ATO BAŞKANI GÜRSEL BARAN’IN ÇABALARI VE İSTEKLERİ …

0
303

Dursun ERKILIÇ

 

Türkiye yerel seçim rüzgarına kapılınca gündeme getirilen bazı konular güme gidiyor! Örnek; Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ın açıklamaları…

Geçmişte bendenizin de bazı haber ve röportajlarımda dile getirdiği ‘direkt uçuş’ konusu Ankara açısından bir ihtiyaç olduğu kadar onur meselesi! Türkiye’nin dünyadaki konumuna uygun olmayan önemli dış merkezlere doğrudan uçuş eksikliği mutlaka giderilmeli.

ATO’NUN ÇABALARI ÇOK İSTEKLERİ NET…

Başkentten direkt yurt dışı uçuşlarda yüzde 85’lere ulaşan doluluk oranı olduğunu söyleyen ATO Başkanı Gürsel Baran’ın isteği çok net; “Ankara’nın, Avrupa’nın en önemli aktarma merkezlerinden birisi olmasını hedefliyoruz.”

Yetmez!

“Türk Hava Yolları’ndan Çin, ABD ve Uzak Doğu’ya direkt uçuş istiyoruz…”

Ankara’dan yükselen bu sese kulak verilmeli. “İstanbul’dan günde 500’e yakın yurt dışı uçuşu varken Ankara’dan 7-8 uçuş olması” normal değildi. Bu anormal durumu her platformda dile getirdiklerini belirten Baran, gösterdikleri çaba ile THY’nin 4 yeni hat açmasını sağladıklarını söylüyor. Böylece Ankara’dan uçuşlar 17 ülke ve 29 destinasyona ulaşmış olsa da yeterli değil…

Ankara sıradan bir Başkent değil. Savunma sanayi, teknopark, medikal ve bilim merkezine dönüşen Ankara 5,5 milyon nüfusu ile de büyük bir potansiyele sahip.

ATO Başkanı Baran hedeflerini dile getirirken iddialı cümleler kullanıyor:

“Bizim bu konudaki mücadelemiz devam edecek. Ankara’nın, Avrupa’nın en önemli aktarma merkezlerinden birisi olmasını hedefliyoruz.”

KOSGEB İLE BİRLİKTE GİRİŞİMCİLİK KURSU

Girişimci olmadan yatırım, yatırım olmadan üretim, üretim olmadan ihracat olamayacağına göre bu yöndeki eksiklerin tamamlanması gerekir. İhracatın, önemli gündem maddelerinden olduğunu vurgulayan Gürsel Baran, ATO olarak Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile ortak ‘uygulamalı girişimcilik kursları’ verdiklerini hatırlatıyor ve ekliyor: ATO’da 5 binin üzerinde girişimciye eğitim verildi…

Bu çerçevede, “2018’de KOSGEB ile birlikte girişimcilik eğitimleri kapsamında 460 kişiye eğitim verdik, bunların yüzde 25’i iş yerini açtı. Hem girişimciliği hem de ihracatı teşvik etmemiz lazım” diyen Baran’ın şu sözleri de Ankara’nın potansiyelini değerlendirilemediğinin görülmesi bakımından önemli: ATO’ye üye 1,5 milyon kişiden 10 bini ihracat yapıyor…

“Türkiye’nin geleceği dış ticarette, katma değerli ihracatta. Bu anlamda biraz eksikliğimiz var”sa çözümü de olmalı…

İhracat yapmak isteyenlerin önündeki engellerin kaldırılması, hükümetin başlattığı istihdam seferberliğine herkesin katkıda bulunması gibi hususlara dikkat çeken ATO Başkanı Gürsel Baran, Ankara’nın turizm potansiyelinin değerlendirilmesine ilişkin de büyük çaba gösteriyor.

ANKARA’NIN TURİZM POTANSİYELİ…

“Başkenti Gezmeye Bir Gün Yetmez” diyerek ATO tarafından düzenlenen geziye ben de iştirak etmiştim.

Evet, Ankara’yı gezmeye bir gün yetmemişti ama gördüklerimiz bize “Ankara’nın bu zenginliğinden faydalanılamıyor” dedirtmişti.

Yerel seçim yarışına girmiş olanların bu konulara da kafa yorması önemli…