KALE DAĞCILIK’TAN YENİ ZİRVE KEŞFİ…

0
472

Faaliyetlerinde yürüyüş ve tırmanış dışında “Sigarayı atın, hayatı tadın”, “Spor kardeşliktir, kardeşlik küçük yaşta başlar” gibi projelerle Türkiye’de birçok ilklere imza atan Kırıkkale Dağcılık Spor Derneği üyeleri bu defa keşfini Kastamonu-Devrekâni ilçesinde yaptı.

Bu güzel keşif ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Kırıkkale Dağcılık İl Temsilcisi-Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Dernek Başkanı Metin Atun şunları söyledi:

“Yöresel rehber Devrekâni ilçe sakinlerinden Mahir Yılmaz öncülüğünde 04 Kasım 2018 tarihinde 2019 metre rakımlı Yaralıgöz zirvesinde tırmanış yapıldı. 9 yaşındaki lisanslı dağcımız Yunus Emre Akkoç olduğu halde Rehber dahil 20 sporcuyla Yaralıgöz zirvesinin kuzey yönündeki Mamatlar kamp alanından zirve yürüyüşüne başladık. Dağın kendine özgü doğal kuşburnu ürünlerinden takviye alarak zirvenin dik bölümünü tamamladık. Artık dağın doğu yamacına geçmiş eğimde azalmıştı. Hava fazla soğumadan öğle yemeğini sonbaharın son güneş ışıkları altında tamamladıktan sonra zirveye ancak 15.20 sularında ulaşabildik.

Zirveye 9 yaşındaki genç dağcımız dahil 20 sporcunun tamamı da ulaşmayı başardı. Yunus Emre bu tırmanışı ile kendi rekorunu yenileyerek 2.000 metrenin üzerine çıkmayı başarırken Yaralıgöz zirvesine bu yaşta çıkan ilk dağcı unvanını da kazanmış oldu.

Kamp bölgesine geri dönüş için hareket ettiğimizde saatlerimiz 16.00 sularını gösteriyordu. Zirvenin 50 derecelik dik inişini tamamladıktan sonra ormanın içindeki yürüyüşümüz akşamın karanlığında devam etti. Rehberimizin dikkatli parkur tercihiyle gecenin karanlığında saatlerimiz 18.30’u gösterirken sağ-salim kamp alanına ulaşarak faaliyetimiz tamamladık.

Ertesi gün Rehberimiz Mahir Yılmaz ile yaptığımız görüşme ve araştırmalar sonucunda yıllarca Devrekani ilçesinin en yüksek dağı olarak bilinen Yaralıgöz zirvesinden 5 metre daha yüksek bir zirvenin olduğu tespit edildi.

Yaralıgöz zirvesin 5.24 km doğusunda Kayadibi köyünün 8 km. kuzeyinde ana yol ve yerleşim yerlerinden uzakta, gözlerden ırak kalan bu zirvenin adı yöresel dilde ATTEPTİ zirvesi olarak telaffuz edilmektedir.

Kale dağcılık şimdi;  en kısa zamanda bu gizemli zirvenin yerinde keşif heyecanını yaşamaktadır.”

Atun, Yaralıgöz faaliyetinin gerçekleşmesinde emeği geçen başta yerel rehber Mahir Yılmaz olmak üzere, Yüksel Aydın Şatır ve Kastamonu Dağcılık İl Temsilcisi Alp Arslan’a teşekkürlerini iletti.