HATAY BAŞKENTE GELİYOR

0
364

Yaklaşık 9 bin yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ın tarihi, sosyal yapısı, kültürel doku ve üretim değerlerini tanıtmak amacıyla düzenlenen “Başkentte Hatay Günleri”, “Sen ben yok, biz varız” ana teması ile Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Medeniyetler Korosu

Hatay Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Hatay Birlik Vakfı ile İlçe Belediye Başkanlıkları tarafından düzenlenen Başkentte Hatay Günleri’nin ilk etkinliği, bugün saat 20.30 da 2012 yılında NOBEL Barış Ödülü’ne aday gösterilen Medeniyetler Korosu konseri olacak. Üç semavi dine mensup koro mensupları, bu dinlere ait ilahileri ve sevilen şarkıları Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda hep birlikte söyleyecek.

31 Ekim’de AKM alanında gerçekleştirilecek resmi açılış törenine, bazı bakanların da katılması bekleniyor. Açılışa, Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay milletvekilleri, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Hatay’ın yerel yöneticileri, Hatay Birlik Vakfı Başkanı İhsan Aydeğer ve çok sayıda davetli katılacak. 4 Kasım’a kadar Atatürk Kültür Merkezi’nde devam edecek Başkentte Hatay Günlerinde; Medeniyetler Şehri Hatay’ın hoşgörüsü, birlik ve kardeşlik içinde yaşaması ön plana çıkarılacak.

Su Perisi Dafne

Mehteran ve halkoyunları gösterisi ile başlayacak açılış töreninde, Hatay’ın önemli mitolojik simgelerinden olan Su Perisi Dafne ve Işık Tanrısı Apollon’u temsilen özel kostümler giyecek olan gençler, taze yapraklarla süslenmiş olan bir araç üzerinden konukları selamlayacak. Künefe şov, misafirlerin hem damak tadına hem de göz zevkine hitap edecek.

Kağıt kebap, oruk, künefe

Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan ve Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağı”na, gastronomi alanında katılan Hatay’ın eşsiz lezzetleri de davetlilerin beğenisine sunulacak. Sini kebabı, kağıt kebap, oruk, künefe gibi yüzlerce yiyeceğin sunulacağı fuar alanında; zahter, zeytinyağı, sürk, defne sabunu gibi yöresel ürünlerin satışı yapılacak.

Kına gecesi

Alanda ayrıca, Yayladağı’nın peynirli helvası yapılarak davetlilere ikram edilecek. Başkentte Hatay Günlerinde tüm ilçe kaymakamlıkları ve belediyeleri, ilçelerine özel yöresel ürünlerini tanıtacak. Ankaralılar, 5 gün boyunca sanata da doyacak; resim ve heykel sergileri, çok özel el sanatları ürünleri, dünyaca ünlü mozaik sanat ürünleri başkentlilerin beğenisine sunulacak. Antakya’nın oldukça eğlenceli ünlü kına gecesi de yerel sanatçılar tarafından başkentte sergilenecek.