ANKARA KİTAP FUARI VE İLBER ORTAYLI’NIN KUYRUĞU!

0
161

Dursun ERKILIÇ

 

Ankara yine kitap kokuyor…

Başkent kitaba boğulmuş durumda…

Çünkü Ankara Kitap Fuarı, 13. kez kitap yığdı şehre…

Açılış ile birlikte başlayan kitaba saldırı, ATO Congresium’u bir kitap kapma savaş alanına döndürdü.

Hemen belirteyim; 300’ü aşkın yayınevinin katıldığı ve 24 Şubat’a kadar 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek fuar, hafta içi öğrenci, öğretmen ve engellilere ücretsiz.

Fuarda İtalya konuk ülke; İtalyan yazar Donatella di Pietrantonio, Uluslararası Onur Konuğu…

Ünlü tarihçimiz İlber Ortaylı ise ‘Onur Yazarı’.

Fuara, Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir ile gitmiştik. Üst kattaki kalabalığı görünce çıkalım dedik. Yüzlerce kişi sıraya girmiş bekliyordu. Bir gence sorduk:

-Ne kuyruğu bu?

-İlber Ortaylı’nın kuyruğu!

Gençleri kuyruğunda bekletecek kerte üretken ‘ihtiyar delikanlı’ Ortaylı için ‘Helal olsun Hoca’ diyerek yeniden aşağı indik…

YADE Kitap standına vardık.

Yayınevinin Genel Yayın Müdürü Arif Demirbaş ve editörlerden Ömer Ünal ile sohbet ederken, Türkiye Gazetesinde uzun yıllar birlikte çalıştığımız şimdinin TİKA Uzmanı Tayfun Atmaca ve kitabı ‘Dut Ağacı’ ile karşılaştık. Sohbet ettik. Kitabını aldım, imzalattım.

Baktım bir başka meslektaşım Tuğrul Sarıtaş’ın kitabı bakıyor, ‘beni al’ diye. Aldım…

Mesajım:

Kitap gelmiş başkente uğramadan durulmaz

Kitapsızlık zor insan kitap ile yorulmaz

Kitap candır insana kitap ile vurulmaz

Her kitaba ulaşan adres ATO binası

AÇILIŞA GELİNCE…

Fuarın açılışında İtalya’nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Eylül Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır ile İtalyan yazar Donatella di Pietrantonio hazır bulundu.

Büyükelçi Gaiani, , fuara konuk ülke olarak davet edilmekten onur duyduklarını söyledi.

İtalyan edebiyatına ait birçok eserin Türkçeye çevrildiğini belirten Gaiani, İtalyan edebiyatının Türkiye’de sevilmesine katkılarından dolayı AÜ İtalyan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı öğretim üyelerine teşekkür etti.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş de fuar ziyaretçileri arasında büyük çoğunlukla gençleri görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. İbiş, “Fuarda İtalyan edebiyatı, Türk edebiyatı ile birleşecek, Cumhuriyet’in başkenti farkıyla, Ankara’nın kültüre ve sanata bakış açısı farkıyla daha da taçlanacaktır” dedi.

Yazar Donatella di Pietrantonio da fuara konuk olmaktan ve Türk okurlarla buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Eylül Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Çayır ise, 13 yıl önce Atatürk Kültür Merkezi’nde başladıkları fuarı bugünlere taşıdıklarını söyledi. Kitapta KDV oranının kaldırılmasını çok olumlu bulduklarını belirten Çayır, kitap fuarlarında da yerel ve genel yönetimlerden destek beklediklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesini Gaiani, İbiş, Pietrantonio ve Çayır birlikte kesti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here