HAK-İŞ İLE ÖZÇELİK-İŞ ÖRNEK BİR İLKE İMZA ATTI

0
437

Dursun ERKILIÇ

Türkiye’deki işçi konfederasyonları arasında ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ verme yetkisine sahip tek işçi konfederasyonu olan HAK-İŞ ile Konfederasyona bağlı Özçelik-İş Sendikası örnek bir iş birliğine imza attı.

22.05.2012 tarihinde sınav ve belgelendirme hizmeti vermek üzere HAK-İŞ MEYEB’i kuran HAK-İŞ Konfederasyonu’nun Genel Başkanı Mahmut Arslan ile Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, HAK-İŞ MEYEB tarafından Özçelik-İş üyelerinin belgelendirilmesi konusunda ‘Tek Nokta Protokolü’ imzaladı. Protokole göre, belgelendirme masrafları Özçelik-İş Sendikası tarafından karşılanacak.

Protokolde HAK-İŞ MEYEB belgelendirme kapsamında yer alan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayınlanan zorunlu mesleklerde teorik ve performans sınavları gerçekleştirilerek, sınavlardan başarılı olan adaylara MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecek.

BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Düzenlenen imza töreninde konuşan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bugün bir ilki gerçekleştiriyoruz. İşsizlik Sigorta Fonu kapsamında işçilerin sınav ve belgelendirme masrafları ilk defa Özçelik-İş Sendikamız tarafından üstlenilerek arkadaşlarımızın uluslararası standartlara uygun MYK belgelerinin alınmasına öncülük etmiştir. Özçelik-İş Sendikamızın Genel Başkanı ve yönetim kurulu bu fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÜYELER İÇİN YAPILAN FEDAKARLIK

Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci de, “Üyelerimizin işyerlerinde daha verimli, daha kaliteli çalışabilmesi için birtakım belgelere ihtiyaçları var. İşverenlerden gelen talepler üzerine HAK-İŞ’in kurduğu bu sistemin içerisinde yer almak için üyelerimiz adına fedakarlık yapıyoruz. Özçelik-İş Sendikası olarak HAK-İŞ’ten aldığımız güçle üyelerimizi mutlu ve memnun etmek, sosyal sendikacılığı hayata geçirmek için hem üyelerimize hem de işyerlerimize katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu amaçla bugün Tek Nokta imza protokolünü gerçekleştiriyoruz. Herkes için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Protokol imza törenine, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Toruntay, Genel Sekreter Dr. Osman Yıldız, Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, HAK-İŞ MEYEB İşletme Müdürü Rıdvan Günay, konfederasyona bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri ile basın mensupları katıldı.