi. Yaptıkları açıklamaların ardından basın mensuplarına görüntü veren iki lider baş başa görüşmeye geçti.

İki  lider 1 saat 50 dakika süren baş başa görüşmede, “Suriye” başta olmak üzere bazı bölgesel ve uluslararası  meseleler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinde siyaset, ekonomi ve enerji gündeminde yer alan konular da görüşmede ele alındı.

Heyetler görüştü

Baş başa görüşmeden sonra Erdoğan ve Putin başkanlığında heyetler arası görüşmeye geçildi. Görüşmede Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim  Başkanı Fahrettin Altun da hazır bulundu.

Rus heyetinden ise görüşmeye Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Enerji  Bakanı Aleksandr Novak, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Kremlin Sözcüsü Dmitriy  Peskov katıldı. Basına kapalı yapılan heyetler arası görüşme de 1 saat 25 dakika sürdü.

REJİM YIĞINAK YAPTI!

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında Soçi’de İdlib’le ilgili kritik görüşmeler yapılırken bölgede rejim ve muhalifler savaş hazırlıklarını sürdürüyor. Rejim ordusu İdlib’in yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) denetiminde bulunan El Bab bölgesine de askeri yığınak yapmaya başladı.