CUMHUR İTTİFAKI, ANKARA’DA MASADAN SAHAYA…

0
404

 

 

Dursun ERKILIÇ

 

Siyasi partilerin 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde yarışacak belediye başkan adayları zamana yayılan bir taktikle açıklanırken, AK Parti, Ankara adaylarının tamamını kamuoyuna duyurdu ve tanıttı. Böylece, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin yanında ilçeler için mücadele edecek olan 22 isim daha netleşti.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce 25’i büyükşehir, 50’si il, 36’sı ilçe olmak üzere 111 belediye başkan adayını kamuoyuna açıklamıştı.

Başkentteki aday listesine ilk bakışta ilk tespit olarak şu söylenebilir:

-AK Parti, Ankara’daki aday listesini kılı kırk yararak oluştururken önemli görevlendirmeler ve elemelerde bulunmuş…

Bunun bir tek amacı var elbette: Seçimi ve gönülleri kazanmak…

ADAY LİSTESİNE YANSIYANLAR

Ankara’daki adaylar açısından ‘3 dönem’ kuralı önem taşıyordu. Bu kurala takılanlardan Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş ve Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk liste dışı kalırken, ilçesini markalaştıran Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki Yenimahalle’ye kaydırıldı. Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can ise yine aynı yerden aday gösterildi.

Listeye göre; Altındağ, Akyurt, Keçiören ve Kahramankazan’ın da içinde bulunduğu 14 ilçe belediye başkanlığı için aday değişimi yaşanırken, mevcut 6 ilçe belediye başkanı ile yola devam kararı alınmış oldu.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI…

Cumhurbaşkanı Erdoğan duygusal bir Ankara sevdası girişi ile başladığı konuşmasında, “İnanıyorum ki Ankara da bizi sevdi. Onun için 16 yıldır bizi bırakmadı, bırakmıyor ve bırakmayacak” dedi.

“Ankara’da yeni bir değişim 1 Nisan’dan itibaren başlayacak” diyen Erdoğan, “İşte bu sevda ile Ankara için en iyisini, güzelini, doğrusunu yapmaya çalışıyoruz. 31 Mart 2019 seçimleri için de aynı anlayışla en ideal isimlerle ve en iddialı projelerle milletimizin karşısına çıkmanın gayreti içindeyiz. Bugün isimlerini milletimizle paylaşacağımız arkadaşlarımızın Ankara’ya yapacakları hizmetlerde inşallah daima yanlarında olacağız. Çünkü Ankara siyasetin de hizmetin de yatırımın da en iyisine layıktır. Çünkü Ankara başkenttir. Türkiye’yi dünyada temsil eden şehrimizdir, vitrinimizdir” sözlerinin ardından şu soruyu yöneltti salonu dolduranlara:

“Ankara’yı büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarımıza, adaylarımızı da başkentli hemşehrilerimize emanet ediyoruz. Buna hazır mıyız.”

ÖZHASEKİ’NİN MESAJLARI

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki’nin altını çizerek ‘Cumhur İttifakı’ vurgusu yapması dikkat çekti. Ayrıca; “İnşallah Büyükşehir Belediye başkanı olduktan sonra ‘ben’ değil, ‘biz’ kültürüyle Ankara’yı yöneteceğiz, güzel hizmetler yapacağız” sözleri nasıl bir yönetim anlayışı sergileyeceğini; “Ankara’da hep birlikte, gece gündüz demeden sizlerle çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayacağız” sözleri ise nasıl bir seçim çalışması yürütüleceğinin ipuçlarını veriyordu.

Bu noktada, Hakan Han Özcan Başkanlığındaki Ankara İl Teşkilatı’na büyük görev düşüyor elbette…

CUMHUR İTTİFAKI VURGUSU

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Cumhur İttifakı konusuna verdiği önem malum. Bu önem onun  her konuşmasında yer alırken, iki parti açısından da tavizsiz işleyen ittifakın gerekleri Erdoğan’ın konuşmaları ile listelere de yansıyor. Bu durum, Ankara adaylarının açıklandığı toplantı açısından da geçerliydi. Adayları tek tek sahneye davet ederek tanıtan Erdoğan, konuşmasında, yerel seçimlerde Cumhur İttifakı olarak MHP’den Etimesgut’ta Enver Demirel, Gölbaşı’nda Ramazan Şimşek, Polatlı’da da Mürsel Yıldızkaya’yı destekleyeceklerini söyledi.

Cumhur İttifakıyla ilgili olarak konuşmalara yansıyan vurguların gereği yerine getirildiği takdirde rakiplerin işi çok zor görünüyor.

İLÇELER VE ADAYLAR

Akyurt: Hilal Ayık, Altındağ: Asım Balcı, Ayaş: Burhan Demirbaş, Bala: Ahmet Buran, Beypazarı: Tuncer Kaplan, Çamlıdere: Hazım Caner Can, Çankaya: Amber Türkmen, Çubuk: Baki Demirbaş, Elmadağ: Gökhan Küçükçelebi, Evren: Hüsamettin Ünsal, Güdül: Muzaffer Yalçın, Haymana: Özdemir Turgut, Kahramankazan: Serhat Oğuz, Kalecik: Duhan Kalkan, Keçiören: Turgut Altınok, Kızılcahamam: Süleyman Acar, Mamak: Murat Köse, Nallıhan: İsmail Öntaş, Pursaklar: Ayhan Yılmaz, Sincan: Murat Ercan, Şereflikoçhisar: Melih Memiş Çelik, Yenimahalle: Veysel Tiryaki.

SON SÖZ: Cumhur İttifakı açısından Ankara adaylarını belirlemek için masa başındaki süreç sona erdi. Sıra, masadaki görevden de zor olan sahaya, cumhurun oyuna talip olmaya geldi…