ANKARA-NİĞDE 2020’YE HAZIR

0
500

Ulaştırma ve  Altyapı Bakanı Cahit Turhan, “Ankara ile Adana arasındaki bu güzergah tamamlandığında  mevcut güzergah yaklaşık 30 kilometre kısalacak” dedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, toplam 330  kilometreden oluşan Ankara-Niğde Otoyolu Projesi’nde inşaat süresinin 2022  yılında bitmesinin öngörüldüğünü ancak üstlenici firmanın gerekli tedbirleri alıp  kapasitesini artırarak projeyi 2020 yılı içinde hizmete almayı hedeflediğini  bildirdi.

Turhan, Ankara-Niğde Otoyolu inşaatındaki incelemelerinin ardından  yaptığı açıklamada, Ankara-Pozantı Otoyolu’nun Ankara-Niğde kesiminin  şantiyesinde yürütülen çalışmaları yerinde izleyerek denetlemede bulunduklarını söyledi. Ankara-Pozantı Otoyolu’nun en önemli kesimlerinden birinin Ankara-Niğde kesimi olduğunu, bu yolun Kapıkule’den başlayıp Türkiye’nin güney  sınır kapılarına uzanan otoyol ağının da son halkasını oluşturduğunu belirten  Turhan, Ankara-Niğde Otoyolu’nun yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle inşa  edildiğini dile getirdi.

Kamu kaynağı kullanılmadan yürütülen projenin, üstlenici firma tarafından finansmanının temin edilerek, yapım ve işletme süresi tamamlandıktan sonra idareye devredileceğini anlatan Turhan, şöyle devam etti:

“Projemiz, ana yol uzunluğu 275 kilometre, bağlantı yollarının uzunluğu 55 kilometre olmak üzere toplam 330 kilometreden oluşuyor. Projenin maliyeti yaklaşık 1,5 milyar avro. Projenin inşaat süresinin 2022 yılı içinde bitmesi öngörüldü ancak üstlenici firma gerekli tedbirleri, önlemleri alıp, kapasitesini artırarak projeyi 2020 içinde hizmete almayı hedefliyor. Proje, ülkemizin Avrupa sınırındaki komşularından başlayıp, güneydeki sınır kapılarına otoyol standardında hizmet verecek olan projenin son kesimini oluşturuyor. Bu bakımdan karayolu ulaşımında önemli bir görev icra edecek.”

Turhan, Ankara ile Adana arasındaki bu güzergah tamamlandığında mevcut  güzergahın yaklaşık 30 kilometre kısalacağına dikkati çekerek, “Otoyol standardında olması dolayısıyla yoldaki seyahatte beklemeler, dur-kalklar olmayacak. Sürekli akım koşullarında ulaşım hizmeti verilecek. Bu da ekonomi, zaman tasarrufu ve güvenli ulaşım hizmeti anlamına geliyor.” dedi.

Ankara-Niğde Otoyolu inşaatında 4 bin 212 çalışanın, bin 490 makineyle hizmet verdiğini dile getiren Turhan, projede emeği geçenlere teşekkür ederek, bu şartlarda yapılan çalışmaların, alın terlerinin ülke geleceğinde önemli açılımlara vesile olacağını söyledi.