TBMM NOTLARI

0
481

TBMM NOTLARI-1-

Dursun ERKILIÇ

TBMM’de gözüme çarpan, kulağıma çalınan bazı gözlem ve duyumlarımı paylaşmak istiyorum.

TBMM Basın Bürosu giderek genişliyor. Bizlerin işini kolaylaştırma adına pek çok hizmet de yerine getiriliyor. Ancak burada sürekli görev yapan meslektaşlarımı düşünerek şunu hemen belirteyim, Basın Bürosunun üst kattaki bölümünde yer alan çalışma masalarında bulunan bazı bilgisayarlar bozuk. Bazı sandalyeler ise arkaya yaslanılsa maazallah ‘hayati tehlike’ taşımak kadar arızalı!

Demem o ki;

Oturduğum sandalye, bilgisayar bozuktu

Yoğun günde iş gören meslektaşa yazıktı

Burdan yemekhaneye uzanan yol gözüktü

Sami Gökçe dost ile lokma peşine koştuk

x

TBMM NOTLARI  -2-

TBMM’de gözüme çarpan, kulağıma çalınan bazı gözlem ve duyumlarımın yemekhanelere ilişkini de önemliydi!

Meclis’teki lokanta hizmetlerinde ‘küçük’ uygulama değişiklikleri olmuş. Bazı lokantalarda bundan kaynaklanan sorunlar olduğunu gördük. Bu uygulamadan hem görevlilerin hem milletvekillerin hem gazetecilerin hem de misafirlerin olumsuz etkilendiğini gözlemledik. Yer bulmak, sipariş vermek kolay olmuyordu. Çare arana…

Demem o ki;

Meclisin lokantası fıkır fıkır doluydu

Sanmayın ki herkese tıkır tıkır yoluydu

Yemekleri güzeldi kimi kuru, suluydu

Sorun olan yer bulmak siparişi vermekti

x

TBMM NOTLARI  -3-

TBMM’de gözüme çarpan, kulağıma çalınan bazı gözlem ve duyumlarımı paylaşmak istiyorum ya; lokantada karnımız doyunca aklımıza kahve geldi. Aldık. Bahçe turuna çıktık. Yoğun olmayan, telaşsız bir ‘kitle’nin kütlesel muhabbetine tanık olduk.

Demem o ki;

Meclis’in bahçesinde oturanlar var idi

Çalışanmış her halde odaları dar idi

Belli ki hepsinin de işi-gücü zor idi

Odasız ve masasız çalışmak kolay değil

X

TBMM NOTLARI  -4-

Millet-vekil kucaklaşması

TBMM’de gözüme çarpan, kulağıma çalınan bazı gözlem ve duyumlarımı paylaşmak isterken ıskalamam gereken hususlardan biri de millet ile vekilinin muhabbeti!

Şunu gördüm; TBMM’nin öneminin ve milletvekillerinin etkisinin azaldığı söyleniyor ya, doğru değil gibi! Milletvekili odalarının yer aldığı Halka İlişkiler Binası’nın önü ana-baba günüydü. Milletvekillerinin peşine takılmış irili-ufaklı gruplar dikkat çekiciydi. Hep böyleymiş…

Demem o ki;

Milletimiz, vekilden ayrı, uzak kalmıyor

Vekillik demek millet yoksa meğer olmuyor

Önemleri azaldı sözü yerin bulmuyor

Yemekhane, E Ye Te bu gerçeği gösterdi

X

TBMM NOTLARI  -5-

Bahçeli, başlattı ve bitirdi

TBMM’de gözüme çarpan bir başka şey de 23 Ekim 2018 Salı günkü MHP ve AK Parti’nin Grup Toplantıları idi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın günler önce ifade ettiği Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bilgileri açıklayacağını Grup Toplantısı için Meclis’te idik. Ancak, ekrana yansıyan MHP Lideri Bahçeli’nin konuşmasındaki coşkuyu ve bu konuşmaya ayakta alkışlayan partilileri görünce Ortadoğu Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Sami Gökçe ile MHP Grup Toplantısı Salonunun önüne indik. Bir biz değil, ünlü-ünsüz tüm gazeteciler oradaydı. Salona sığmayan partililer de Bahçeli’nin konuşmasını kulisteki ekrandan izliyor ve alkış tufanına slogan fırtınası ekliyordu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 23 Ekim 2018 Salı günü partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“MHP olarak bundan böyle kendi göbek bağımızı kendimiz kesmeye hazırız, kararlıyız. Önemle diyorum ki hiçbir ittifak bir tarafın reddedilmesiyle, geri adıma zorlanmasıyla, yok sayılmasıyla, tez ve önermelerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalamayacaktır. Hiçbir ittifak diğer tarafın tahakküm ve dayatmasıyla, üstten bakmasıyla, parmak sallamasıyla yaşayamayacaktır.

