‘KISA FİLM’ artık HAK-İŞ’ten sorulur

0
498

Dursun ERKILIÇ

 

HAK-İŞ’in Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 7’ncisini düzenlediği “Emeğe Saygı” temalı Uluslararası Kısa Film Yarışmasının Ödül Töreni gerçekleştirildi.

Sinema ve sanat dünyasını bu etkinlikte ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride 11’er dalda toplam 22 ayrı para ödülü ve özel olarak tasarlanan ‘ödül plaketi’ sahiplerine takdim edildi.

Uzun mevzu kısa bir filme konu olursa

Hele bir de o filmin emek yanı olursa

Çok uzaktan gelerek HAK-İŞ’ i de bulursa

Kısa filmin hamisi artık HAK-İŞ olmuştur

MAHMUT ARSLAN ÇOK GÜZEL ÖZETLEDİ

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir köşesinden gelen konukların katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde konuşan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan,“Konfederasyon olarak, 2012 yılındaki emeğin sinema ve sanat dünyasındaki yansımasını görme ve emeğin sanat dünyasındaki temsilini arttırma hayalimizin bugün gerçekleştiğini görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

“128 ülkeden 4 bin 104 yönetmenin dikkatini çeken bir kısa film yarışması düzenliyor olmak bizi gelecek için çok umutlandırıyor. Emeğin ve emekçinin sesi emekçilerimizin hayalleriyle birleşerek beyaz perdeye düşüyor” dedikten sonra sektörünün sorunlarına da değinen Arslan, şunları söyledi:

“Sinema sektörü ve son yıllarda yoğunlaşan dizi sektörü başta olmak üzere sanat sektöründe çalışan emekçilerin sorunlarını biliyoruz. Bu sorunların çözümü konusunda sizlerle her türlü girişime hazırız. Toplumsal sorunlara karşı kamuoyunda farkındalık oluşturmak için ayna tutan sanatçılarımızı, kendi sorunlarının çözümü için sendikalara, örgütlenmeye ve HAK-İŞ’e davet ediyoruz. Gelin birlikte sanat ve sanatçı için mücadele edelim”

Mahmut Arslan daveti sanatçıya söyledi

Maksadı tekti elbet sanat için söyledi

Sendikal harekette emek için söyledi

Kısa filmin hamisi artık HAK-İŞ olmuştur

MUSTAFA TORUNTAY’IN KONUŞMASI…

Törende konuşan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay da, HAK-İŞ Kısa Film Yarışması’nın 7. yılında gelişerek, daha çok yönetmene ve ülkeye ulaşarak büyümeye devam ettiğini söyledi.

Toruntay, “HAK-İŞ’in savunduğu ilkelerin sanat dünyasında da karşılığını bulmayı hedefledik. Emek şemsiyesi etrafında toplanmış değerli sinema sanatçılarına yarışmamıza göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Her yıl emek temalı filmler üretilmesinin hem HAK-İŞ açısından hem de dünya çapında farkındalık oluşması açısından önemli olduğunu vurgulayan Toruntay, “Emek hareketinin, ulusal ve uluslararası platformlarda farkındalığını arttırmak amacıyla çalışmalarımızı yoğun bir şekilde gerçekleştirdik” diye konuştu.

