İSTİKLAL MARŞI’NA YAKIŞIR ANMA…

0
432

Altındağ’da, İstiklal Marşı’nın kabulünün 98’inci yılı ve İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinliği düzenlendi.

Altındağ Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe, AK Parti Ankara Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Orhan Yeğin, Cumhur İttifakı Altındağ Belediye Başkan Adayı Asım Balcı, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Genel Başkanı Lokman Aylar, ilçe parti yönetimleri, gaziler, şehit aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliğin başında gençler, İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtasını oturdukları yerden kalkarak ellerinde Türk bayraklarını açarak birer cümle halinde okudu.

Düzenlenen etkinlikte konuşan, AK Parti Ankara Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri Orhan Yeğin, gençlerin İstiklal Marşı’nı seslendirdiğinde, tüm Türkiye’nin ayağa kalktığını hissettiğini söyledi.

Mehmet Akif Ersoy’un memleketle yaşayan, memleketle dertlenen ve işini en iyi yapanlardan biri olduğunu aktaran Yeğin, “Hakikaten memleketine, milletine, coğrafyasına, inancına ve değerlerine çok bağlı, çok hürmetli bir insandı. İşini çok iyi yapıyordu ve yine çok iyi yaptığı gibi İstiklal Marşı ile ilgili bir yarışma açıldığında, kendisi oturdu yüreğinden dökülenleri kaleme aktardı ve 12 Mart’ta bugün 98’inci yılını kutladığımız, İstiklal Marşı olarak kabul edilen şiiri kaleme aldı” diye konuştu.

Türkiye’nin yolundan geri kalmasını isteyenlerin olduğunu aktaran Yeğin, birliktelikleri hayatın her alanına yayacaklarını ve tek yumruk olacaklarının altını çizdi.

Altındağ Belediye Başkan Adayı Asım Balcı, “Ne mutlu ki bizlere, İstiklal Marşımız Altındağ’ımızda bizim bir mahallemizde yazıldı. Allah bizlere, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın, Mehmet Akif’imiz Altındağ’da bu mısraları, dizeleri yazdı. Bize düşende onun bu aziz hatırasını yaşatmak” diye konuştu.

Altındağ’da bulunan bütün okullara Mehmet Akif Ersoy köşesi yapılacağını belirten Balcı, Çocukların İstiklal Marşı’nı ve ruhunu anlaması lazım çünkü Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımızı yazdığı zaman, milletimizin duygularına tercüman olmuştur. O hissiyatı, o dizelerde, o mısralarda yaşıyoruz” dedi.

Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini belirten Balcı, “Zaten ne zaman başımız sıkışsa, zor duruma düşsek aramızdan bir kahraman çıkıyor, gidişata ‘Dur’ diyor. Çok şükür böyle bir aziz millete sahibiz. Bugün, bütün gençlerimiz bu duygu ve ruhla yetişiyor. İşte kahraman gazilerimiz burada, onların yaptıkları kahramanlıkları bazen unutuveriyoruz. İşte bizlere düşen görev gençlere ve çocuklara asla ve asla o günleri unutturmamak” dedi.

Türkiye’nin tökezlemesi için dış mihrakların iş birliği yaptığını belirten Balcı, “Büyük bir gaflet içerisindeler ama bu millet feraset sahibi, bu millet basiret sahibi yüce bir millet, onlara İnşallah yapmış oldukları bu oyunların karşılığını en kısa zamanda 31 Mart’ta gösterecek” ifadelerini kullandı.

Mehmet Akif Ersoy’un şiirinden alıntı yapan Balcı, “Ruhumun senden ilahi şudur ancak emeli, değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli, bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli. Bu mısralar gerçekten bugünlerde çok daha önemli, değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Gaziler ve Şehit aileleri vakfı Başkanı Lokman Aylarda yaptığı açıklamada, Türkiye’de 7’den 70’e her kesimin hafızalarına kazınan İstiklal Marşımızın her mısraında birlik ruhu ve kahramanlık destanı yankılanmaktadır. Vatan ve bağımsızlık tutkusudur. Bizim şehitlerimize gazilerimize borcumuz var” dedi.

Aylar, Milli birlik ve beraberliğiz için her türlü dış tehditlere karşı milletimiz her zaman el ele vermiştir. “bu kritik süreçte teröre karşı bir ve beraber olma zamanıdır. Uzun süredir Türkiye üzerine çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Darbelerle, Ekonomik baskılarla bu milleti yıldıramaz. Unutmasınlar, bizler şehit aileleri ve gaziler olarak hain planların, yapılan her türlü şer ittifakının farkındayız. Memleketin selameti milletin güvenliği ve vatanın Bekası için… Cumhur İttifakını destekliyoruz. Tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz” dedi.