Haber-ödül hastası Başkent Postası ve Seyfi Uzunkök…

0
343

Dursun ERKILIÇ

 

Adı güzel ama ‘tadı’ baldan acıya hayatın damak tadına dair her türlü öyküyü barındıran olayların ve kahramanlarının hatırlanıp ödüllendirildiği bir törendeydik…

KATILIM DA ORTAM DA GÜZELDİ…

Değerli dostum ve meslektaşım hatta bir ‘hitap şakalaşması’yla birbirimize ‘yoldaş’ diye seslendiğimiz kardeşim Seyfi Uzunkök’ün büyük bir emek ve fedakarlıkla yayın hayatına kattığı Başkent Postası gazetesinin düzenlediği “Merhamet ve Emek Ödülleri”nin birincisi sahiplerine takdim edildi.

TBMM eski başkanlarından Bülent Arınç ve Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, müzik dünyasının ünlü ismi sanatçı Murat Kekilli ve çok sayıda davetli ile gazetecinin hazır bulunduğu ödül töreninin sponsoru, Genel Başkanlığını Mustafa Toruntay’ın yaptığı Öz Taşıma-İş Sendikasıydı.

 

SOYADI UZUNKÖK KONUŞMASI KISA

Başkent Postası Ödüllerinin sahiplerine takdim edildiği bu güzel geceye bendiniz de katıldı…

Seyfi Uzunkök, kısa ve samimi konuşmasıyla güzel mesajlar verdi.

Yani;

 

Başkent Postası ilk kez ödül, gurur dağıttı

Ödül alanın kimi güler yüzlü, ağıttı

Seyfi Uzunkök burada yangın yürek soğuttu

Merhamet ve emeği ödüllendirmek güzel

 

BÜLENT ARINÇ’IN KONUŞMASI

Yazının başlığı “Haber-ödül hastası Başkent Postası ve Seyfi Uzunkök…” ama doğal olarak gecenin konuşma faslına damgasını vuran ve birkaç adını anarak Uzunkök’ü onurlandıran Bülent Arınç idi…

Kürsüye gelen Bülent Arınç, uzun ama ‘özlü’ konuşmasında başta protokol hitabının sıkıcı yanını sevimli hale getirdi! Sonra gecenin anlam ve önemine uygun ‘merhamet’ ve ‘emek’ konularının ruhuna dokundu. Bir ara, bu iki kelimenin siyaset dünyasındaki ‘yansımaları’na göndermede bulundu…

Netice itibariyle gözlemim şudur ki;

 

Bülent Arınç meğerse fena halde doluymuş

Söylenenler doğruysa yönü yeni yoluymuş

Merhamet ve emeğe teşne Allah kuluymuş

Seyfi Uzunkök’ü de taltif, takdire boğdu

 

ÖDÜLLER TAKDİM EDİLDİ

Başken Postası Gazetesi’nin “Merhamet ve Emek Ödülleri”, Murat Kekilli’nin sesi ve hatıra fotoğrafları çekimiyle renklendi. Sonra da ödülleri hak edenlere takdim gerçekleştirildi…

