BAHÇELİEVLER, BİSİKLETLİ VE YAYALARIN OLACAK

0
203

Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, Avrupa Birliği Delegasyonu ile Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinliklerinin adresi Bahçelievler olacak. 22 Eylül saat 10.00-15.00 arası Bahçelievler 7. Cadde araç trafiğine kapatılacak

Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği, Avrupa Birliği Delegasyonu ve Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenecek “Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinliklerinin adresi Bahçelievler 7. Cadde olacak. Dünya genelinde kutlanacak olan hafta kapsamında, 22 Eylül Cumartesi günü, başkentte Bahçelievler 7. Cadde araç trafiğine kapatılarak, yol sadece bisikletlilere ve yayalara tahsis edilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Ankara’da ilk kez gerçekleşecek etkinlikler kapsamında, Bahçelievler 7. Cadde (Aşkaabat Caddesi), 22 Eylül Cumartesi günü, 10.00-15.00 saatleri arasında araç trafiğine kapatılacak.

Başkentin en işlek caddelerinden biri olan Bahçelievler 7. Cadde, bir gün de olsa bisiklet kullananlar ile yürüyüş yapmak isteyenlerin buluşma noktası olacak. Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası”, 51 ülkede ve 2 bin 548 şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek ve bu etkinliğe başkent Ankara ilk kez katılacak. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm Ankaralıları bisikletlerini alıp gelmeleri için davet ettiği etkinliğe, spor okulları ile sokak sanatçıları da katılacak. Bisiklet turunun gerçekleştirileceği günde, bisiklet kullanmayı bilmeyenler için de eğitmenler hazır bulunacak.

Yaşam boyu sağlık

Kent yaşamında insanları toplu taşımaya teşvik ederek, bisiklet kullanımını artırmak ve ulaşım alışkanlıklarını değiştirerek daha sağlıklı alternatifleri teşvik etmek amacıyla düzenlenecek olan etkinliğe, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, EGO Genel Müdürü Balamir Gündoğdu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Ankara’daki büyükelçiler ve çok sayıda davetli bisikletleriyle katılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın, yayalaştırma projesi için referandum yapılmasına sıcak baktığı Bahçelievler 7. Cadde için ilk deneme de böylece gerçekleşmiş olacak.