BERBERLERDEN JİLET DEVRİMİ

0
519

Orhan Kemal Erkılıç

Berberlerde her gün çöpe atılan milyonlarca jilet sokakta çocuklar, çöpte hayvanlar için büyük tehlike oluşturuyor. Temizlik görevlileri ve sokak hayvanlarının yaralanmasına neden olan atık jiletler, çöp poşetini yırtıp döküldüğü sokakta çocuklar için de tehlike oluşturuyor. Ankaralı berberler, atık jiletleri için hem koruma hem de geri dönüşüm sağlayacak bir proje için harekete geçti.

“Atık jilet kutusu” projesiyle hem koruma hem de geri dönüşüm sağlanacak. Projeyle ilgili Milliyet’e açıklamalarda bulunan Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, “Her berbere kullanılan jilet için bir kutu koyacağız. Ülkemizdeki berberlerde milyonlarca jilet çöpe gidiyor. Bunları geri dönüşüm ile ekonomiye kazandırabiliriz” dedi.

Günde bir milyon jilet

Elde edilecek gelirin devlet kurumlarına, kimsesizlere ya da Mehmetçik Vakfı’na bağışlanabileceğini belirten kara şunları söyledi: “Ankara’da 3 bin civarında berberimiz var. Günlük ortalama 50 bin jilet kullanılıyor. Buna Türkiye’deki tüm berberleri eklediğimizde milyonlarca jilet, kentlerin farklı noktalarındaki çöplere atılıyor. Bundan sonrası ise gerçekten büyük sorun. Belediyelerdeki temizlik görevlileri, çöplerden topladıklarıyla hayatını sürdürenler ve sokak hayvanları için bu jiletler büyük risk taşıyor. İnsanlar ve sokak hayvanları farkında olmadan bir yerlerini kesebiliyor. Biz bunu önlemek için berberlere atık jilet kutusu koyacağız. Kutulardaki jiletleri bakanlıklar, belediyeler ya da kendi imkanlarımız ile toplatalım. Kullanılmış jiletler bir merkezde toplanır ve oradan da geri dönüşüme yollanır. Elde edilecek gelir devlet kurumlarına, kimsesizlere ya da Mehmetçik Vakfı’na bağışlanabilir. Yıllık oranda düşündüğümüzde ciddi bir geri dönüşüm imkanı da sağlanacaktır. Ankara’da 50 bin civarında dediğimiz oran, İstanbul’da 180-200 bini buluyordur. Ülkede günde 1 milyondan fazla jilet kullanılıyor ve çöpe gidiyor. Bu projenin örnek olacağını ümit ediyoruz.” (Milliyet)