YERLİDE KREDİ DESTEĞİ

0
400

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, KOSGEB tarafından sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacağını açıkladı.

Varank, KOSGEB’in “Yerli Makine Teçhizat Destek Programı” kapsamında 1345 işletme belirlendiğine dikkati çekerek, “Uygulamaya koyduğumuz programlarla sanayicilerimizi ve KOBİ’lerimizi desteklemeye kararlıyız. Kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak  işletmelerimizin önünü açmaya devam edeceğiz” dedi.

İlk 6 ayı ödemesiz

İlan edilen destek programı kapsamında başvurusu kabul edilen sanayicilerin yerli ve yeni makine alımını içeren yatırımlarına destek olacaklarını vurgulayan Varank, şunları kaydetti:

“Sanayicilerin 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında, bu yatırımın KOBİ başına 300 bin liraya kadar olan finansman maliyetini biz karşılıyoruz. Böylece yerli makine üreticileri için 1.4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi oluşturacağız. Bu program sayesinde yerli makine üreten sanayicilerimize de üretim ve pazar imkanı sunuyoruz. Böylelikle yerli makine teçhizat kullanacak sanayicilerimizin ilk etapta toplamda 700 milyon liraya yaklaşan yatırımlarının finansmanı uygun maliyetle karşılanmış olacak.”

Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı programa 2018 yılının haziran – ağustos aylarında 2 bin 252 işletme başvuru yaptı. Gerekli koşulları taşıyan 1345 işletmenin başvurusuna onay verildi. Bu işletmelere KOSGEB ile bankalar arasında yapılan görüşmeler çerçevesinde ilk 6 ayı ödemesiz, 36 ay vade seçeneğiyle kredi kullandırılacak.