HİZMET-İŞ DEVLEŞİRKEN EMEKÇİ İÇİN ‘ARSLAN’ TALEPLERİ

0
241

Dursun ERKILIÇ

HİZMET-İŞ Sendikası 41. Kuruluş Yıl Dönümünü kutladı. HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, kurucu üyeler ve 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişimine karşı direnişi sırasında şehit olan Celalettin İbiş’in isimlerini okuyarak yoklama almasının ardından yaptığı konuşmada çok önemli değerlendirmelerde ve taleplerde bulundu.

HAK-İŞ 1 MAYIS’I ŞANLIURFA’DA KUTLAYACAK

HAK-İŞ’in 1 Mayıs kutlamalarını her yıl kitlesel olarak bir ilde gerçekleştirdiğini anlatan Arslan, bu kutlamalara geniş katılım sağlayan HİZMET-İŞ camiasına teşekkür etti ve bu yılın 1 Mayıs buluşmasının adresini Şanlıurfa olarak duyurdu. Arslan, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlileri yapacağız. Taşeron konusunda gerçekleştireceğimiz bir kısım düzenlemeleri yine meydanları doldurarak birlikte gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Bir not olarak belirtmek isterim; HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın bu değerlendirmelerindeki ve teşekküründeki haklılığı, içinde bulunduğum bazı kutlamalardaki yoğun katılım ve coşku ile görmüştüm.

  1. Kuruluş Yıl Dönümü toplantısındaki konuşmasında 15 Temmuz ihanetine de değinen Arslan, “Unutmayacağız, Unutturmayacağız” kararlılığını tekrarladı ve “HAK-İŞ olarak şehitlerimize ve gazilerimize ve o gün meydanlarda olan kardeşlerimize bir kez daha minnetlerimiz şükranlarımızı ifade ediyoruz. Rabbim bir daha 15 Temmuz gibi ihanetleri yaşatmasın, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve Türkiye’yi işgal girişimine karşı HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak bütün darbelere, bütün olağanüstü dönemlerdeki müdahalelere rağmen hem demokrasiden ve millet iradesinden yana olan tavrımızı 15 Temmuz’da da en net şekilde ortaya koyduk. Ne zaman ülkemiz tehdit altında olursa HAK-İŞ olarak meydanlarda demokrasiden yana olan tavrımızı sürdüreceğiz” dedi.
  2. YIL ONURU, BÜYÜK DAVA VE BÜYÜK HEDEF

Mahmut Arslan, “Sendikamızın kurulduğu günden bugüne sürdürdüğü mücadele ve gayret, yaptığı faaliyetlerle 41. Yılımıza onurla, haysiyetimizle, gururla giriyoruz. 41 yıllık mücadelenin ilk gününde bizimle beraber olmuş bugün halen bizimle olan Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi’ye ve onunla birlikte diğer kurucularımıza sizler adına bir kez daha teşekkür ediyorum” dedikten ve yaşanan sıkıntılı süreçlere dikkat çektikten sonra, “HİZMET-İŞ büyük bir davanın adıdır. Salt kuru içi boş bir sendikanın ötesinde bir mana ifade ediyor. Büyük bir samimiyetle kurulmuştur. Hiçbir maddi çıkar olmadan çıkar gözetmeden bu yolda kurulmuştur. Bu davaya ne kadar sahip çıkar ne kadar ileriye taşırsak alacağımız dualar artacaktır” diye konuştu.

  1. Yıl kutlamaları sırasında istatistiklere göre üye sayısının 252 bin olduğunu hatırlatan Arslan, “Yeni hedefimiz 300 binler demiştik. Temmuz ayı istatistiklerine göre 286 bin 35. Ocak 2019 istatistiklerinde 300 bin üyeyi geçerek çalışma hayatına devam edeceğiz” dedi.

HİZMET-İŞ’in kendisinden istenen her şeyi yaptığını vurgulayan Arslan, “HAK-İŞ markasını, HAK-İŞ değerini, misyonunu temsil etmek budur” şeklinde konuştu.

