EMEKÇİYE ‘BİRLEŞ’, EMEĞE SAYGI, ÖRGÜTLENMEYE DEVAM ÇAĞRISI

0
504

Dursun ERKILIÇ

HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikası’nın 13. Olağan Genel Kurulu, yurt içi ve yurt dışından gerçekleşen yoğun katılım ve üç gün süren önemli etkinliklerle tamamlandı.

İlk gün düzenlenen “Örgütlenmede İyi Uygulama Örnekleri ve Taşeron Sistemine Karşı Çözümler” konulu panel öncesi ve ertesi gün toplanan Genel Kurul’da konuşan HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, 41 yıllık onurlu sendikal mücadeleye, Türkiye düşmanlarına ve emek hırsızlarına karşı gösterilen dik duruşa vurgu yaptı. Türkiye’nin 81 ilinde örgütlü Hizmet-İş’in tarihçesi hakkında bilgi verirken salonda bulunan Kurucu ve Onursal Başkan Hüseyin Tanrıverdi ile emeği geçenlere teşekkür etti.

En üst düzeydeki uluslararası temas ve üyeliklerin getirdiği görev ve sorumlulukları hatırlatan Arslan, 52 ülkeden yaklaşık 60’ın üzerindeki sendika ile ilişkilerin getirdiği tecrübe ve dayanışmaya dikkat çekti.

Türkiye’deki olumlu gelişmelerin dünya sendikal hareketinin dikkatini çektiğini kaydeden Mahmut Arslan, sendikalaşma oranında son 7 yılda yaşanan artışın önemine değindi.

İMF KONUSUNDAKİ ÇARPICI SÖZLERİ

“Asgari ücret çalışanların yarısından fazlasını etkilemektedir. Biz Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısının değiştirilerek, geniş bir mutabakat ile bir toplu iş sözleşmesi yapar gibi asgari ücretin belirlenmesi gerektiğine inanıyoruz” diyen HAK-İŞ ve Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, İMF konusundaki tecrübelerini anlatırken şöyle konuştu:

“Türkiye’de 17 defa IMF anlaşmaları yapıldı. Maalesef bu anlaşmaların 17’si de Türkiye’de siyasi krizleri, ekonomik krizleri, işçilerin ve memurların daha fazla yoksullaşmasını, adaletsizliklerin daha fazla artmasını, gelir dağılımının daha fazla bozulmasına neden olmuştur. Bir ülkeye IMF girmişse, o ülkede sosyal barış tehdit altındadır. Onlar sadece verdikleri kredileri nasıl geri alırız politikalarıyla ne yazık ki ülkeleri kaosa sürüklemektedirler. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin IMF konusundaki kararlılıklarını son derece önemli buluyorum. Her fırsatta HAK-İŞ olarak IMF ile herhangi bir şekilde anlaşmaya girmeye, anlaşma yolunun açılmasına karşıyız. Çünkü biz yıllarca sendikal hareketin içerisinde ‘IMF Türkiye’den defol’ diye uzun mücadeleler, uzun eylemler yaptık. Onun için bir kısım insanların Türkiye’nin yeniden IMF ile anlaşmaya teşvik etmelerinin ardında emek hareketinin, işçi hareketinin, toplumun geniş kitlelerinin yoksulluğa, geniş kitlelerinin dar ve sıkıntılı bir süreci itilmesi demektir. Bu konudaki kararlılığından dolayı hükümetimize ve Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyor ve bu istikamette devam etmelerini istiyoruz.”

Hizmet-İş’in Türkiye’nin aydınlık geleceğine inandığını, her zaman sorumlu davrandığı, taşeron uygulamasının bitirilmesinde etkin rol oynadığını kaydeden Arslan, salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı.

İLK GÜNKÜ TOPLANTIYA KATILAN İSİMLER

Toplantıya, HAK-İŞ ve Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem, Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir ve Mehmet Keskin, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, Şube, İl ve Bölge Başkanlarımız,  Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve delegelerin yanı sıra Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Botswana, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Eritre, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Gambiya, Gana, Irak, İran, Kamerun, Kenya, Kenya, Kosova, Kuveyt, Makedonya, Malavi, Moldova, Moritanya, Nijerya, Pakistan, Rusya,  Rusya, Ruanda, Senegal, Sırbistan /Sancak, Somali, Sudan, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Ürdün, Zambiya ve Hırvatistan başta olmak üzere 42 ülkeden sendikacı konuk katıldı.

HİZMET-İŞ GENEL KURULU TOPLANDI

Hizmet-İş Sendikası’nın 13. Olağan Genel Kurulu, ikinci gününde protokol konuşmaları ile başladı. Divan Başkanlığına Kurucu ve Onursal Genel Başkan Hüseyin Tanrıverdi’nin seçildiği; Divan Başkan Yardımcılıklarına Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, Öz Büro-iş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Remzi Karataş, Katip Üyeliğe Genel Merkez Kadın Komitemiz Başkan Yardımcısı Arzu Tekin ve Malatya Şube Kadın Komite Başkanı Nilgün Doğan getirildiği Genel Kurul gündem gereği yürütülen çalışmalarla devam etti.

