ÖZHASEKİ’NİN İLÇE PROJELERİ

0
580

Dursun ERKILIÇ

Başkent Ankara’nın merkezi ile civarı arasındaki gelişmişlik farkı ortada. Değerlendirilmeyi bekleyen birçok özellik varken bunların yok sayılması ilçeleri içine kapanık halde bıraktı. Oysa birbirleri ile Türkiye ile hatta dünya ile paylaşılmayı bekleyen çok büyük bir potansiyeli ilçelerin…

Yerel seçim dolayısıyla adayların ‘keşfettiği’ görülen bu zenginlik AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin projelerine de yansımış durumda. Özhaseki’nin projeleri, ilçe ekonomilerinin kalkınmasına katkı sağlayacağı gibi, gündelik hayatı kolaylaştıran, hobilere cevap veren, spordan alt ve üstyapı hizmetlerine kadar pek çok konuyu kapsıyor.

YÖRESEL PAZAR VE FESTİVAL

Özhaseki’nin “Her İlçeye Özgü Yöresel Pazarlar ve Festival Günleri Yapılması” başladığında ilçelerde bulunan yöresel ürünlerin ve ilçeye ait tüm değerlerin tanıtılması amacıyla yöresel pazarlar kurulacak ve festival organizasyonları düzenlenecek. Bu sayede ilçenin tanıtım ve ekonomisine katkıda bulunulacak. Otobüs servisleriyle vatandaşların ulaşım imkanı artırılarak buralara ulaşım kolaylığı sağlanacak.

KIRSALA SAHİP ÇIKILACAK…

Mehmet Özhaseki’nin “Kırsalda Hibe Destek Projeleri” sayesinde, tarım alanlarında; meyvecilik desteği, kuyu açma desteği, çiftçilere makine, tohum ve gübre desteği, kırsal bölgelere lisanslı depolama hizmeti, ziraat mühendisliği ve danışmanlık desteği gibi destekler verilecek. Hayvancılık alanında milli ve yerli hayvancılığın desteklenmesi politikası kapsamında; süt ineği, besi ineği, koyun, keçi, kovan verilecek. Veteriner hizmetleri ve aşılama hizmetleri için hayvancılıkta sürdürülebilir ve teknolojik modelleme ile planlama yapılması, üretici-tüccar işleyici-satıcı arasında koordinasyon kurulacak.

EKSİKLER TAMAMLANACAK

“İlçelere Altyapı ve Üstyapı Hizmet Eksiklerinin Tamamlanması” Mehmet Özhaseki’nin önemli projelerinden biri. Proje ile ilçe merkezleri ve bağlı mahallelerde asfalt, kaldırım, kanalizasyon, içme suyu, yağmur suyu, menfez ve dere geçiş köprüleri gibi altyapı hizmetlerinin yenilenmesi ve tamamlanması sağlanacak.

“Tarımsal Sulama ve Gölet Yapılması” ile tarımsal üretimin desteklenmesi ve artırılması amacıyla sulama destek projeleri geliştirilecek, jeotermal seralar kurulacak, tarımsal makine destek ve soğuk hava deposu ile ambarlar yapılacak.

“Spor Alanları Kazandırılması” da önemli eksiği giderecek. Proje ile çevre ilçelerde tespit edilen özellikli arsaların uygun alanlarında halı sahalar, oyun meydanları, aktivite alanları düzenlenecek.

Bu sayede bölgedeki gençler spora yönlendirilecek ve hem ruhen hem de bedenen sıhhatli yaşamalarına katkı sağlanacak.

“Çöp Depolama Alanlarının Rehabilitasyonu” önemli bir işleve sahip olacak. Bazı ilçelerimizde bulunan çöp ve takı depolama alanlarının çevresine bulunduğu yerleşimde yaşayanlara verdiği olumsuz etkiler göz önünde bulundurularak bu alanların rehabilitasyonu gerçekleştirilecek. Daha çevre dostu yapılarla etrafındaki ekolojik hayata zarar vermesinin önüne geçilecek.

“Fidan Yetiştiriciliği, Bitki Temini ve Bitki Satış Alanları Oluşturma Projesi” sayesinde Ankara mücavir alan sınırlarında fidan, çiçek ve bitki yetiştiriciliği desteklenerek iklime elverişli bitki üretimi yapılmasının yanı sıra, tarımsal ve kırsal kalkınmanın etkileri ile yerel ekonomi canlandırılacak.

RESTORASYON PROJELERİ…

“Tarihi Kültürel Değerlere Fonksiyon Yüklenerek Açığa Çıkarılması” (Restorasyon Projeleri) ile Ankara’nın merkezi dışındaki ilçelerimizin sahip olduğu kültürel değerleri ve tarihi yapısı göz önüne alınarak buradaki yapılar, eserler ve doğal değerlere yönelik farkındalık artırılacak. Bu değerler güvenli ve sağlıklı turizme açılacak. Söz konusu değerler korunurken halkımızla buluşturulmasına dönük kültür turları düzenlenecek.

HİZMET BİNALARI YAPILACAK

Mehmet Özhaseki’nin “Kızılırmak Çevresinde Mesire Alanı ve Su Sporları Projesi” ile Kızılırmak Vadisinde Ankaralıların hoşça vakit geçirebileceği yeni rekreasyon alanı yapılırken; “”Çevre İlçelere Hizmet Binası Yapılması” da hizmet kalitesini ve yaygınlığını arttıracak. Böylece Ankara’nın çevre ilçelerinde yaşayanlara iyi hizmet verilebilmesi için ilçelerin sosyal ve ekonomik yaşam kalitesini artırmaya yönelik belediye hizmet binaları yapılacak. Böylece ilçeler modern şehir standartlarına kavuşturulacak. Çevre ilçelerde yaşanması muhtemel yangın felaketlerine karşı hızlı müdahale edilmesi ve bu sayede bölge sakinlerinin can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için itfaiye hizmet binaları yapılacak.