X

ÖDÜL ALANLAR
Törende ödül alanlar ve gerekçeleri, Seyfi Uzunkök’ün soy adından mülhem uzuuunca paylaşımı ile şöyleydi:
1. ALİ MEŞE : Evinde çıkan yangında hiçbir eşyasını almadan, sadece kedilerini kurtaran Ali Meşe
2. Ali ÖZTÜRK :Burdur’da hurdacılık yaparak hayatını devam ettiren Aşır Öztürk, satın aldığı sobadan çıkan 100 çeyrek altını sahibi Ayhan Yaman’a teslim etti.
3. Hüseyin AYDIN : Öz Taşıma-İş Sendikası, Ankara Metrosunda vatman olarak görev yapan ve vagonda çıkan yangını söndürerek bir faciayı önleyen sendika üyesi Hüseyin Aydın’ı ödüllendirdi.
4. Batuhan SEKMEN: İstanbul Sultangazi’de bir gecekonduda çıkan yangında hasta bir kadın evde mahsur kaldı. Kapıyı kırarak eve giren 14 yaşındaki Batuhan Sekmen, kadını sırtına alarak evden dışarı çıkardı
5. Hakan Akbulut : Mardin’in Nusaybin ilçesinde, vatani görevini yaptığı sırada bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik 2016 yılında düzenlenen hendek operasyonlarında ağır yaralanan Hakan Akbulut tedavisi sürecinde zor günler geçirdi. Gazilik ünvanını belirli bir dönem alamayan Akbulut, 4 çocuğunun geçimini sağlayabilmek için çöpten kağıt ve naylon topladı.
6. Hasan Basri Bozkurt: HİDROMEK A.Ş.’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Bozkurt, Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden 1971 yılında mezun oldu. Aynı okulda lisansüstü eğitimine devam ederek 1973 yılında Yüksek Makine Mühendisi oldu. Çalışma hayatına 1973 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde Makine Mühendisi olarak başlayan Bozkurt, 4 yıl burada hizmet verdikten sonra 1978 yılında Karayolları teşkilatından ayrılarak Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı HİDROMEK’i kurdu
Eğitime büyük önem veren Hasan Basri Bozkurt, özellikle okul-sanayi iş birliğinin geliştirilmesi ve sanayinin ihtiyaç duyduğu “Kalifiye” eleman yetiştirilmesi amacıyla orta ve yüksek eğitim kurumlarıyla çeşitli iş birliklerini hayata geçirdi. Ankara Sanayi Odası ile yürütülen “Okul Sanayi Eğitim Programı (OSEP)”nın kurulmasında ve Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki “ASO Teknik Koleji”nin yapılmasında aktif rol üstlendi. Çankaya Üniversitesi ile iş makineleri alanında bilgi birikimi olan mühendislerin yetişmesini sağlamak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek amacıyla imzalanan protokol de yine kendi imzasını taşımaktadır. Hasan Basri Bozkurt, evlidir ve iki çocuk babasıydı.
7. Hayrettin Şahin: Kocaeli’de dili boğazına kaçan 10 aylık Ömer Asaf bebeğin imdadına otobüs şoförü Hayrettin Şahin yetişti. Şahin, dilini çıkardıktan sonra suni teneffüs yaptığı bebeği hayata döndürdü.
8. Mehmet Şahin: Adıyaman’da temizlik işçisi olarak çalışan Mehmet Şahin yolda bulduğu 52 bin 500 TL değerindeki altını sahibine teslim etti.
9. Remzi Özyurt : Tokat’ta bir yerel gazetede dağıtım görevlisi olarak çalışan Remzi Özyurt, yangın çıkan Afgan ailenin pencereden attığı 2 çocuğunu kucaklayarak kurtardı.
10. Fevzi Bölükbaşı : Ümitköy-Sincan hattında hizmet veren EGO otobüsünün sürücüsü Fevzi Bölükbaşı, yolculardan birinin kalp krizi geçirmesi üzerine güzergah dışına çıkıp direksiyonu hastaneye kırdı. Kahraman şoför, yolcunun hayatını kurtardı.
11. Duygu Elma : Zonguldak’ta oturduğu kafede, sokaktaki köpeğin üşüdüğünü farekeden kadın, dışarı çıkarak boyundaki şalı köpeğin üzerine örttü. Yerel bir gazetede çalışan Duygu Elma adlı kadın; “bu benim için normal bir davranıştı” dedi. İşte içimizi de ısıtan o görüntüler…
12. Abdullah Güneş: Elazığ’da bulduğu cüzdanı sahibine teslim ederek örnek olan temizlik görevlisi Abdullah Güneş’i, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, tam altınla ödüllendirdi.
13. Mehmet Kocadon : Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, restoranda yemek yediği sırada, denizde boğulmak üzere olan tatilci bir kadının hayatını kurtardı.
14. Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı  adına Nevin Gökçek ihtiyaç sahiplerine yapmış olduğu yardımlarla adını duyuran vakıf.
15. Dünya mazlumlarına yardıma koşan merhamet gönüllüsü Gamze Özçelik ve ekibine.,
16. Osman Akdoğan
17. Mustafa Toruntay :
18. Murat Kekilli: Mazlumların her zaman yanında olan Murat Kekilli.
19. Hacer Saltan: Bolu’da rüyasında kendisinden yardım isterken gördüğü uzaktan akrabası 67 yaşındaki engelli Sezai Çetinkaya’ya evini açan Hacer Saltan, 7 yıldır evini paylaştığı yakınına çocuğu gibi bakıyor.
20. Bakımını Üstlenen kişi Ayşegül Arslan. Evde 3 engelli kişiye bakıyor.