Genel Kurul’da ikinci günü programının açılış konuşmasını Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz yaptı. Ardından, Divan Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, kısa bir değerlendirmede bulundu ve “HİZMET-İŞ Sendikasını ilkeli olmanın, şeffaflığın ve dürüstlüğün adresi olarak görüyoruz” dedi.

MAHMUT ARSLAN’IN GENEL KURUL KONUŞMASI

Genel Kurulda konuşan HAK-İŞ ve Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Genel Kurulumuz, sendikamızın zirveden ileriye yürüyüşümüzün dönüm noktası olacaktır. Genel Kurulumuzla emek tarihine önemli bir not düşeceğimize inanıyorum. Çünkü genel kurulumuzu erdemli bir sendikal inşanın emekçileri olarak “BİRLEŞİN” temasıyla gerçekleştiriyoruz” dedi.

Hizmet-İş’in en büyük işçi sendikası olduğunu belirten Arslan, “Büyük sendika olmak, büyük sorumluluk yüklenmek demektir” diyerek şöyle devam etti:

“Sendikamız evrensel sendikal ilkeleriyle bütünleşerek, doğru insanlarla doğru zamanda, doğru yerde, doğru hedefe kilitlenerek bugünlere gelmiştir. Küresel emek hareketiyle bütünleşen sendikamız, 2007 yılından bu yana Uluslararası Kamu Hizmetleri Federasyonu (PSI) ve Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikaları Federasyonu (EPSU)’nun etkin ve saygın bir üyesi olarak her platformda katkı vermektedir. Ortadoğu, Orta Asya, Kafkaslar, Balkanlar, Güneydoğu Avrupa ve Afrika’da faaliyet gösteren 36 ülkeden 50 sendika ile uluslararası emek dayanışmamızı sürdürüyoruz. Bu dönem içerisinde 12 ülkeden 15 sendika ile ikili işbirliği anlaşmaları imzaladık. HAK-İŞ Genel Başkanı olarak, 163 ülkeden 331 emek örgütünün bağlı olduğu, 207 milyon işçiyi temsil eden “Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC)’un Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildim.”

“Sendikamız insan ve emek mücadelesini coğrafyalarla sınırlamadan yerli idrak ve küresel misyonla sürdürmektedir” diyen Mahmut Arslan, Türkiye’nin en büyük sendikası olma sürecini anlatırken, “41 yıl önce Anadolu’da içinde büyük bir çınarı taşıyan çekirdek, 2017 Temmuz ayında Türkiye’nin 167 sendikası içerisinde en büyük işçi sendikası olmuştur.  Sendikamız emek hareketinin yeni umudu ve güveni haline gelmiştir. Temsil ettiğimiz 320 bin emekçinin bize yüklediği emaneti liyakat, cesaret ve basiretle taşıyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

MODERN KÖLELİĞİ BİTİRDİK…

Mahmut Arslan, “80 yıldır devam eden ve modern köleliğe dönüşen taşeron işçiliğin ortadan kaldırılması konusunda büyük bir azim ve kararlılık gösterdik” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Hiçbir emek örgütünün cesaret edip örgütleyemediği, haklarını savunamadığı, yok saydığı taşeron işçilere sonuna kadar sahip çıktık, varlık davamız bildik ve verdiğimiz destansı mücadele ile 1 milyona yakın işçiyi kadrolarına kavuşturduk. Bu başarı, ısrarlı ve istikrarlı mücadelenin sonucudur. Birlikte başladık, birlikte başardık. Bu mücadelemiz Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile bugünlere gelmiştir. 5 Aralık 2017 tarihi itibariyle kamuda taşeron sistemi tarihe karışmıştır. Taşeron sisteminin kaldırılması konusunda öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, dönemin Başbakanı Sayın Binali Yıldırım’a, dönemin Çalışma Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu’na ve hükümetimize teşekkür ediyorum.”

Mehmet Özhaseki’nin Kayseri Belediye Başkanı olduğu dönemde taşeron sorununa çözüm bulmak için çok emek harcadığını belirten Arslan, “Sayın Mehmet Özhaseki Kayseri Belediye Başkanı olduğu dönemde taşeron lobilerine karşı çok mücadele etti. Yerel yönetimlerde taşeronun sona ermesi konusunda büyük bir katkı ve destek sağladı. Bu çalışmaları için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

KADROYA GEÇENLER İÇİN ENFLASYON ZAMMI TALEBİ

Arslan, 696 sayılı KHK ile kadroya yeni geçen ve KİT’lerde kadro kapsamı dışında kalan işçiler için yüzde 20,30 oranında enflasyon zammı talebini dile getirerek, “Kamuda çalışan memurlara, emeklilere enflasyonun altında ücret verilmedi. Kadroya yeni geçen işçilerimiz için yüzde 20,30 oranındaki enflasyon farkının uygulanmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ ÖRGÜTLENME ALANLARINDA ÇALIŞMALAR

