KUTLAMA MESAJLARI

0
467

 

Cumhuriyetin 95. Yıldönümü coşkusu tüm yurdu sararken, Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere tüm siyasiler kutlama mesajları yayımladı. Bunlar arasında HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay ve TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de vardı.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, “Demokratik, gelişmiş ve kalkınma yolunda sürekli yükselen Cumhuriyetimizin 95. yılını gururla ve onurla kutluyoruz.’’ dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Cumhuriyetin ilanının 95. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“29 Ekim 1923 yılında kurulan Cumhuriyetimizin 95. yılını gururla ve onurla kutluyoruz.

Cumhuriyete kavuştuktan sonra verdiğimiz büyük mücadelenin sonucunda geçen 95 yıllık zamanda demokratikleşme, hukuk devletini gerçekleştirme, ekonomik, sosyal ve siyasi gelişmeler gösterme noktasında önemli ölçüde mesafe kat edilmiştir.

Yapılan yatırımlarla ülkemizin refah seviyesi gelişmiş ülkelerle yarışan bir konumda olduğunu görüyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonu olarak Cumhuriyetin, siyasal gerilimler ve kısır döngülerden uzak, daha demokratik ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasını oldukça önemli buluyoruz. 24 Haziran seçimleriyle uygulamaya geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini, ileri demokrasi standartlarının yakalanması, Türkiye’nin daha iyi yönetilmesi, yönetimin önündeki birtakım engellerin kaldırılması için önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz.

Irk, din, dil, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin, her Türk vatandaşının ortak varlığı olan Cumhuriyet, geçmişten geleceğe uzanan bir beraberliktir. Cumhuriyetimizin teminatı da halkımızın cumhuriyet ideallerini sahiplenme ve koruma iradesidir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflediği, ‘muasır medeniyetler seviyesine’ ulaşmak için, çalışma hayatında üzerimize düşen bütün sorumluluklarımızı yerine getirmek için büyük bir çaba ve gayret sarf ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz. İnandığımız yolda, ilkelerimizden vazgeçmeden, duruşumuzu bozmadan inançla, kararlılıkla ülkemizi yükseltmek ve yüceltmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Aziz milletine hizmet etmenin kutsallığı ve gücünü milletten almanın meşruluğu ile giderek daha da büyüyen ve gelişen ve demokrasisini güçlendiren Türkiye’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.”

ÖZ TAŞIMA-İŞ GENEL BAŞKANI TORUNTAY

Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay; “Millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlu olsun”

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olması dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Toruntay; “29 Ekim 1923’te yedi düvele karşı durup, onurumuzu canımızın önüne koyarak verdiğimiz kurtuluş mücadelemiz sonrası ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 95. yılını canı gönülden kutluyorum. Bin yıllık bir cihan devletinin mirası üzerinde yükselen ve daha çok genç olan Cumhuriyetimizi, ülkemizin kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi ‘muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma’ mücadelesini sürdürüyoruz ve sürdürmeye de devam edeceğiz” dedi.

Bugün ülkemiz; sadece kendi vatandaşlarının değil, aynı zamanda bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağı olmuştur diyerek sözlerine devam eden Genel Başkan Mustafa Toruntay; “Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize ve yükselişimize yönelik saldırıların arkasında hiç şüphe yok ki, Cumhuriyetimizin kısa sürede bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlıkvardır. 1919’da çok zor şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları da, tek tek atlatacak ve 2023 hedeflerimize ulaşacağız. Aziz milletimizin tabiri caizse yoktan var ettiği ve ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin refahı için çalışmak, her türlü zorluğa göğüs gerip, zorlukların altından kalkmak için omuz vermekhepimizin müşterek vazifesidir.Bu duygularla, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnetle anıyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

TESK GENEL BAŞKANI PALANDÖKEN

İçinde nice kahramanlıklar barındıran Cumhuriyet bayramının 95.yıl dönümünü kutlayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,“Milletimizin sahip olduğu en önemli değerlerden birisi olan Cumhuriyetimizin 95.yıl dönümünü kutluyor, birlik ve beraberliğimizin ilelebet var olmasını diliyorum” dedi.

Demokrasinin ve Cumhuriyetin ülkemiz için olan önemine vurgu yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yayınladığı mesajında şunları ifade etti;“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi, “Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir.” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 95 yıl önce bugün ilan ettiği Cumhuriyet bize en önemli mirastır. Egemenliğin ve söz hakkının millette olduğu cumhuriyetimizin kıymetini bilmemiz lazım. 95 Yıllık bu miras her yıl coşku ile kutlanarak bayrağımızın, milletimizin ve devletimizin bütünlüğünü pekiştirmektedir. Bu tarihi gün ortak değerlerimiz, birlik ve beraberliğimizle daha güçlü daha güzel yarınlara çıkmalıdır. Cumhuriyeti korumak ve yaşatmak her vatandaşın görevidir. Bu görev bilinci ve minnet borcu ile cumhuriyetimizin sonsuza dek yaşamasını diliyor, Cumhuriyet Bayramımızı coşku ile kutluyorum.”