ENERJİDE DEV ADIM

0
487

Türkiye için millileştirilen ilk sondaj gemisi Fatih yola çıktı. Türk donanması korumasında Akdeniz’de enerji kaynaklarını tespit edecek olan gemiyi törenle uğurlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Gemiye Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik eşlik ediyor. Herhangi bir güvenlik riski söz konusu değil ama bir taciz olması durumunda Deniz Kuvvetleri gerekeni yapacaktır” dedi.

Dönmez, Türkiye’nin ilk milli sondaj gemisinde incelemelerde bulundu. Gemiye helikopterle gelerek bilgi alan Dönmez, şunları söyledi:

“Yaklaşık 50 yıllık deniz sondajcılığımızda, uzun zamandır emek harcadığımız enerjide yerlileşme hamlesinin en büyük adımını atarak ilk defa kendi gemimizle derin deniz sondajını başlatıyoruz.

Barbaros Hayrettin Paşa gemimizle 5-6 yıldır devam eden sismik araştırmaların konunun uzmanları tarafından analiz edilerek karar verilmiş olan Antalya’dan yaklaşık 100, Alanya’dan yaklaşık 65 kilometre mesafede lokasyonu tespit ettiler. Adını Alanya-1 kuyusu adı verildi. İnşallah yarın bahsedilen yerde sondaj başlamış olacak.”

Her şey hukuka uygun

Geminin özellikleri hakkında bilgi veren Dönmez, “Fatih, 6. nesil dediğimiz üst düzey teknolojiye sahip bir gemi. Yaklaşık 12 bin metre derinlikte yani çok yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyetine sahip, çift kuleli tasarımıyla hem asıl hem yardımcı işlerin aynı anda yapılma imkanı sunuyor. Her iki kule de sondaj ekipmanlarıyla donatıldı” dedi.

Dönmez, “Bütün operasyonlarımızı uluslararası kural ve düzenlemelere göre gerçekleştireceğiz. Canlılara hiçbir zarar vermeyen çevre dostu bir teknoloji kullanacağız” diye konuştu.

Doğu Akdeniz’deki enerji mücalelerine de değinen Dönmez, şöyle konuştu:

“Adımlarımızı her zaman hukuk çerçevesinde attık. Tek taraflı, gayrimeşru ve Türkiye’nin hakkını engellemeye yönelik adım atmaya tevessül edenlere, uluslararası hukuktan doğan haklarımızı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin haklarını sonuna kadar her platformda koruyacağımızı bildirmek isterim. Bizim hiçbir kimsenin kaynağında gözümüz yok. Tek derdimiz kendi hâkimiyet alanımızdaki her bir karışın zenginliğini milletimizin hizmetine sunmak.”

Fatih’in donanma tarafından 7/24 korunduğunun anımsatılması üzerine Dönmez, “Gemiye Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik eşlik ediyor. Güvenlik riski söz konusu değil ama bir taciz oması durumunda Deniz Kuvvetleri gerekeni yapacaktır” dedi.

Denizaltı ve helikopteri var

Yurtdışından satın alınarak Türkiye’nin envanterinde bulundurulan, derin denizlerde sondaj yapabilme becerisine haiz ilk sondaj gemisi Fatih ile Akdeniz’de derin deniz sondajlarını milli olarak gerçekleştirme imkânı elde edildi. 229 metre uzunluğa, 36 metre genişliğe, 64 metre kule yüksekliğine sahip gemi, 3600 metre su derinliğinde toplam 12.200 metre sondaj yapabilme kapasitesine sahip. Bakanlık yetkilileri, 6. nesil olan geminin modernizasyon çalışmaları neticesinde emsalleri arasında lider konumda olduğunu belirtiyor. Çevreci operasyon yapabilen Fatih Sondaj Gemisi; çift kuleli tasarımı sayesinde eş zamanlı 2 sondaj operasyonunu daha hızlı ve ekonomik sürdürebiliyor. Gemi, deniz tabanını gözetleyebilen uzaktan kumanda edilebilir iki su altı robotik denizaltı aracını bünyesinde bulunduruyor. 2 helikopter ve 3 destek gemisine sahip olan Fatih’te 210 personelin çalışıyor. Gemi, 6 metrelik dalgada dahi bulunduğu konumdan en fazla 50 cm sapıyor.

Mersin’de de çalışmalar başlayacak

Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında Türkiye’nin hidrokarbon rezervlerinin ekonomiye kazandırılması, enerjide tam bağımsız hale gelinmesi ve her geçen gün artan enerji ihtiyacının önemli bir bölümünün yerli kaynaklardan karşılanmasını  temel hedef kabul ettiklerini belirten Dönmez, şunları söyledi:

“Önce Barbaros Hayreddin Paşa, ardından Oruç Reis ve Fatih ile arama ve sondaj çalışmalarındaki dışa bağımlılığımıza büyük ölçüde son verdik. Sonrasında, yerli ve yabancı mühendislerimizin ortak çalışmasıyla, gemilerimizi teknolojinin en gelişmiş cihazları ile donatarak tüm bu hazırlık sürecini tamamladık. Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis Gemilerimiz sadece Akdeniz’de değil, Karadeniz’de de durmaksızın çalışıyor. Bugün Fatih gemimizin katılımıyla bu çalışmalar daha da derinleşerek hız kazanacak. İkinci sondaj gemimizi de portfoyümüze katıp, denizlerdeki ağırlığımızı daha da artıracağız.”

Dönmez, “İnşallah yakın zamanda Mersin’de bir sığ deniz sondaj çalışmasına da başlayacağız. Türkiye, enerjide bağımsızlığı kendisine temel hedef olarak koymuştur. Bizi bu hedefimizden hiçbir güç vazgeçiremez” dedi.