Ülkemizde 13,4 milyon sigortalı çalışanın bulunduğunu hatırlatan Mahmut Arslan şunları anlattı:

“Çalışanların sadece yüzde 13,8’i sendikalıdır. Geriye kalan yüzde 86 oranında işçi sendikasız ve örgütsüzdür. Örgütlenme konusunda yeni örgütlenme alanlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne kadar örgütlenmemiş olan evlerde çalışan kadınlarımız, kamu yararına iş görenler, bankalarda, okullarda, profesyonel temizlik şirketi çalışanları, büyük yerleşim yerleri, site ve toplu konutlardaki konut görevlilerini sendikalı yapmak için çaba gösteriyoruz.  Büyük oranda kayıt dışı çalışan ev işçilerinin de kayıt altına alınması için mücadele etmemiz gerekiyor. Ayrıca yabancı ülkelerden gelen hizmet işçilerinin sosyal güvenceleri olmadan ağır işler yaptıklarını biliyoruz. Onların haklarının da bize emanet olduğunu unutmamalıyız.”

HER ZAMANKİNDEN DAHA FAZLA ‘BİRLEŞİN’ DEME GÜNÜ

Arslan, “Konut görevlilerine, sendikamız kuruluşundan bu yana önem vermiş, mevzuat ve diğer sorunlarının çözümü için çaba sarf etmiştir. Bunlarla ilgili projeler hayata geçirmiştir. Önümüzdeki dönemde örgütlenmede işkolumuzdaki tüm örgütsüz işyerleri olmak üzere, öncelikli olarak bu 4 grupla ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Emekçi kadınlara ve engellilere yönelik çalışmalarımızı bizzat oluşturduğumuz komitelerimiz vasıtasıyla sürdürüyoruz” Büyük oranda kayıt dışı çalışan ev işçilerinin kayıt altına alınması için mücadelemizi başlattık. Özellikle başka ülkelerden gelen güvencesiz çalışan ev işçilerinin örgütlenmeleri için de mücadelemizi sürdürüyoruz.  Bunların da haklarının bize emanet olduğunu unutmamalıyız. Onun için; Bugün, her zamankinden daha fazla ‘BİRLEŞİN’ deme günüdür” diye konuştu.

HER KONUDA ORTAYA KONAN NET TAVIR…

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın konuşmasında öne çıkan iç-dış faaliyetlere ilişkin öne çıkan hususlar şöyleydi:

-Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini içeren 16 Nisan 2017 Anayasa değişikliği referandumunda “EVET”ten yana tavır aldık. 40 günde 50 toplantı ile kampanyaya destek verdik.

-Körfezde petrole bulanmış karabatak için ayağa kalkanlar, ‘Aylan Bebeğin’ sahile vuran cansız bedeni karşısında suskun kaldılar.

-Filistin’de, Gazze’de, Kudüs’te, Yemen’de, Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Guta’da, Myanmar’da, Arakan’da, Ukrayna’da, Yemen’de, Doğu Türkistan’da bombalar patlamakta, açlık ve iç savaşlar yükselmektedir… Dünyanın neresinde olursa olsun yapılan zulümleri, soykırımları, vahşetleri lanetliyoruz.

-2018 yılında Kudüs’ün tarihi statüsünü değiştirmeye yönelik girişimleri ve özellikle ABD’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını asla kabul etmiyoruz.

-Başkenti Kudüs olan bağımsız, özgür Filistin Devleti kurulana kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz.

-15 Temmuz İşgal Girişimini asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Her şeyi ince ince hesap eden hainler milletimizin vatanını koruyacağını akıl edemedi… 15 Temmuz gecesi şehit verdiğimiz arkadaşımız Celalettin İbiş başta olmak üzere bütün şehitlerimize Cenab-ı Hak’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

-Duamız, Davamız, Deva’mız HİZMET-İŞ’te Birleşin diyorum.

GENEL KURULA KATILAN DAVETLİLER

Hizmet-İş Sendikası Genel Kurulunun ikinci gün programına HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Şahin, Settar Aslan, Mustafa Toruntay, Ali Cengiz Gül, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ’ bağlı sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, Genel Başkan Vekilimiz Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcılarımız Celal Yıldız, Halil Özdemir, Mehmet Keskin, Kurucu ve Onursal Genel Başkanımız Hüseyin Tanrıverdi, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yaşar Yıldırım, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mesut Doğan, İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, Danıştay üyesi Muharrem Özkaya, sivil toplum örgütü temsilcileri, 42 ülkeden teşrif eden yabancı konuk sendikacılar, delegeler ve basın mensupları katıldı.