DÜNYAYA YOZGAT MÜHRÜ VURULDU

0
466

Dursun ERKILIÇ

 

Türkiye’nin mayasını oluşturan vatan sevgisi, fedakarlık, cömertlik, yiğitlik gibi duygu ve düşüncelerin anavatanı olan Yozgat kendi içinde sorunlarla boğuşurken, Yozgat dışındaki Yozgatlılar dünyayı keşfe çıktı…

Bu iddialı söz, içi ve altı boş bir söylem değil. Çünkü “Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu” kurulmanın da ötesine geçerek “1. Olağan Kongre”sini yaptı.

Bu büyük atılım ve açılımın mimarlarından olan, yüreği ‘Yozgat’ diye çarpan Ankara’daki Yozgatlı Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Koç Genel Başkan seçildi.

Hemen belirtmem gerekir ki Konfederasyon tüzüğünün her federasyona bir yıl dönem başkanlığı imkanı vermesi önemli bir ayrıntı.

GENİŞ BİR KATILIM VARDI…

Ahmet Koç’un tek aday olduğu kongreye Yozgat Valisi Kadir Çakır, Belediye Başkanı Kazım Arslan, Bozok Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Yozgat milletvekilleri Yusuf Başer, Ali Keven, Ethem Sedef, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Eski bakanlardan Lütfullah Kayalar ve çok sayıda siyasetçi, bürokrat ve sivil topluk kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra vatandaşlar katıldı. Ankara’daki hemşehri derneklerinin başkan veya temsilcileri de kongrede hazır bulundu.

ÖNEMLİ MESAJLAR VERİLDİ

Yapılan konuşmalarda Yozgat’ın ve Yozgatlıların öneminden, değerinden bahsedilerek. ‘vatanseverliğin, kardeşliğin temsil edildiği bir şehir’ olduğu vurgulandı. Ayrıca dünyanın her yerinde yaşayan Yozgatlılara birlik ve beraberliğine yönelik mesajları verildi. Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu’nun gelecekte imza atacağı büyük etkinlik ve hizmetlerin müjdesi de verildi.

GENEL BAŞKAN AHMET KOÇ’UN MESAJI

Kongre sonrası bir mesaj yayınlayan Genel Başkan Ahmet Koç, “Konfederasyonumuzun 1.Olağan Genel Kuruluna katılım sağlayan tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, Yozgat Valimize, Yozgat Belediye Başkanımıza, Bozok Üniversitesi Rektörümüze, diğer illerin federasyon başkanlarına, belediye başkan adaylarımıza, Federasyonunuzun Yönetim Kurulu Üyelerine, dernek başkanlarımıza, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarıma, tüm derneklerimizin üyelerine ve dostlara teşekkür eder, saygılar sunarım” ifadelerini kullandı.

BÜYÜK BİR SİVİL GÜÇ OLUŞTU

11 federasyon, 1 vakıf, 350 dernek ve bunların yurt içi, yurt dışı temsilcilikleriyle büyük bir sivil güç oluşturan “Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu”, sadece Yozgatlıların birliğini, kardeşliğini, dayanışmasını değil Türkiye’nin ve dünyanın her köşesindeki Türklerin de dirliğini, hakkını, hukukunu arayacak, koruyacak; bir olmanın, iri olmanın, diri olmanın vesilelerine imkan sağlayacaktır.

Mamak’taki Necmettin Erbakan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen genel kurul toplu fotoğraf çekimi ve tebriklerle son bulurken, Ankara Yozgatlı Dernekler Federasyonu’nun Sosyal Tesislerinde yemek ikram edildi.

Son söz olarak derim ki;

 

Büyük bir olaya imza atıldı

Yozgat’ın gücünü güçler katıldı

Kongre sonrası rahat yatıldı

Yozgatlı sahipsiz değil dünyada