TAŞERON İŞÇİLERİN SORUNLARI VE ENFLASYON ORANINDA ZAM TALEBİ

Taşeron mücadelesinde HAK-İŞ’in ortaya koyduğu mücadeleyi ve başarıyı asla küçümsememek gerektiğini belirten Mahmut Arslan, “Taşeron olarak çalışan işçi kardeşlerimizin yaşadığı sorunları yüreğimizde hissederek bir yol haritası oluşturduk. 2014 yılında başlattığımız büyük bir kampanya ile mücadelemizi güçlü bir şekilde meydanlara yaydık. Ulusal ve uluslararası arenada katıldığımız bütün toplantılarda taşeron konusunu gündeme getirdik, ÖSP sistemine kesin olarak karşı çıktık. Bu istikamette, bu samimiyetle yürüdüğümüz mücadele 2017 yılının Aralık ayında taçlandı. Meclisten çıkan tarihi kanunla beraber taşeron şirketlerde çalışan arkadaşlarımız kadroya alındılar. Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla önemli bir reforma imza atılmıştır. 1 milyona yakın işçi kamuda istihdam edildi” dedi.

Taşerondan kadroya geçen işçilere 2020 yılına kadar altışar aylık dönemler halinde yüzde 4’lük zamlar yapılacağını hatırlatan Arslan, “Geçen yıl gerçekleşen yüksek enflasyon, yaşanan ekonomik darboğaz, dövizdeki yükseliş, hayat pahalılığı ve işsizlik gibi olumsuzluklar bizi yeni arayışlara itmişti. Onun için hükümetten daha önceki yıllarda gerçekleşen enflasyon oranlarına yaklaşık bir çözüm olan yüzde 4+4’ün 2019 yılı için yeniden gözden geçirilmesini ve toplu sözleşmelerde uygulanacak yüzde 4+4 rakamlarının en az açıklanan enflasyon oranı olan yüzde 20,30 oranında artırılarak işçilerimizin, emekçilerimizin kayıplarının bir nebze olsun giderilmesini talep ediyoruz. Kadroya yeni geçen işçiler için de enflasyon farkının uygulanmasını istiyoruz. Hükümetimizden talebimiz taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımızın, KİT’lerde çalışan kadro alamamış arkadaşlarımızın ücret zamlarının enflasyon oranında artırılması. Bu bizim en doğal hakkımız. Biz bunu sonuna kadar ısrarla savunmaya devam edeceğiz. Bu konuyu çözmemiz gerekiyor. Bakanlarımızı, AK Partili milletvekillerimizi ziyaret ederek sıkıntılarımızı anlattık. Amacımız bunu kullanarak mağduriyet oluşturmak değil, anamızın ak sütü gibi helal olan kadrolarımızın bize verdiği haklardan yararlanmaktır” dedi.

EĞİTİME HİZMET-İŞ KATKISI: KOCASEYİT İLKOKULU

HAK-İŞ’in 1 yıllık dönem içerisinde Kurtuluş Savaşının temelini oluşturan Seyit Onbaşı İlkokulu’nun temelinin atılmasını yapılan en önemli işlerden birisi olarak nitelendiren Arslan,  “Balıkesir’in Havran ilçesinde Balıkesir Valiliği ile birlikte temelini attığımız Koca Seyit İlkokulu’nun inşallah bu yıl açılışı olacak. ‘HİZMET-İŞ Sendikası ve Seyit Onbaşı ne alaka dediler’ Biz onun hatıralarıyla büyüdük. Gönlümüzde, içimizde onunla ilgili çok özel anılar ve hatıralar var. Temel olarak sadece Seyit Onbaşı ile değil bütün önemli şahsiyetlerimize sahip çıkmaya ve onlarla beraber yürümeye devam edeceğiz. HİZMET-İŞ olarak bütün bu çabalarımızı sizlerle gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

