BU KEZ DE OLMADI!..

0
203

Türkiye’nin, “Share together” (Birlikte paylaşalım) mottosuyla adaylığını açıkladığı EURO 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası için heyecanla beklenen karar açıklandı ve kazanan Almanya oldu. Ülkemiz, bundan önce 2 Dünya Kupası, 1 Avrupa Şampiyonası ve 2 kez de Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapan Almanya ile çekişti. Türkiye, Avrupa’da hem ekonomide hem de futbolda ilk 10 ülke içerisinde yer alıp da, bu turnuvayı hiç düzenlemeyen tek ülke. UEFA Yönetim Kurulu’nda yapılan oylama sonucunun Almanya: 12 – Türkiye: 4 olduğu bildirildi…

GÜN BOYU NELER YAŞANDI?

Türkiye ve Almanya’nın temsilcileri temsilcileri, UEFA yönetim kurulu üyelerinin huzurunda TSİ 14.00’ten itibaren tanıtım videoları ve soru-cevap bölümünün de yer aldığı sunumlarını gerçekleştirdiler. İlk sunum Almanya tarafından gerçekleştirildi. Türkiye ise Almanya’nın ardından kendi sunumunu ortaya koydu.

Türkiye’nin ev sahipliğine adaylığıyla ilgili sunumunu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’in yanı sıra 1. Başkan Vekili ve UEFA Yönetim Kurulu üyesi Servet Yardımcı, Başkan Vekili Nihat Özdemir, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, Genel Sekreter Kadir Kardaş, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Türkiye’nin adaylık elçisi Barış Telli ile Beşiktaş Kadın Futbol Takımı futbolcusu Jessica O’Rourke Çarmıklı yaptı.

Bu sunumların ardından, UEFA’nın 16 üyesi adına oy kullanan isimler sonucu belirlediler.

UEFA başkan yardımcıları İsveçli Karl-Erik Nilsson, Portekizli Fernando Gomes, Ukraynalı Grigoriy Surkis, İtalyan Michele Uva ve İngiliz David Gill ile UEFA yönetim kurulu üyeleri Polonyalı Zbigniew Boniek, Macar Sandor Csanyi, İrlandalı John Delaney, İsviçreli Peter Gillieron, Fransız Florence Hardouin, Bulgar Borislav Mihaylov, İspanyol Juan Luis Larrea Sarobe, Hırvat Davor Suker, Hollandalı Michael van Praag, İtalyan Andrea Agnelli, İngiliz Ivan Gazidis seçimde oy kullandılar.

Türkiye ve Almanya’nın aday olduğu organizasyonda Alman ve Türk vatandaşı olan UEFA başkan yardımcıları ya da UEFA yönetim kurulu üyeleri UEFA EURO 2024 adaylığı seçiminde oy kullanamadılar. Ayrıca, UEFA Yönetim Kurulu üyesi İsveçli Lars-Christer Olsson da sağlık sorunları nedeniyle törene katılamadı.

NELER SUNMUŞTUK?

Türkiye UEFA’ya organizasyon için en avantajlı koşulları sundu. Turnuva için ülkeye gelecek takımlar, 10 modern stat ve 48 antrenman sahasından ücretsiz faydalanacak.

Türkiye, devlet desteği ve garantisine tam anlamıyla sahip durumda bulunuyor. Türkiye hükümetinin yanı sıra, yerel otoriteler, özel kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin EURO 2024’ü en iyi şekilde organize etmek adına hazır oldukları dile getiriliyor.

Yasal mevzuat, güvenlik, vergiler, vizeler, çalışma izinleri ve benzer başlıklarda en uygun koşullar sunuluyor.  Organizasyon süresince UEFA’dan gelir ve katma değer vergisi alınmayacak, bu para Avrupa futbolunun kasasına daha fazla gelir olarak kaydedilecek.

Futbol vadisi yolda

TFF, Riva’ya Avrupa futbolunun tüm unsurlarına hizmet edecek, yakın çevresinde yer alan mevcut merkezi ve futbol lisesi ile birlikte bir ‘vadi’ oluşturacak sürdürülebilir gelişme odaklı bir eğitim merkezi kuruyor. 38 bin metrekare kullanım alanına sahip olacak 26 bin metrekarelik kapalı alanı olacak tesis, TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin karşısında inşa edilecek ve Mayıs 2019’da tamamlanacak.

İki doğal çim saha, 45 ile 130 metrekare arasında değişen 10 adet toplantı salonu, 700 kişilik konferans salonu, çok amaçlı 780 metrekarelik fuaye alanı ve eğitim alanları ile tesis, Avrupa’da futbolla ilgili akademik araştırmaların merkezi de olacak. Merkezdeki tüm araştırma ve geliştirme faaliyetleri UEFA ile koordineli şekilde gerçekleştirilecek.

Tesis, UEFA üyesi tüm ülke federasyonlarına kamp, seminer, kurs, çalışma toplantısı gibi eğitim faaliyetleri için ücretsiz olarak sunarak, futbol adamlarını Avrupa’nın yetkin eğitimcileriyle buluşturacak.

BU MADDELERE RAĞMEN OLMADI!

-Devlet desteği ve garantisi

-Modern statlar ve tesisleşme

-UEFA’ya daha büyük gelir vaadi

-Vergi muafiyeti güvencesi

-Statların ücretsiz tahsisi

-Turnuvaya olan halk desteği

-Futbol tutkusu, genç nüfus

-Avrupa futbolunu yeni kıtalara yayma

-Tesislerin futbolun gelişimine kulanımı

-Gelirlerin futbolun gelişimine kullanımı

-Bilet sahiplerine ücretsiz ulaşım