ASIM BALCI’NIN ALTINDAĞ’INA BAKIŞ

0
504

Dursun ERKILIÇ

56 yıldır Ankara’da yaşayan ve bunun 40 küsur yıllık dönemini gazetecilik yaparak geçirmiş biri olarak, başkentin pek çok ilçesi gibi Altındağ’ın gelişimine, değişimine de şahitlik edenlerdenim.

Peşinen söyleyeyim, Veysel Tiryaki dönemi ilçeye çağ atlatan bir süreç oldu.

Yokluğun, yoksunluğun, çarpık yapılaşmanın, suç patlamasının yaşandığı ilçe bugün yaşanır haldeyse ilçeye hizmet etme ‘Tiryaki’liğinin bunda büyük payı vardır.

Türkiye’nin Başkenti Ankara, Ankara’nın başkenti Altındağ olunca, 31 Mart’ta yapılacak seçimin ardından koltuğa oturacak kişinin ‘Nisan 1 şakası’ olmaması gerekiyor!

Projelerini inceleyince, makamın en güçlü namzedi, ‘Cumhur İttifakı’nın Altındağ Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Asım Balcı’nın Ankara ve ilçeye katacağı güzellikler belirdi gözümde ve gönlümde.

Dedim ki:

 

Ankara’nın tarihi Altındağ’ın mazisi

Demokrasi harbinin şehidi ve gazisi

Tiryaki’nin ardından Asım Balcı razısı

İlçeyi bambaşka bir çehreye kavuşturur

 

7 BAŞLIK, 70 PROJE, BEKLENTİ VE GERÇEKLER

Balcı’nın rekor oy beklentisi, Ülkücü oyların adı etrafında toplanacağından emin olması gibi sağlam bir gerekçeye dayanıyor.

“5 yılda kişi başına ek 20 metrekare yeşil alan oluşturacağım” sözü, vaat olmaktan uygulama aşamasına geçince, Altındağ ismi ile müsemma bir hal alacaktır…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP Lideri Bahçeli’nin sıkça vurguladığı ancak rakip ittifak içindeki partilerin gözünü-kulağını kapattığı, dilini susturduğu ‘beka’ meselesi Asım Balcı açısından Türkiye’nin hayat-memat meselesi ki bu endişe, geniş halk kesimince de kabul görüyor. Vatandaş sandıkta gereğini yaptığında, ‘beka meselesi’ bitmeyecek ama tehlike olmaktan çıkması için her yol denenecektir.

31 Mart heyecanı sözlerine yansıyan Balcı’nın, “7 ana başlıkta 70 büyük proje” iddiası, Altındağ’a büyük değer katacak, ilçeyi daha yaşanır kılacaktır…

 

Balcı’nın vaatleri gerçekçi yok yalanı

Altındağ’ın eksiği rekreasyon alanı

Millet bahçesi çeker gören, duyan, bileni

İlçe mesire yeri zengininden olacak

 

İLÇE, İNSAN, AİLE VE TOPLUM İÇİN DE ÖNEMLİ

Hayat alanına dönüşmüş meskun mahalleri dün ile kucaklaştıran ve yarına taşıyan bugünün değerleri tarihi mekan ve alanlar ile kültür-sanat varlıklarıdır.

Hacı Bayram Veli’nin doğduğu evin tanzimi, Mimar Sinan’ın Ulucanlar’daki eseri Cenabı Ahmet Paşa Cami ve çevresinin Mimar Sinan Külliyesi’ne dönüştürülecek olması bu yöndeki hizmetlere birkaç örnek…

Nüfusunun yüzde 40’ı 24 yaşın altı gençlerden oluşan Altındağ’ın en önemli ihtiyaçlarından bazıları; kütüphaneler, gençlik ve bilim merkezlerinin sayısının artması olmalı ki Asım Balcı’nın projeleri arasında bunlar önemli yer tutuyor.

Aile ilgili faaliyetler, psikolojik danışma hizmeti, kadın emeğinin paraya dönüşeceği uygulamalar, yeni evlenecekler için evlilik okulu gibi projeler, son günlerde gazete manşetlerine, televizyon haberlerine yansıyan “aile çöküyor” türü haberlerin kaynağı olumsuzlukların halli açısından çok önemli.

Lise ve üniversite mezunu gençlerin ekmek teknesi olacak iş yerleri, iş kurma ve girişimciliğe destek ile çoğaltılacak…

4 yeni büyük millet bahçesi, Ankara Kalesi-Hacı Bayram arasına teleferik, esnafa destek, spor alanlarının çoğaltılması, ulaşım, değişim, dönüşüm projeleri ve diğer vaatler incelendiğinde görülen bir gerçek var; Asım Balcı’nın projeleri Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin projeleri ile örtüşüyor. Büyükşehir ile Altındağ’ın projelerinin entegre olması uygulama, yatırmaları tamamlama, kalite ve kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Sözün özü;

 

Asım adı mühimdir çok değerli mânâsı

Balcı ise tat, lezzet, bereketin iması

Tecrübe de önemli, birikimin siması

Velev ki, filhakika Altındağ kazanacak