CUMHURİYETİMİZİ BAYRAM VE AÇILIŞ İLE KUTLADIK

0
412

Türkiye, 29 Ekim’de iki gururu birden yaşadı. Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 95. yılı kutlamaları ile Cumhuriyeti taçlandıran ve dünyanın en büyüğü olan İstanbul Havalimanı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yeni Havalimanı açılışında yaptığı konuşmada, “Aziz milletim, değerli devlet ve hükümet başkanları, meclis başkanları, uluslararası kuruluşların kıymetli temsilcileri, saygıdeğer bakanlar, milletvekilleri, hanımefendiler, beyefendiler; Sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Bugün burada iki büyük mutluluğu yaşıyoruz. Bu havalimanının açılışını kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Bu projenin bölgemize, ülkemize hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Bunun yanında Cumhuriyetimizin kurulmasının 95. yıldönümünü gururunu da bugün hep birlikte yaşıyoruz. Kutlu olsun” dedi.

Havalimanı ile ilgil bilgiler de veren Erdoğan, “Toplam 4 etaptan oluşan projenin yaptığımız ilk etabı bile yılda 90 milyon yolcu kapasitelidir. Dolayısıyla kendi enerjisini üreten, tabiat dostu ve engelsiz bir proje olarak büyümeye devam edecektir. Bu projede 120 bin kişi görevli olacaktır” diye konuştu ve “Ayrıca önümüzdeki yıllarda havalimanı sayımız 64’e çıkacak” müjdesini verdi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Bu vesileyle özellikle milletimizin Cumhuriyet Bayramını tekrar tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, şehitlerimizi, gazilerimiz, kahramanlarımızı rahmetle, hürmetle yad ediyorum. Şair ne diyor? “Ve kahramanlar can verir. Yurdu yaşatmak için” Güvenlik güçlerimize kalbi şükranlarımızı sunuyorum. Bu ülke için tek damla ter de kan da aska boşa gitmemiştir, gitmeyecektir. Tarih en büyük şahit ve en büyük hakemdir.”

Açılışa, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Arnavutluk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ilir Meta, Katar Devleti Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al-Thani, Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov, Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Makedonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Pakistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sudan Cumhurbaşkanı Feldmareşal Omar Hassan Ahmad Al Bashir, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı (Başbakan) Denis Zvizdic, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Slovenya Başbakan Yardımcısı ve Altyapı Bakanı Alenka Bratusek, Gürcistan Dışişleri Bakanı David Zalkaliani, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ile Moldova Cumhuriyeti Gagauz Özerk Yeri Başkanı Irina Vlah ile çok sayıda davetli katıldı.

CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla İstanbul Havalimanı’nda resepsiyon verdi.

Erdoğan, İstanbul Havalimanı açılışı için ülkemize gelen konuk devlet başkanları ve hükümet temsilcileriyle sohbet etti. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Tansu Çiller ile eşi Özer Çiller, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti kabine üyelerinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, kuvvet komutanları, milletvekilleri, yüksek yargı organlarının başkanları, şehit yakını ve gaziler, bürokratlar ile azınlık cemaatlerinin dini liderleri de resepsiyona iştirak etti.