Mustafa Toruntay’ın istediği belliydi

Dünya için yarısı bize yüzde elliydi

Her cümlesi mühimdi farkındalık yolluydu

Kısa filmin hamisi artık HAK-İŞ olmuştur

BİRSEN ÇİÇEK ODABAŞI: MUTLUYUZ

Projenin ödül takdimi aşamasına gelmesine kadarki süreçte büyük emeği olanlardan biri de HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı idi. Odabaşı da konuşmasında, “HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi olarak, Uluslararası Kısa Film Yarışmamızın yedincisini büyük bir başarıyla tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 7 yıldır büyük bir azim ve kararlılıkla çalışıyor, daha iyiye ve daha güzele ulaşmak için mücadele ediyoruz. Yarışmamıza her geçen yıl daha yaratıcı ve yenilikçi filmlerin katılmasından ve daha da önemlisi “emek” temalı filmlerin sayısının artmasından mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi ve yarışma ekibinin yoğun çalışmaları sayesinde Türkiye’den 202 film yapımcısın başvuruda bulunduğu yarışmaya, Hindistan’dan 473, İran’dan 346, Amerika’dan 344, İtalya’dan 192 ve diğer ülkelerden 2 bin 547 film olmak üzere toplam 4 bin 104 filmin katıldığı bilgisini veren Birsen Çiçek Odabaşı, “Yarışmamıza uluslararası alanda İspanya’dan Filipinler’e, Fransa’dan Venezüella’ya, Letonya’dan Sudan’a, Arjantin’den Kore’ye, Meksika’dan Uganda’ya, Japonya’dan Kolombiya’ya Endonezya’dan Malta ve Belarus’a, Camerun’dan Malavi, Burundi ve Senegal’e kadar 128 ülkeden katılım oldu” dedi.

Odabaşı, “HAK-İŞ Kültür Sanat Komitesi olarak, örnek ve özgün çalışmaları hayata geçiriyoruz. Geçen yıl Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yürüttüğü çalışmaları bir belgeselde toplayarak, tarihe not düşmüştük. Bu yıl da özgün bir çalışmayı hayata geçirdik. İşçilere HAK-İŞ’i sorduk, işçilerin gözünden HAK-İŞ’i anlattık” dedi.

Birsen Çiçek bu işin emekçisi anlattı

Boş değildi sözleri tüm salona dinletti

Başvuruya ilişkin rakamlarla sonlattı

Kısa filmin hamisi artık HAK-İŞ olmuştur

…VE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Konuşmaların ardından ‘Emek’ temalı HAK-İŞ 7. Uluslararası Kısa Film Yarışmasında ödüle layık görülen eser sahipleri ödülleriyle buluştu. 128 ülkeden 4 bin 104 filmin başvuru yaptığı yarışmada ulusal ve uluslararası alanda ayrı ayrı 11 kategoride ve ayrıca Sendikacı Gözünden kategorisinde ödül verildi.

Uluslararası film kategorisinde En İyi Film Birincilik ödülünü “RoofKnocking” filmiyle Estonya’dan Sina Salimi aldı. Salime’e ödülü TBMM Başkanvekili ve AK Parti Ankara Milletvekili Levent Gök tarafından takdim edildi.

Bu yıl yerli film kategorisinde En İyi Film Birincilik Ödülünü “Kum Saati” filmiyle İbrahim Demirkan aldı. Demirkan ödülünü HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın elinden aldı.

ÖDÜL TÖRENİNE GENİŞ BİR KATILIM OLDU

Ödül törenine HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, TBMM Başkanvekili ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın, HAK-İŞ Onursal Başkanı ve TBMM Eski İdare Amiri ve Çorum Eski Milletvekili Salim Uslu, Hizmet-İş Onursal Başkanı ve AK Parti Manisa Eski Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Necmettin Akben, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Lokman Aylar,HAK-İŞ’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, HAK-İŞ Kültür, Sanat Komite Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı ve basın mensupları katıldı.

Programa sanat dünyasından ünlü yönetmenlerden Mesut Uçakan, Ulvi Alacakaptan, İsmail Güneş, oyunculardan Ahmet Yenilmez, Yusuf Sezgin, Hacı Ali Konuk, M. Emin Kadıhan, Yüksel Ünal, Fatih Küçük’ün katılımlarıyla renk kattığı törene, ödüllerini almak üzere Estonya, Fransa, Gana, Bangladeş, Letonya, Filipinler, Hindistan, İran, İngiltere, Kırgızistan’dan sinema dünyasına emek verenler katıldı.