ERDOĞAN: ABARTILMASIN

0
457

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ev hapsinde tutulan ve 12 Ekim’de hâkim karşısına çıkacak ABD’li Rahip Andrew Brunson ile ilgili, “İsmini andığınız zat terör örgütleriyle münasebetleri olduğu için gözaltına alınıp tutuklanmıştır” dedi. Brunson davasının Türk ekonomisiyle bir ilgisinin olmadığını söyleyen Erdoğan, “2008’de de biz bir ekonomik sıkıntı yaşadık. Ben ‘teğet geçecektir’ demiştim. Sonra ekonomik sıkıntıyı aştık. Türkiye ciddi manada ekonomik rahatlama sürecine girdi. Şu an ülkemizdeki ekonomik sıkıntı öyle zannedildiği gibi abartılacak bir sıkıntı değildir. Türkiye kendi imkânlarıyla bunu aşacaktır” dedi. Erdoğan, New York’taki BM 73. Genel Kurulu görüşmeleri sırasında Reuters ajansının sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

MAHKEME NE KARAR VERİR BİLMİYORUM: (Rahip Brunson davası) Şu anda ismini andığınız zat terör örgütleriyle münasebetleri olduğu için gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Sağlık nedeniyle yargı kendisinin eve çıkmasına müsaade etmiştir. 12 Ekim’de mahkemesi var. Mahkeme ne karar verir bilemem. Buna siyasiler karar veremez. Benzer şeyler Amerika’da olmuş durumda. Amerika’da 251 vatandaşımın ölümüne neden olan ve devlete karşı darbe girişiminde bulunan “Fetö” Amerika’dadır. Bu zat şu anda yargılanmıyor. Biz dosyalarını gönderdiğimiz halde yargılanmamakta; yetkililer direnmektedir.

KENDİ İMKÂNLARIMIZLA AŞARIZ: Brunson olayının bizim ekonomimizle yakından uzaktan alakası yoktur. 2008’de de biz bir ekonomik sıkıntı yaşadık. Ben ‘teğet geçecektir’ demiştim. Sonra sıkıntıyı aştık. Türkiye ciddi manada ekonomik rahatlama sürecine girdi. Şu an ülkemizdeki ekonomik sıkıntı öyle zannedildiği gibi abartılacak bir sıkıntı süreci değildir. Türkiye kendi imkânlarıyla aşacaktır.

MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZ: (Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı) Bu, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının açık bir göstergesi. Yüksek faize karşı olan biriyim. Yüksek faiz, girişimcinin, yatırımcının adımlarını olumsuz etkileyecektir. Finans sektörü yatırımcıya imkan sağlaması gerekir ki üretim olsun. İstihdam olsun, ihracat olsun. Şu andaki durum yüksek faiz uygulamasıyla bir çözüm olacağı istikametinde herhalde Merkez Bankası böyle bir karar verdi. Temenni ediyorum ki o beklentileri gerçekleşir. Çünkü bunun bir de olumsuz istikamette enflasyon durumu var. Yüksek faiz yüksek enflasyonu getirir. Temenni ederim ki tersi olur.

LİDERLER GEÇİDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu için geldiği New York’ta birçok ülke lideri ve devlet başkanının yanı sıra uluslararası kuruluş temsilcileriyle ikili görüşmeler yaptı, birçok yabancı medya kuruluşuna röportaj verdi. BM’deki görüşme odasından gün boyu ayrılamayan Erdoğan ilk olarak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü. Bu görüşmede Ana gündem Suriye oldu. Erdoğan, Belçika Başbakanı Charles Michel, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Mozambik Devlet Başkanı Filipe Jacinto Nyusi, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Erdoğan, ABD’deki son gününde ise Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taci ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile bir araya geldi.

Trump’la ayaküstü

Erdoğan, BM konuşması öncesi ABD Başkanı Donald Trump ile ayaküstü sohbet de etti. İki tarafın da randevu istememesi nedeniyle özel bir görüşme olmadı. Erdoğan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile tokalaşıp, kısa süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti ise başladı…