Hiçbir ittifak pozisyon hatırlatmasıyla, devamlı çatladı çatlıyor ihbarlarıyla, zamana oynamayla, şartların kollanmasıyla varlığını devam ve idame ettiremeyecektir. Samimiyet, safiyet, fedakarlık ve dürüstlük olmadan eşitler arası ilişki sürdürülemeyecektir.

Adalet ve Kalkınma Partisi içinde ittifak çabalarını dinamitlemek için sürekli faaliyet içinde olanlar sevinç taklaları atabilirler. Heyetler görüştü görüşmedi, oldu olmadı, yasal zemin vardı yoktu tartışmalarına son vermenin vakti gelmiştir.

Bu kronikleşmiş süreci uzatmanın anlamı ve alemi yoktur. Parti olarak 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerine yönelik herhangi bir ittifak beklentimiz, ittifak arayışımız, ittifak niyetimiz geldiğimiz bu aşamada artık kalmamıştır. İşin tadı kaçtığından zoraki görüşmelerle bir yere varmanın imkanı olmayacaktır. Oyalanmaya, milleti aldatmaya, sabırları sınamaya, umutlarla oynamaya lüzum da yoktur. Kendi yolumuzu sadece kendimiz çizeceğiz. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerine kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle katılıp Türkiye’nin her seçim bölgesinde demokratik mücadelemizi Allah’ın izniyle yapacağız.”

Bahçeli’nin konuşma sonrası, cumhur ittifakının devam ettiği ancak yerel seçimde uygulanmayacağına yönelik açıklaması tansiyonu düşürse de bu kararın siyaseten önemli gelişmelere yol açacağını kestirmek zor olmasa gerek. (Şahsi görüşüm: AK Parti ve MHP yönetimi bir yolunu bulup bu ittifakı yerel seçimde de devam ettirir.)

Neyse… Demem o ki;

Cumhur İttifakını getiren Bahçeli’ydi

Bunu yerel seçime götüren Bahçeli’ydi

Fakat yine yerelde bitiren Bahçeli’ydi

Bu kararla siyaset başka sürece girdi

X

TBMM NOTLARI  -6-

Hal ve gidiş değişir

TBMM’de 23 Ekim 2018 Salı günü AK Parti’nin de Grup Toplantısı vardı.

Bahçeli alkışlar ve sloganlar arasında önümüzden geçtikten sonra biz de AK Parti Grup Toplantısının yapılacağı salona yöneldik. Salon kalabalıktı. Hemen herkes Bahçeli’nin sözlerini konuşuyordu. Erdoğan (Bahçeli’nin konuşmasını değerlendirmek için olsa gerek) salona yaklaşık 40 dakika geç geldi. Alkışlama ve selamlamanın ardından konuşmasına başlayan Erdoğan, “Bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık” dedi. “Cumhur İttifakı noktasında bizim bir sıkıntımız yok”  demeyi de ihmal etmedi.

Bahçeli’nin ‘serliğinden’ uzak, ılık bir mesaj veren Erdoğan, “Cumhur İttifakını, ülkemizin son yıllardaki en önemli kazanımlarından biri olarak görüyor ve geleceğe taşımak istiyoruz. Biz bu ittifakın ruhuna zarar verecek hiçbir işin içinde olmadık, olmayız. Milletimizin bize emaneti olan Cumhur İttifakını, günlük siyasi tartışmalarının üzerinde tutmakta da kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Dedim ya; şahsi görüşüm: AK Parti ve MHP yönetimi bir yolunu bulup bu ittifakı yerel seçimde de devam ettirir.

Demem o ki;

Erdoğan ve Bahçeli gerçeği görecektir

Gizli-açık bilemem baş başa verecektir

Yine yeni anlaşma bir oyun kuracaktır

Görmez, vermez, kurmazsa değişir hal ve gidiş