ÖZHASEKİ’NİN ‘KÜLTÜR YOLU’ -1-

0
330

ÖZHASEKİ’NİN ‘KÜLTÜR YOLU’ -1-

Dursun ERKILIÇ

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin, bilinen yerel yönetim anlayışı, uyguladığı projeler ve elde ettiği başarılar ortada. Ankara için hazırladığı projeler ise “Kültür – Sanat – Turizm, Sosyal, Çevre, Çocuk Şehri, Yeşil, Yerel Kalkınma, Akıllı Şehir, Spor, Ulaşım, Kentsel Yenileme ve İlçe Projeleri”nden oluşan 11 ana başlık altında açıklanmıştı. 11 maddenin altı 111 proje ile doldurulmuş. Bunlardan biri de ‘Kültür Yolu Projesi’. Bu yazı bir gazete sayfasında yer alsaydı, “Tanpınar’dan Özhaseki’ye edebi ve ebedi yönleriyle” şeklinde bir üst başlık kullanıp, altına da ana başlık olarak;

‘BEŞ ŞEHİR’den biri…

Ankara’yı tanımak için

Kültür Yolu’ndan yürü

Diyecektim… Çünkü projenin edebi ve ebedi derinliği var.

Projenin önemi içinde ve adında

Tat arayanlar bilsin kültür-sanat tadında

Tanpınar’a uzanan ‘Beş Şehir’in yâdında

Özhaseki Başkanla yola çıkıp bakalım

Kent Müzesi, Ulus Meydan Düzenlemesi, Ulus Kültür Merkezi Dolmuş Durakları Kompleksi’nin da içinde bulunduğu toplam 13 temel proje içinde özel bir yere sahip olan “Kültür Yolu Projesi” hem dünyada yükselen bir trende sahip kültür turizminin Ankara’ya kazandırılması hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkentini tanımak isteyenlere çok özel bir imkan sunması bakımından önem taşıyor.

GEREKLER VE GERÇEKLER

Mehmet Özhaseki’nin “Hepimiz Ankara’da yaşıyoruz. Bir misafiriniz gelse ve ‘Ankara’da nereye gideyim’ diye sorsa, ‘Hacı Bayram, Ankara Kalesi, Hamam Önü oradan da Külliye’ye git’ dersiniz. Başka bir şey gelmiyor aklımıza değil mi” sorusunu seslendirdikten sonra vurguladığı, “Oysa Ankara’nın binlerce yıllık geçmişi var” gerçeği, Kültür Yolu Projesi’ne neden gerek duyulduğunu açıkça gösteriyor.

Özhaseki’nin, “Biz de Ankara’nın tarihinin, kültürünün, güzelliklerinin kolayca gezilebilmesi, görülebilmesi için 8 km’lik kısa hat, 12 km’lik uzun hat şeklinde bir Kültür Yolu projesi hazırladık” sözlerinin Ankara açısından ‘ebedi’, projenin mahiyeti açısından da ‘edebi’ yönleri var. ‘Ebedi’, çünkü proje tamamlandığında ilelebet hizmette olacak. ‘Edebi’, çünkü Ankara ve değerleri pek çok edebi esere konu olmuştur. Bunlardan biri de Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” adlı muhteşem eseridir.

KÜLTÜR YOLU BİR İHTİYAÇ

Duygusunu, düşüncesini, gözlemlerini okura ‘deneme’ tadında aktaran Tanpınar, “Bizden evvelki nesiller gibi bizim neslimiz de, bu değerlere, şimdi medeniyet değişmesi dediğimiz, bütün yaşama ümitlerimizin bağlı olduğu uzun ve sarsıcı tecrübenin bizi getirdiği sert dönemeçlerden baktı. Yüz elli senedir hep onun uçurumlarına sarktık. Onun dirseklerinden arkada bıraktığımız yolu ve uzakta zahmetimize gülen vaitli manzarayı seyrettik.” diyor ise; bizim iyiliğe, güzelliğe yönelmemiz için atinin korkutucu kehanetlerine değil Kültür Yolu’na ihtiyacımız var.

ANKARA ‘MUHARİP’ ŞEHİR

Ahmet Hamdi Tanpınar, “Belki de Milli Mücadele yıllarının bıraktığı bir tesirdir, belki doğrudan doğruya çelik zırhlarını giymiş ortada dolaşan, bir eski zaman silahşoruna benzeyen kalesinin bir telkinidir; Ankara, bana daima dasitani ve muharip göründü. Şurası var ki şehrin vaziyeti de buna müsaittir.” derken; bu kadim şehrin ancak kendisi için savaşanlara yurt olduğunu vurguluyor olabilir…

Mehmet Özhaseki ise herkesi ‘Kültür Yolu’na davet ederek, yola çıkanları Ankara’nın ‘muharip’ yanının dünden bugüne yansımalarıyla buluşturuyor, buluşturacak.

TERKİNDEN KORUMAYA…

Ahmet Hamdi Tanpınar, “Ankara uzun tarihin şaşırtıcı terkinleriyle doludur. Üst üste yangınlar ve yağmalar şehirde geçmiş zamanların pek az eserini bırakmıştır. Türk kültürünün kendinden evvel gelmiş medeniyetlerden kalan şeylerle bu kadar canlı surette rastgele karıştığı, haşır neşir olduğu pek az yer vardır.” derken; bu kadim şehrin tarih serüveninde bağrında taşıdığı ve fakat elinde olmayan sebeplerle kaybettiği değerlere dikkat çekiyor olabilir…

Mehmet Özhaseki ise herkesi ‘Kültür Yolu’na davet ederek, yola çıkanları Ankara’nın kayıp hazinesinin belgelere, eserlere, mekanlara yansıyan kırıntıları, buluntuları ile buluşturuyor, buluşturacak.

Tanpınar’ın, 1920’li yıllar Ankara’sının bir sokağından bahsederken, “Tek bir sokakta Riviera, İsviçre, İsveç, Baviera ve Abdülhamid devri İstanbul’u ev ve köşklerini görmek mümkündü.” derken; Ankara’nın mimari şaheserlerine işaret ediyor olabilir…

Mehmet Özhaseki ise herkesi ‘Kültür Yolu’na davet ederek, yola çıkanları Ankara’nın o şaheserlerinden bugüne ulaşan yapıların içinde gezdiriyor, gezdirecek.