SONUNDA!… ANKAPARK KİRALANDI

0
433

Başkentin en büyük sorunlarından biri haline gelen Ankapark için 6. ihale yapıldı. Bugün Ankara Büyükşehir Belediye Encümen salonunda yapılan ihaleyi, GBM Ticaret-Çelik ortak girişim grubu kazandı.

İhale sonucunda GBM Ticaret- Çelik Ortak Girişim Grubu, hayvanat bahçesi hariç olarak Ankapark’ı 29 yıllığına her yıl 26 milyon 400 bin lira ödeyerek kiraladı. GBM Ticaret- Çelik Ortak Girişim Grubu, 5. İhaleye de katılmış, ancak eksik evrakları nedeniyle ihale yine ertelenmişti.

Firma her yıl Büyükşehir Belediyesi’ne 26 milyon 400 bin TL artı ÜFE ve TÜFE artışına göre ödeme yapacak. Firma ayrıca parka giriş ücreti ile içerideki oyuncaklardan biniş ücreti gelirinin yüzde 3’ünü belediyeye verecek.

HER YIL ÇİN’DEN TURİST GELECEK

Firmanın parka giriş ücreti ile içerideki oyuncaklardan biniş ücreti geliri için yüzde 0.5 teklifte bulunduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Erciyes ihale sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ciddi bir pazarlık sonucunda arkadaşlarımız yüzde 3’e çıkmak suretiyle pazarlık noktalanmış oldu. İhale de yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Bu işletmede asgari bin kişi istihdam edilecek. Bunun da Ankara’ya büyük katkısı olacak. 29 yıllığına işletme verilmiş oluyor. Hayvanat bahçesi artık belediyenin ayrı bir konusu olacak. Her yıl 26 milyon 400 bin TL sabit kira bedelleri olacak. TEFE TÜFE’Ye göre de her yıl artış yapılacak. Girişte her giriş bileti ve içerdeki her oyuncağın kullanımından elde edilen gelirden yüzde 3’ünü belediyeye ödeyecekler. Ayrıca belediyemize eğlence vergisi verecekler. Çin’den de her sene turist gelecek. Birinci yıl 100 bin, ikinci yıl 200 bin üçüncü yıl 500 bin turist gelecek.”