ARSLAN: “YENİ HEDEFLERİMİZ VAR”

HİZMET-İŞ’in yeni hedeflerinin olduğunu vurgulayan Arslan, “Bu hedeflere ulaşmak adına kongre kararlarıyla bu hedeflere doğru birlikte yürüyeceğiz. Asla geriye bakmadan ileriye doğru yürüyeceğiz. Örgütlenme yoksa sendikacılık yok demektir. Biz yeni hedeflere yeni istikametlere yürüyeceğiz. Zorluklar ne olursa olsun engeller ne olursa olsun ileriye doğru yürüyeceğiz. Bizim olmadığımız yerde bilin ki adalet yok, bilin ki haksızlıklar var. Bir taraftan mücadelemizi sürdürürken bir taraftan da yeni alanlara yürüyeceğiz. İş kolumuzda neler varsa buralarda örgütlenmeye devam edeceğiz. Teşkilatımızın bulunduğu her yerde büyümek ve sorumluluk almamız için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

HAK-İŞ’in 2011 yılında aldığı tarihi kararın HİZMET-İŞ Sendikamızın yol haritası olduğunu belirten Arslan, “Ülkemizin bölgemizin ve küremizin bütün mazlumları bizden alacaklıdır. Derisinin rengi, yaşadığı coğrafya ne olursa olsun mazlumlarla ve mağdurlarla beraber olacağız. Bir zulüm varsa orda olacağız. Şartlar ne olursa olsun uluslararası toplumda var olmaya ve güçlü olmaya devam edeceğiz. HAK-İŞ’in uluslararası alandaki etkinlikleri bazı uluslararası sendikalar için örnek teşkil etmektedir. Bize Somali’de yaptıklarınız için tebrik edilmiştir. Sorumluluğumuzun farkında olarak uluslararası arenada olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TANRIVERDİ: TÜRKİYE’Yİ KURTARMAK ADINA YOLA ÇIKTIK

Kurucu ve Onursal Başkan Hüseyin Tanrıverdi, HİZMET-İŞ’in 24 Ocak 1979 yılında kurulduğunu anımsatarak, Sendikanın kurulduğu yılı hem HİZMET-İŞ adına, hem de Türkiye adına önemli olayların yaşandığı bir tarih olarak değerlendirdi.

HİZMET-İŞ’i kurarken bir dayanışma içerisinde olmak, Türkiye’yi kurtarmak adına yola çıktıklarını vurgulayan Tanrıverdi, “HİZMET-İŞ’i kurarken hedefe kilitlenerek, belli ilkeleri ortaya koyarak, günü kurtarmak adına değil, çalışanları kurtarmak adına, insanlığı kucaklamak adına yola çıktık. Çalışanların mutlulukları yoktu aile mutlulukları bozuluyordu. İlgisiz sendikaları uyarmak ve bir yol ortaya koymak adına bu hareketi başlattık. Önümüze çıkan bütün engelleri aşarak bugünlere geldik. Düşe kalka ama dosdoğru bir şekilde yolumuza devam ettik” dedi.

HİZMET-İŞ’in kuruluşunda inanç ve samimiyetin olduğunu söyleyen Tanrıverdi, o yıllardaki inanç ve samimiyetin HİZMET-İŞ’i bugünlere kadar getirdiğini belirtti.

GENİŞ BİR KATILIM YAŞANDI

Emek Konukevinde gerçekleştirilen Kuruluş Yıl Dönümü programına HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Kurucu ve Onursal Genel Başkan Hüseyin Tanrıverdi, Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcıları Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, Genel Sekreter Ali Rıza Yılmaz, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Öz Güven-Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Öz İnşaat-İş Genel Başkanı Zekeriya Koca, Öz Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü, Öz Toprak-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Özben, Liman-İş Başkanı Önder Avcı, Öz Büro-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş,  Genel Merkez denetleme ve disiplin kurulu üyeleri, Şube, İl ve Bölge başkanları, komitelerin başkanları ve basın mensupları katıldı.