ÖZHASEKİ’NİN ‘KÜLTÜR YOLU’ -2-

0
106

 

Dursun ERKILIÇ

Başkent Ankara manevi zenginliği ile de dikkat çeken bir şehir. Bunun farkında olan AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, çok önemsediği ‘Kültür Yolu Projesi’nin güzergahını manevi mekanlara da düşürerek bu özel seyahate anlam kazandırmak istiyor.

Projenin önemli bir ayağı olan, Namazgah Tepe, Gazi Mustafa Kemal’in ilk istirahatgahı olan Etnografya Müzesi’nin bulunduğu yer ve civarından oluşuyor. Kurtuluş Savaşı’nda Cuma Namazlarının kılındığı bu bölge, yapılacak düzenleme ve restorasyonlarla manevi önemine ve Milli Mücadele ruhuna uygun bir havaya büründürülerek nesilden nesle aktarılması sağlanacak.

MANEVİ AÇIDAN ÖNEMİ BÜYÜK

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki’nin açıkladığı projelerin başında yer alan “Kültür – Sanat – Turizm Projeleri”nin ilkini oluşturan ‘Kültür Yolu’, ‘kısa’ ve ‘uzun’ hat olarak iki ayrı güzergahtan oluşuyor. Bu güzergahta bulunan ve üzerinde Etnoğrafya Müzesi’nin de yer aldığı Namazgâh Tepe planlanan hale getirildiğinde ilgi odağı olacak. Çünkü proje ile milli mücadele döneminde cepheden getirilen yaralı askerler bugünkü adı Numune Hastanesi olan Ankara Gureba Hastanesi’nde tedavi ediliyor;, şehadet mertebesine erişenler ise buradaki şehitliğe defnediliyordu. Proje ile bu şehitlik hak ettiği hale ve ilgiye kavuşmuş olacak.

Namazgah Tepe Anıtı ve yapılacak çalışmayla birlikte bölgenin tarihi ve kültürel değerleri de açığa çıkarılacak. 1. Meclis ile birlikte Milli Mücadele döneminin izlerini ve duygusunu taşıyan bir bölge şekillenmiş olacak.

İLK CİHAT HUTBESİ…

Kurtuluş Savaşı yıllarında cuma namazları bu tepede kılınırken, ilk ‘cihat hutbesi’ de Namazgâh Tepe’de okunmuş; Ankara milli ordusunu kurarak, o destansı mücadele için şehirlere örnek olmuştu.

Namazgâh Tepe, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince, Millî Eğitim Bakanlığı’na müze yapılmak üzere bağışlandı. Önceleri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılması düşünülmüş, sonra Resim Heykel Müzesi olmasına karar verilmiş, açılış töreninden sonra bugünkü işlevine kavuşmuştur.

99 AYRI NOKTADA YÜZLERCE

ESER VE MEKAN BULUNUYOR

Mehmet Özhaseki’nin, “Ankara Kalesi’nden Anıtkabir’e ve oradan da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru giden 8 kilometrelik kısa hat üzerinde tescilli toplam 382 eser olacak. İkincisi uzun hat; Ankara Kalesinden başlayıp Atakule’ye kadar devam edecek. 12 kilometrelik bu hatta da a 411 eser var” şeklinde özetleyerek duyurduğu yolu gezenler, 99 ayrı noktada yüzlerce eser ve mekanı görmüş olacak. Güzergahtaki eser, yapı ve mekanlar şöyle:

Akkale Burcu, Sultan Alaaddin Camii, Zindankale Burcu, Saat Kulesi, Pilavoğlu Han, Çukur Han (Divan Oteli), Çengel Han (R. Koç Müzesi), Safran Han, Erimtan Arkeoloji Müzesi, Kurşunlu Han, Anadolu Medeniyetleri Müzesi (Mahmutpaşa Bedesteni), Roma Tiyatrosu Arkeopark, Eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Binası, Zincirli Camii, Defterdarlık Binası, Ankara Valiliği, Hacı Bayram Veli Camii, Agustus Tapınağı, Hacı Bayram Veli Türbesi, Roma Hamamı, Gümrük Bakanlığı Binası, Julien Sütunu, İş Bankası Binası, Sümerbank Binası, Ulus İşhanı, 1. TBMM Binası (Kurtuluş Savaşı Müzesi),, Eski Sayıştay Binası, 2. TBMM Binası (Cumhuriyet Müzesi, Ankara Palas, Merkez Bankası, Akbank Binası, PTT, Ulus Endüstri Meslek Lisesi (Kışla), Ziraat Bankası (ve Müzesi), Tekel Binası, Büyük Tiyatro, Vakıflar Bankası, Osmanlı Bankası, PTT (Pul Müzesi), Suluhan, Kültür Bakanlığı Ek Binası, Atatürk Orta Okulu, Gazi Lisesi, Vakıf Eserleri Müzesi, Ulus Atatürk Heykeli, Şairler Müze Evi, Gökyay Vakfı Satrantç Müzesi, Şair ve Yazarlar Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Miras Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Geneği Mescidi, Ağaçoğlu Camii, Cenabı Ahmet Paşa Camii, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Gençlik Parkı Nikah Salonu, Opera Binası, Kültür Bakanlığı, THK (Türk Hava Kurumu Müzesi), TRT Ankara Radyosu, Olgunlaşma Enstitüsü (100. Yıl Müzesi), Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi, Resim Heykel Müzesi, Etnoğrafya Müzesi, Türk Tarih Kurumu, A.Ü. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi, CSO, Cermodern Müzesi, Abdi İpekçi Parkı, Sağlık Bakanlığı, Hitit Heykeli, Sıhhiye Orduevi, 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi, Zafer Meydanı ve Anıtı, Eski ABB Başkanlık Konutu, Belçika Büyükelçiliği, Tapu Kadastro Müdürlüğü, Güven Anıtı, Adalet Bakanlığı, Saraçoğlu Mahallesi, Anıtkabir (Kurtuluş Savaşı ve Atatürk Müzesi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi (15 Temmuz Şehitler Anıtı), Yargıtay, Başbakanlık, İç İşleri Bakanlığı, MSB, Genelkurmay, TBMM, Avusturya Büyükelçiliği, Renda Köşkü, Celal Bayar Köşkü, Cenap And Evi, TBMM Başkanlık Konutu, Başbakanlık Konutu, Pembe Köşk, Atatürk Müze Köşkü, Başyaverlik Binası, Camlı Köşk, Fevzi Çakmak Köşkü, Atakule.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here